Ranking gier niedocenionych na BoardGameGeek

Dzisiaj odrobinę inny rodzaj zestawienia tytułów, będą to gry bardzo popularne wśród niedzielnych graczy, niespecjalnie za to w środowisku tzw. „geeków”. Pozycje występujące poza spisem najwyżej ocenianych gier, ale cieszące tłumy, bo tak wiele osób trzyma je w domu. Ranking gier niedocenionych, przede wszystkim na BoarGameGeek.com.

Zaczynamy od „Catan” – gra bardzo wzięta, wręcz rozchwytywana przez użytkowników, a daleko poza podium zestawienia. Jeśli lubicie gry kafelkowe z budowaniem małej, łańcuchowo ułożonej cywilizacji, a nie przeszkadza wam rzucanie kostką po zasoby to bierzcie ją śmiało, bo gra idealnie nadaje się dla rodziny.

Monopoly” – pozycja wręcz „znienawidzona” przez większość „zaawansowanych” graczy z uwagi na losowość kostki. A dla nas jest to fenomenalna produkcja do zabawy rodziców z dziećmi podczas której uczymy się liczenia na pieniążkach, ponieważ funkcjonuje tutaj bank gry i indywidualny każdego z uczestników. Promuje również inwestowanie w ziemię i nieruchomości, co również doceniamy.

Scrabble” – gra edukacyjna, która naszym zdaniem powinna wejść na stałe do szkół jako wymagana pomoc dydaktyczna. To krzyżówka z interakcją i punktowaniem za pola i litery. Wspaniała do nauki pisania i czytania oraz dla osób starszych, aby trenować zmęczony wiekiem umysł.

Metropolia” – wesoła, szybka, prosta, urocza w swych ilustracjach typu anime gra dla rodziny, z której wszyscy będą zadowoleni. Bazujemy na kartach budynków i kości, im więcej obiektów tym więcej korzyści z wyrzuconych ścianek.

Sabotażysta” – prosta, szybka gra ze zdrajcą. Rodzaj karcianej układanki, w której wykładamy korytarze, aby dotrzeć do złota. Niestety ktoś sabotuje nasze działania, on lub oni również chcą wygrać, czyli dążą do stanu zużycia kart przed dokopaniem się do celu. Rozgrywkę kończymy po trzech wyłożeniach.

Colt Express” – trójwymiarowy pociąg po którym ganiają się nasi kowboje, plus dodatki nawiązujące do westernów, klasyki filmowej. Świetna rozrywka dla całej rodziny z planowaniem ruchu w kadrach. Unikatowa na rynku gra wykonana z rozmachem, a gdzieś bardzo daleko za wielkimi produkcjami.

Ryzyko” – prosta gra wojenna dostępna wręcz masowo na rynku, w której zdobywamy karty bonusowe za zajmowane terytoria, atakujemy wrogie armie poprzez porównywanie wyników na kościach, bawimy się świetnymi miniaturkami żołnierzyków.

Uno” – ogromnie popularna wśród uczniów gra, w której schodzimy z kart pod kolor lub numerację. Gra tania, wciągająca dzieci, idealna do kieszeni. To taka modyfikacja „Makao”, ale uproszczone reguły przyciągają nierozegranych jak magnes.

Scotland Yard” – gra w ciuciubabkę, z mapą po której porusza się uciekający przed nami przeciwnik, a my po śladach łapiemy zbiega. Zachwalane są te dla starszych graczy, jak „Dracula” czy też „Listy z Whitechapel”, a zbyt mało promuje się tą rewelacyjną, rodzinną pozycję.

Alhambra” – budujemy słynny pałac w Granadzie w oparciu o kafelki obiektów. Jeśli zapłacimy za płytkę równą kwotę otrzymujemy dodatkową akcję. Problem i organizacja zabawy leżą w tym, że każdy zestaw to inny rodzaj waluty.

Potwory w Tokio” – kolejna gra bazująca na rzutach, ale tym razem są to bitwy potworów – wielkie pionki, ataki na przeciwników, świetna zabawa dla młodszych graczy jeśli gra nas więcej osób i jesteśmy nastawieni na destrukcję. Piękne wykonanie komponentów i ciekawa ewolucja zdolności bohaterów wraz z dodatkiem.

Smash Up” – rewelacyjny czarny humor, gra pełna złośliwości, super współpracujące ze sobą karty w ramach danej talii, stała negatywna interakcja polegająca na walce o określone bazy, piękne grafiki i żywiołowa zabawa.

Dixit” – gra którą zna cały świat i zagrywają się wszyscy na imprezach. My praktycznie każdą pozycję z kartami stawiającymi na ilustracje porównujemy właśnie z nią, zaangażuje każdego bez względu na wiek i podejście do gier planszowych – wielki bestseller, pomimo że gdzieś dalej na liście hitów.

Munchkin” – gra karciana oparta na negatywnej interakcji oraz komizmie rysunku. Rozmaite postaci i ekwipunek, który możecie dopasować do ulubionej tematyki – od „Conana”, kowbojów, rycerzy po zombie i świat z literatury H.P. Lovecrafta. Wiele traci przez słabo napisaną instrukcję.

Zakazana wyspa” – piękne opakowana w metalową puszkę, z mechaniką odwracania zatapianych kafli. Niesamowita gra kooperacyjna, gdzie różne profile postaci muszą ze sobą współpracować, a gra niedoceniona ze względu na „Pandemię”, chociaż dla młodszych graczy milsza w odbiorze.

Hanabi” – polecana przez nas, ponieważ bawimy się wszyscy razem i wspólnie walczymy z systemem gry. Uczymy się kooperacji, a przede wszystkim zapamiętujemy! Klimat pirotechniczny, bo schodzimy kolejno z kart fajerwerków.

Zaginione miasta” – najlepsza gra numeryczna na rynku, w której zarządzamy ryzykiem – moment zejścia z karty. Gromadzimy limitowane zestawy na ręce, zastanawiamy się w co zainwestować, ponieważ ponosimy koszty każdej z rozpoczętych wypraw.

To tylko wybrane tytuły, najczęściej w zestawieniach tracą gry małych rozmiarów, ale również losowe oraz wszelkie edukacyjne i dla dzieci. Nas najbardziej boli daleka pozycja królewskiej gry, czyli szachów – szkoda, bo nostalgia pozostaje.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!