Recenzja gry karcianej Gizeh

Gizeh!”, bo akcja ma miejsce w Gizie, która słynie z piramid, a my wcielamy się w dzielnych odkrywców przeszłości, którzy pragną wyjść cało z grobowca faraona wraz ze skarbami pod pachą ma się rozumieć. Nie będzie to łatwe wyzwanie, ponieważ ściga nas mumia, a pamięć czasem płata figle.

Gizeh!” to gra karciana w rodzaju memory dla 2-4 młodych odkrywców, którzy ćwiczą zapamiętywanie symboli na kartach. Jest to gra kooperacyjna, czyli wszyscy uciekamy przed zagrożeniem lub potwór w bandażach nas dopada. Pozycja z odrobinę zawyżoną granicą wieku od 8 lat oraz z czasem rozgrywki ok. 20 minut.

Wewnątrz opakowania poza kartami podziemi znajdziemy również pionek, którym spacerujemy po komnatach i ciemnych korytarzach, komplety 4 kart dla każdego ze śmiałków – różnych barw skarabeuszy, słońca i księżyca w odmiennych fazach, pergaminów w ilościach 0-3, są też karty zbliżającej się mumii. Ilustracje w klimatach bajecznych, ale bardzo przyjazne i nie infantylne.

Każdy z nas wybiera komplet, trzymamy karty zasłonięte przed sobą. Wykładamy pierwszą komnatę podziemi, ustawiamy pionek i każdy odsłania pojedynczą kartę. W zależności od symboliki, jeśli jest pergamin – ma zgadzać się suma u wszystkich razem dla limitu graczy, jeśli są skarabeusze – trafiamy w barwę i mają docelowo być wszystkie z karty komnaty, jeśli słońce i księżyc – trafienie obiektu i bez pominięcia żadnego z widocznych na karcie.

W przypadku pomyłki pionek pozostaje na karcie podziemi, a nas czeka powtórka w tej samej scenerii. Ponadto gracze, którzy odsłonili niewłaściwą kartę zmieniają jej pozycję na koniec zestawu, przesuwając resztę do zasłonięcia luki, co wprowadza chaos myślowy i trudniej nam zapamiętać układ. Przy pomyłce odsłaniamy kolejną kartę z mumią – teraz potwór jest bliżej naszej grupy.

Każdy z trzech rodzajów skarbów posiada trzy symboliczne reprezentacje w kartach, wracać możemy po odsłonięciu całego kompletu, ewentualnie starać się podbijać rekordy zdobywając kolejne zestawy kosztowności. Powrót to również sprawdzian ze znajomości kart i zapamiętywania.

W tej grze podoba nam się atmosfera starożytnego Egiptu, czytaj śliczne ilustracje, emocjonujące spacery w podziemiach, uciekanie przed potworem. Odrobinę brakuje nam funkcji poszczególnych kart, co miało miejsce w „Memoarrr!”. Zabawa jest wymagająca dla umysłu, co raduje rodzica, ale jest także rozrywkowa, co cieszy młodszych graczy.

Gizeh!” to bardzo przyjemna mała pozycja, która wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku gier pamięciowych tym, że nie odsłaniamy pary, a jak w „Diamentach” podróżujemy po kartach. Mechanika została znakomicie dopasowana, chociaż nie jest prosto, rozrywka satysfakcjonuje, ale też rozwija i jest wyzwaniem.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GDM GAMES

Film: „Gizeh” – unboxing

Film: „Gizeh” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!