Ranking najpiękniejszych gier

Dzisiaj przygotowaliśmy dla was ranking najpiękniejszych gier planszowych. Są to pozycje, w których praca artystów ilustratorów nas oczarowała. Oto gry artystyczne, śliczne, cudowne, w których zakochać się można od pierwszego spojrzenia.

Dixit” – od jej powstania rozpoczął się boom na pozycje ilustracyjne, gra w ciągu ostatnich lat zmieniła planszę, wraz z rozszerzeniami otrzymała całą masę dodatkowych kart, ale ciągle naszym zdaniem pozostaje najładniejszą na świecie – niekoniecznie każda karta, ale wybór jest ogromny i z pewnością właśnie tu znajdziecie swoje wymarzone obrazy. U nas została na stałe właśnie „Odyseja” .

Jamaica” – aż dziw bierze, że ta gra została wydana prawie 13 lat temu! Do dnia dzisiejszego nie znaleźliśmy piękniejszych nie tylko grafik w grze pirackiej, ale również wysokiej jakości komponentów. Cudownie wyglądająca gra dla rodziny z młodszymi dziećmi.

Takenoko” – nie spodziewaliśmy się, że japoński ogród może być tak bajecznie kolorowy, że pionki wyglądać będą jak porcelanowe figurki, a na modułowej planszy wyrasta cały bambusowy las! Nawet instrukcja jest jak komiks.

Abyss” – wyobraźnia ilustratora poszybowała! Postaci z legendarnego świata pod wodą – może to zatopiona Atlantyda – onieśmielają wizjonerstwem, rozmachem, paletą barw – wszystkie nawiązujące do głębin – mórz i oceanów. Ta gra z perłami lśni nie tylko swoimi małymi paciorkami.

Mysterium” – u nas okrojona wersja, czyli „Tajemnicze domostwo” i chociaż z klimatem, to mistrzostwem formy i kreski nie dorównuje grze z kulami wróżenia, gigantycznym zegarem i klaserem na karty. Nawet ilustracje narzędzi zbrodni wyglądają tutaj jak antyki z muzealnej wystawy.

Scythe” – warta pochwalenia nie tylko za doznania wizualne, ale także dlatego, że ilustrował ją Polak! Cieszy, że mamy tak utalentowanych artystów. Trudno skupić się na rozgrywce kiedy trzymasz w ręku karty – atmosfera sowieckiej wsi miesza się z futurystycznymi mechami z „Wojny światów”. Powstały już nawet osobne albumy i puzzle z malunkami Jakuba Różalskiego.

Fotosynteza” – pierwszy raz z drzewami w grach mieliśmy styczność w pozycji dla najmłodszych „Sadzimy las”, ale dopiero w tej grze poczujesz kolory złotej jesieni! Ten majestatyczny las wygląda jak magiczny. Jeśli poszukujecie gry abstrakcyjnej, która ma rzucić czar na dzieci, to bierzcie śmiało, tylko pomóżcie ze składaniem – delikatnie, żeby nie powyginać kartonowych „liści”.

Root” – gra wojenna w zamyśleniu dedykowana jest dla starszego odbiorcy, ale ta wygląda jak pozycja rodzinna. Masz przed sobą planszę i myślisz – trochę napaćkane, potem rozumiesz – aha, to impresjonizm. W końcu łypią na ciebie z gęstwiny wielkie, ale puste oczęta potworków, które wyglądają jakby miały wściekliznę, w sumie każda wojna jest odrobinę szalona i to widać!

Rising Sun” – tu uwagę zwracają przede wszystkim miniatury, ponieważ są maksymalnie bogate w detale, wizualizacja gry znakomicie odzwierciedla specyfikę Kraju Kwitnącej Wiśni – Szoguni, Samuraje, ale również mitologia…

Everdell” – wszyscy gracze mówią tylko o tym wielkim drzewie i rzeczywiście planszy o takich kształtach jeszcze nie mieliśmy! Polecamy również karty – bajkowa cywilizacja sympatycznych zwierzątek, w tej grze nawet cmentarz przypomina „dolinę Muminków” lub łąkę „pszczółki Mai”. Dziecko zagra, a potem weźmie miniatury z jajek-niespodzianek i zacznie zasiedlać teren akcji.

Brass” – warto porównać starszą edycję produktu z najnowszą x2, która jest mroczniejsza, malowana w barwach starej piwniczki na whisky. Egzystując na tej planszy odnosisz wrażenie, że wszystkie te parowozy rewolucji przemysłowej jednak bardzo kopcą, a kapitalizm pod jarzmem lidera był gęsty od konkurencji i równie ciężki fizycznie, co napięty emocjonalnie.

Azul” – najlepsze kamienie w grach planszowych! Świetny materiał, z którego są wykonane komponenty jest nie tylko przyjemny w dotyku, ale również błyszczący. Plansze są raczej schematyczne, ale rozgrywka oparta na prostych zasadach mocno angażuje i raduje nie tylko dzieci.

Eldritch Horror” – klimat powieści grozy i suspensu. Mroczne grafiki, sporo rozkładania, ale sama rozgrywka również zajmuje długi czas. Nam bardzo pasuje widok mapy świata, ponieważ czujemy większą kontrolę nad swoimi działaniami w grze.

Smash Up” – rewelacyjne nawiązania do popkultury, motywów filmowych i żartowanie z apokalipsy. Żywiołowe ilustracje, od których aż bije dynamizmem – zagrywając karty radujesz się z każdej akcji i szkodzenia konkurentowi.

Small World” – fascynująco o ewolucji, wypieraniu się magicznych gatunków fantastycznego świata, który jest zbyt mały, aby pomieścić wszystkich, gdyż to nie tylko elfy czy krasnoludy, ale ogrom różnorakiego stworzenia! Świetna organizacja gry, ponieważ okazuje się, że nad takim tłumem różnych gatunków da się jednak zapanować!

Ghost Stories” – zjawy napadają na wioskę, intensywne emocje związane są nie tylko z każdym przesunięciem figurki bliżej celu, ale również obrazami – duchowość raczej w stylu „Big Trouble in Little China”, ale wciska mocniej w fotel. Walka o przetrwanie to wyzwanie, gdyż starcie z demonami jest mordęgą. Powodzenia!

My First Stone Age Junior” – niech to będzie pierwsza pamięciowa ekonomia dla dziecka – innowacyjna idea! Już podstawowa odsłona gry swym radosnym kolorytem i skórzanym kubkiem zachęcała do zabawy. Od niedawna odkryjecie również „Epokę Kamienia” w towarzystwie najmłodszych i po wprowadzeniu trójwymiarowych domków otoczenie gry stało się jeszcze okazalsze, bo pełnowymiarowe!

Jeśli zależy wam na fajerwerkach w jakości i projektowaniu to sięgajcie po wersje „deluxe edition” bądź „anniversary” – produkty są droższe, ale wartościowe dla kolekcjonerów.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!