Recenzja gry Rój

O tej grze wspominaliśmy już w kilku rankingach najlepszych tytułów z różnych kategorii. Piękna gra, w ramach interesującej tematyki insektów, która porównywana jest z szachami oraz z „Go”, gdzie także staramy się otoczyć przeciwnika. Jedna z najlepszych gier logiczno-strategicznych w historii, wreszcie zakupiona do kolekcji Młodego Giercownika.

Rój” to gra na kamieniach, które mogą zaskoczyć bardzo pozytywnie – wielkie, ciężkie, z wytłoczeniami, zatem nic się nie zetrze w najbliższej przyszłości. Partię rozgrywamy w parze, gra dedykowana jest dla dzieci w wieku od 9 lat i trwa ok. 20 minut. Porusza nas, że nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią planszy. Miejsce rozgrywki wyznacza tytułowy rój, czyli stykające się ze sobą kamienie, których nawet na chwilę nie wolno rozdzielić na osobne grupy – poruszamy tylko jeden pion.

Wojna owadów, czemu nie! Tutaj nie ma szlachetnych wojowników, a bezwzględna natura, bo do pojedynku włączamy królową pszczół, żuki, koniki polne, pająki, mrówki, a z rozszerzeniami kolejne robaczki, które wam jeszcze pokażemy. Tutaj się nie zbijamy, a celem gry jest otoczenie złotej pszczoły przeciwnika – niekoniecznie tylko swoimi pionami. Remis występuje w momencie zamknięcia obu królowych lub kiedy występuje impas – stale powtarzające się ruchy tych samych owadów u przeciwników. Natomiast trzy identyczne przemieszczenia z automatu skutkują klęską, co można wykorzystać.

Każdy z przeciwników wykłada wyjściowy kamień, stykają się one bokami. Kolejne dodajemy w taki sposób, aby nie dotykały tych wrogich, dopiero po dołożeniu królowej rozpoczynamy przemieszczanie i pozostałe owady zaczynają sąsiadować bezpośrednio ze sobą. Maksymalnie w czwartej turze obie królowe muszą znaleźć się w grze.

Pszczela królowa przemieszcza się o pojedyncze pole. Żuk wskakuje na inne kamienie blokując ruch konkurenta. Konik polny przeskakuje do dwóch pionów w linii prostej, zatrzymuje się jednak na pierwszym wolnym polu. Pająk porusza się o trzy pozycje, ale zawsze w jednym kierunku i dotykając zewnętrznych ścianek kamieni napotkanych po drodze stawonogów – naokoło tych, z którymi bezpośrednio się styka. Mrówka jest szybka i pokonuje spore dystanse, okrąża rój. W swojej turze wykonujemy przesunięcie bądź wyłożenie insekta.

Rozgrywka silnie angażuje umysł, uczy planowania, odpowiedniego reagowania na cudze posunięcia. Przede wszystkim chronimy własną królową, ale nie możemy zapominać o ofensywie, gdyż najlepszą obroną bywa atak! Gra pasjonuje, pochłania i ciągle nam mało.

Polecamy zakupić wraz z rozszerzeniami, ponieważ każda nowa jednostka z innowacyjnym modelem ruchu rozwija grę, dodatki pokażemy wam niebawem. „Rój” to nie „Hive” a „Hit”! Swoją drogą, mogłoby być również ul, bo pszczoła jest najbardziej wartościowa.

Film: „Rój” – unboxing

 

Film: „Rój” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!