Ranking gier w klimatach amerykańskich

Dzisiaj coś dla fanów Ameryki, którą oczywiście kojarzymy przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, ale przecież nie tylko! Tematyka krąży zatem wokół bitnych Jankesów mierzących się z Sowietami i budujących swoje atomowe imperium, ukazuje dziki zachód, czyli o pojedynkujących się rewolwerowcach mowa i kowbojach prowadzących swoje bydło przez pustkowia, ewentualnie prekolumbijskie klimaty sięgając bardziej na południe, a także współczesność – drapacze chmur, fast foody – generalnie jest z czego wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Ranking najlepszych gier planszowych w klimatach amerykańskich, warto zajrzeć za ocean!

Zimna wojna” – najlepsza według wielu graczy pozycja o wojnie, my ostatnio się w nią zagrywamy i również dołączamy do miłośników tego tytułu. Interesujące jest, że otrzymujemy karty obu stron i musimy je wszystkie zagospodarować, a niestety te nieprzyjemne też będą odpalane. Należy jeszcze pamiętać, że na rozegranie potrzeba kilku godzin, z kolei straszenie złożonością gry jest mylące.

Lincoln” – tytuł pozostał w naszej kolekcji, ponieważ opowiada o prawdziwej, pasjonującej historii i ewolucji narodu, a sławny autor znakomicie zorganizował talie, bo tutaj równowaga pomiędzy stronami nie była zachowana przez cały okres zmagań.

Great Western Trial” – najlepsza i największa gra o handlu bydłem! Budujemy rękę z kart różnego rodzaju krówek. W trakcie zabawy dokładamy na planszy kolejne pola postoju i rozwijamy sieć kolejową. Super klimat, dobra mechanika.

Flick’em Up Dzika Strzelanka” – to western w najlepszym stylu jak u Sergia Leone, strzelamy do siebie jak w dawnych grach podwórkowych – pstrykanie kapsli. Teksańskie miasteczko jest trójwymiarowe, nie ogranicza nas plansza, a scenariusze zachęcają do odtwarzania rozmaitych historii.

Tikal” – karczujemy dżunglę, odkopujemy pradawne piramidy, zdobywamy znaleziska, pilnujemy swojego terenu rozbijając namiot i wysyłając więcej ludzi. Rewelacyjna mechanika wydawania limitowanych punktów akcji na poszczególne działania. Wielka swoboda manewrowania na sporej planszy. Odrobinę podobną pozycją jest „Mexica” – najlepsze na świecie świątynie! Dobra gra, ale my docelowo pozostajemy wierni tej drugiej.

Tzolk’in” – unikatowa gra z zębatkami, które obracają się na poszczególnych miastach, a im dłużej zajmujesz pozycję na kole czasu kalendarza Majów, tym większe profity otrzymujesz. Pojawiają się również elementy wierzeń, ponieważ zabiegamy o pomyślność bóstw.

Manhattan” – gra o drapaczach chmur, które stawiamy w „Big Apple”, jedna z najlepszych gier z negatywną interakcją w naszej kolekcji, ale tu liczy się nie tylko wysokość obiektu tworzonego z klocuszków, ale również przewaga ilościowa.

Nowy York 1901” – tym razem na płasko, ale z zakupem działek. Z mniejszą interakcją, ale za to z dopasowaniem puzzli. Cieszą wizerunki rzeczywistych wysokościowców z Nowego Yorku i widowiskowa oprawa graficzna tej gry.

Projekt Manhattan” – była już zimna wojna, a teraz zbrojenia, z którymi ten okres się kojarzy, bo w tej grze konstruujemy bomby atomowe! Nie tylko dla miłośników powietrznych grzybów i spierania się, który pocisk ma większą moc i wywołuje gorsze spustoszenie.

Big Fat Burger” – coś zupełnie odmiennego od powyższych, ponieważ teraz pracujemy w barze szybkiej obsługi i serwujemy burgery. Mata do gry, niezdrowe bułeczki, które skuszą każdego głodomora i całkiem wesoła gra z unikatową atmosferą wytwarzania śmieciowego żarełka. Smaczna, chociaż podobno niezdrowa.

Kero” – gra czasu rzeczywistego z mistrzowskimi klepsydrami-cysternami, bawimy się w świecie post-apo rodem z „Mad Max”, gdzie stale brakuje paliwa i niekiedy czasu, wielkie przestrzenie z kanionem Kolorado na kartach i atmosfera szybkiego przerzucania kości.

Gangster City” – gra dedukcyjna na wzór zagadek z Sherlocka Holmesa, ale w atmosferze gangsterów w kapeluszach z rondem, prosta mechanika obracania kart ułatwia rozgrywkę, a my standardowo zastanawiamy się nad motywem, miejscem zbrodni, użytą bronią i typujemy tego złego.

Santa Maria” – klimat gry trochę na boku, bo to mocno techniczna gra, chociaż wszystkie akcje odnoszą się do zarządzania kolonią w Nowym Świecie. Mocno wciąga, a mechanikę szybko załapie nawet młodsze dziecko.

Manitoba” – gier o Indianach jest jak na lekarstwo, to jedna z nich i już chociażby tylko dla tej tematyki oraz ślicznego wykonania warto do niej zajrzeć. W naszej dystrybucji jeszcze nie ma, ale wierzymy, że jak inne gry tego wydawcy i ta niedługo pojawi się w Polsce.

Las Vegas” – niby to gra hazardowa, ale nie tylko, bo to również zarządzanie ryzykiem w oparciu o wyniki na kościach. Gramy w kasynach słynnego miasta neonów, które nigdy nie zasypia i nie ciemnieje. Wygrywają przewagi na stołach, ale w przypadku remisu pulę zgarnia trzeci i to sedno tej interesującej gry.

Western Legends” – bardzo otwarty świat, w którym robimy to, na co mamy ochotę! Możemy więc obrabować bank, prowadzić bydło na pastwiska, uprawiać hazard, uczestniczyć w gorączce złota poszukując tego cennego kruszcu. Śliczne grafiki i legendarne postaci.

Bang! Gra kościana” – tutaj rzucanie nie przeszkadza, bo gra jest żywiołowa, emocjonująca i nadaje się na imprezę. Z podobnych wymienić można „Zombiaki Ameryki”, chociaż słabsze, bo ta losowość może denerwować, natomiast z pewnością cieszy stylowe wykonanie.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!