Recenzja gry karcianej Sprint

Bajkę o wyścigu żółwia i zająca zna niemal każde dziecko. Szybkonogi i skoczny szarak naśmiewał się z wolnego, ale cierpliwie zmierzającego do celu żółwia, ale ostatecznie przegrał w rywalizacji. Ta gra ma bardzo nietypową mechanikę, która zaskakująco jednak oddaje charakter zwierząt z tej opowieści. Ostatni raz tak dobrze dopasowaną formę rozgrywki do tematyki gry mieliśmy bodajże w „Karmaka”, która idealnie odwzorowała zmienność losu, który karze nas za pychę i szkodzenie innym.

Sprint” to pozycja kooperacyjna dla 2-4 uczestników w wieku od 6 lat oraz z czasem rozgrywki ok. 15 minut. Wszyscy wygrywamy bądź przegrywamy z systemem gry. Wewnątrz opakowania znajdziemy karty z obrazkami poruszania się zająca i numeryczne wpływające na ruch żółwia, które są jednak celem, co może być mylące i za pierwszym razem mamy ochotę przesunąć gada o wartość z karty.

Zając porusza się, w zależności od wylosowania karty o 1-4 pola w przód, na początku może wyskoczyć silnie na pozycję lidera dobiegając do najbliższej marchewki – daleko za linią startu, natomiast im ma bliżej do mety, tym łakomstwo go gubi i cofa. W grze występują też karty zrównania bohaterów, na których najczęściej traci zając, a także odpoczynku i kopiowania przemieszczenia.

Dużo piszemy o pędzącym zającu, który skacze po torze jak szalony, natomiast ruch żółwia wyznaczamy my, nie przypadek. Numeryczna karta celu wskazuje jaką ilość kart należy na wyczucie podnieść, trzymając już zieloną talię w dłoni. Jeśli po przeliczeniu będziemy posiadali równą lub mniejszą o maksymalnie 3 sztuki sumę dobranych kart przesuniemy postać o 1-4 miejsca, jeśli podniesiemy więcej kart – stopujemy. Kart celu będzie coraz mniej, ponieważ talia numeryczna się kurczy do momentu wyczerpania i ponownego przetasowania.

W praktyce wygląda to tak, że zając będzie biegał, a żółw cierpliwie, raczej równymi kroczkami dążył do celu, zatem jak w bajce i to właśnie bardzo nam się podoba! Mechanika przy pierwszym spotkaniu z nią wydaje się mocno udziwniona, chociaż oryginalna, to reguły opisane w instrukcji mogą okazać się chaotyczne dla młodszych graczy. Po rozegraniu zabawa jednak wyjątkowo cieszy, czujemy presję wyścigu, trochę naśmiewanie się zająca, który to wyprzedza żółwia, to znowu wraca, aby spojrzeć prosto w oczy przeciwnikowi. My jednak ze skorupą na grzebiecie wytrwale i coraz dokładniej celujemy i stale zmniejszamy dystans dzielący nas od mety.

Sprint” interesuje nas przede wszystkim ze względów technicznych, ponieważ te karty naprawdę są ciekawie wyważone i organizacja gry jak w angielskim opisie wydawcy – jest pełna niespodzianek! Pasuje nam również, że zastosowana mechanika wymusza na dziecku wielokrotne liczenie kart, co pozytywnie oddziałuje na płynność rachowania.

Jeśli szukacie małej gry, inaczej skonstruowanej niż większość dostępnych na rynku to dobrze trafiliście. Nas „Sprint! zadowala i z każdą kolejną partią coraz mocniej absorbuje.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Sprint” – unboxing

Film: „Sprint” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!