Recenzja gry planszowej Mississippi Queen

To nie prawda, że wybrane gry się nie starzeją, ponieważ techniki ilustracyjne z wykorzystaniem komputera są coraz lepsze, natomiast mechanika pozycji nagradzanych, chociażby „grą roku” najczęściej jest na tyle interesująca, że potrafi przetrwać próbę czasu. Tytuł z dzisiejszej recenzji zdobył kiedyś „Spiel des Jahres” i warto do niego powrócić w odświeżonej edycji.

Miło nam zaprezentować nowego partnera naszego bloga, paryskie wydawnictwo Super Meeple zajmujące się „renowacją” klasycznych bestsellerów – tytułów uznawanych przez graczy za „kultowe” , które obecnie wymagają odrobiny korekty odnośnie oprawy wizualnej, jakości materiału lub udoskonalenia zasad. Dziękujemy im za te działania, ponieważ wskazują na wielki szacunek wobec wysiłków projektantów i dla historii gier planszowych.

Mississippi Queen” to gra wyścigowa dla 2-6 uczestników w wieku od 10 lat, która funkcjonuje na modułowej planszy będącej odwzorowaniem słynnej rzeki, po której na co dzień poruszały się parowce. Te wspaniałe statki będące już raczej reliktem epoki można jeszcze oglądać w Luizjanie, gdzie w Nowym Orleanie wybierzemy się na rejs. Czas rozgrywki zajmuje ok. 45-75 minut. Wycieczki – musicie sprawdzić sami.

Po otwarciu opakowania zwracamy należytą uwagę na wielkie płytki Missisipi – królowej amerykańskich rzek. Wzrok przyciągają również plastikowe elementy – damy z parasolkami przypominające pionki z „Listy z Whitechapel”, a przede wszystkim miniatury parowców – znakomicie odwzorowane kilka pokładów, kominy, bycze koła zamachowe po bokach. Wszystko to jest śliczne, dobrej jakości i cieszy.

Numeracja na kołach łopatowych wskazuje na czarny poziom węgla oraz czerwoną prędkość, oznaczenia dla „Black Rose” są odmienne, pełne czarne i białe prostokąty. Kostka wyznacza kierunek ruchu, korzystamy również z patyczka do pomiarów odległości.

Przed rozgrywką wykładamy planszę startu oraz losujemy jej rozwinięcie skierowane w linii prostej. W tej grze będziemy mogli rozszerzać obszar wody w różne strony – każda z płytek posiada trzy ząbki wskazujące kierunki. Na wyspie z molo umieszczamy pasażerów – panie czekające na transport. Statki czekają w dokach na swój ruch, wybór pola startowego jest znamienny dla określonej pozycji wyjściowej z toru kolejności, gracz wybiera stronę, w której skierowany jest dziób jednostki. Węgla mamy komplet, czyli poziom „6”, prędkość minimalną o wartości „1”.

Celem gry jest pokonanie 12 kafli rzeki Missisipi i dopłynięcie do portu-mety z dwoma pasażerkami na pokładzie, aby tego dokonać będziemy zarządzali stanem zapasu węgla, kontrolowali prędkość parowca oraz sterowali łajbą. Bawiąc się w parze korzystamy z pary parowców, ale wystarczy, że jeden z nich dotrze do mety. Szósty gracz jest ostatni w kolejce, w ramach rekompensaty sam wybiera startowe molo oraz dla pierwszego ruchu otrzymuje dodatkową jednostkę węgla.

Kolejność liczona jest od pozycji lidera, czasami trzeba skorzystać z „linijki” wskazującej umiejscowienie względem brzegu płytki. Przy remisach na pozycjach sprawdzamy prędkość, następnie poziom węgla, potem lokację – kto z prawej strony, zaawansowanie kafla – jeśli parowce stoją na różnych, to pierwszy jest gracz z pionkiem leżącym na później dołożonej płytce Missisipi. Na wstępie pomiary te wydają się odrobinę skomplikowane, wystarczy jednak kilka prób i stają się intuicyjne, zawsze jednak wywołują spore emocje.

Prędkość wskazuje liczbę pól, które pokona statek w jednym ruchu, zasięg zmieniamy nieodpłatnie o jedną miarę, ale jeśli pragniemy mocniej zahamować lub przyspieszyć, w zamian oddajemy pojedynczą wartość węgla. Decyzja musi zostać podjęta przed podróżą, nie w trakcie. Zmiana kierunku ułożenia statku na polu, obrót o jedną krawędź sześcioboku jest bezpłatna, bardziej ostry i każdy następny w turze skręt kosztuje – za każde kolejne 60 stopni zapłacimy jednostkę węgla. Straciwszy cały zapas węgla, w trakcie rejsu możemy modyfikować kurs i prędkość tylko o pojedynczą miarę. Jeśli uderzymy o wyspę bądź brzeg planszy – tracimy kolejkę spędzając kolejną turę w naprawie i zaczynamy z bieżącej lokacji skierowani w wybraną stronę z prędkością rozruchową.

Osoba, która jest na przedzie peletonu dołącza nowy kafel. Kostka określa, czy zostanie zamontowany z prawej, na środku czy z lewej strony. Może się zdarzyć, że dołożenie nastąpi w trakcie ruchu, wtedy zatrzymujemy statek na krawędzi płytki, dodajemy nową i czasem musimy nieźle kombinować z manewrowaniem.

Jeśli jest gdzie, to przeciwników można spychać, co kosztuje dwa punkty ruchu – opłata za wywalenie rywala i pojawienie się na jego polu. Możemy spowodować karambol – zmienić położenie kilku łodzi kiedy wpadają jedna na drugą, wtedy płacimy punkt ruchu za przemieszczenie własne i za każdy z pionków przeciwników, których parowce „wypadły” z pola. Jeśli nie możemy wykonać manewru – tracimy kolejkę i redukujemy prędkość do poziomu startowego. Wypychający wybiera pole zepchnięcia, a właściciel usuniętej łodzi od razu decyduje o kierunku jej ułożenia. Parowiec wypchany na pomost doku od razu może zaokrętować pasażera jeśli ma na liczniku prędkość oznaczoną „1” – kończąc ruch przy molo z wyższą prędkością nigdy nie witamy pasażerów.

Zaawansowany wariant wprowadza kafle ze składami węgla, w których uzupełniamy zapasy. Bawiąc się w rozgrywkę drużynową możemy po wykonaniu ruchu przenosić węgiel pomiędzy statkami stojącymi obok siebie na polach nie będących pomostami, składami węgla, płyciznami czy też pływającym drewnem. Nie możemy jednak przenosić pasażerów między parowcami.

Pokonując przeszkodę jaką jest drewno na wodzie potrzeba wydać dwa punkty ruchu na wpłynięcie na każde takie pole, a każde z nich zredukuje prędkość o jednostkę. Spychając łódź przeciwnika na drewno opłata jest zwiększona o jednostkę ruchu, ale przeszkoda nie zredukuje wtedy prędkości konkurenta.

Na płyciźnie parowiec zmniejsza swoją prędkość do najniższego poziomu, wypływając traci jednostkę węgla, gdyż silnik mocniej pracuje, przodem może przyspieszyć, cofając się płynie z minimalną prędkością. Spychany na płyciznę parowiec traci swą prędkość, nie może również z automatu zmienić kierunku, opłata nie jest podwyższona jak przy zepchnięciu na pływające drewno. Nie można zepchnąć parowca, który już stoi na mieliźnie.

Rozszerzenie „Czarna róża” wprowadza dodatkowy parowiec transportujący węgiel dla gracza, który zamyka wyścig. Stojąc obok takiej jednostki przy tej samej prędkości ładujemy surowiec. „Black Rose” steruje się identycznie jak innymi parowcami, z tą różnicą, że na manewry jest zapas tylko pojedynczej jednostki węgla.

Naszym zdaniem „Mississippie Queen” to w tej chwili najlepsza na rynku gra wyścigowa, w której położono nacisk na programowanie ruchu – zabawki z podobną mechaniką są używane do nauki kodowania dla młodszych dzieci, ponieważ rozdzielają polecenia na mniejsze czynniki składowe. Tak znaczące dla rozgrywki analizowanie przemieszczania się pionka kojarzymy przede wszystkim z „Istanbul”, natomiast w tej grze jest to znacznie bardziej zaawansowane. Podoba się nam również, że manewry parowca są odwzorowaniem rzeczywistości, a pozycji o żegludze ciągle mamy jak na lekarstwo.

Rajd po słynnej rzece rozwija umiejętność planowania oraz zarządzania miernikami – bardzo polecamy ten tytuł i niecierpliwie czekamy na polskie wydanie. U nas ta gra przypuszczalnie zastąpi „Wielką pętlę”, ponieważ jest bardziej wymagająca, ewentualnie będzie godnym uzupełnieniem, żeby wymieniać na stole obie wyścigowe pozycje.

Rewelacyjna gra, która ciągle cieszy i zdumiewa.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy SUPER MEEPLE

Film: „Mississippi Queen” – unboxing

Film: „Mississippi Queen” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!