Recenzja gry planszowej Na skrzydłach

Dzisiaj drobna powtórka z rozrywki, natomiast w takiej formie z pewnością warto! „Na skrzydłach” pozostała w kolekcji, ale nie w wersji angielskiej od „Stonemaier Games” – gra jest nie tylko rozrywkowa, ale jednocześnie na tyle edukacyjna, że wymieniliśmy ją na wersję polską, żeby córka mogła sama czytać o ptakach. W tej recenzji skupimy się na całej wiedzy, którą dało nam przyswojenie polskich napisów.

Na skrzydłach” to według nas ciągle najlepsza gra tego roku, co potwierdzają rankingi gier planszowych – lider zestawienia dla rodziny! Odnośnie reguł gry i naszych pierwszych wrażeń zapraszamy do bazowej recenzji produktu – „Wingspan”, bo w oryginale to „rozpiętość skrzydeł”, którą często porównujemy w trakcie zabawy korzystając ze zdolności ptaków drapieżnych.

Edycja polska to poza instrukcją z regułami gry i uzupełniającym je załącznikiem oraz automą do zabawy solo, przede wszystkim aż 170 kart ptaków z notatkami w języku polskim, które zrozumieją młodsi użytkownicy produktu. Zacznijmy jednak od nazw – niektóre odrobinę śmieszne w porównaniu z angielskimi – czuje się, że w oryginale to nie nasi rodacy sklasyfikowali większość z tych ptaków – są to przecież gatunki występujące głównie na terenach Ameryki Północnej, ewentualnie przylatujące do Europy.

Adnotacje to pojedyncze zdania, w większości przypadków wielce interesujące. Dla ptaków drapieżnych informują o zwyczajach łowczych, czytaj o polowaniu na ofiary. Dowiemy się o miejscu i stylu żerowania, o zdolnościach myśliwych – wielkości i rodzaju upolowanych zwierząt, ale też kooperacji drapieżników, ponieważ potrafią one bazować na zmyśle powonienia innych gatunków. Nie wszystkie również okazuje się atakują z powietrza, czasem wystarcza im podskakiwanie!

Skoro łowcy to i ofiary walczące o przeżycie. Zatem pory aktywności i techniki obronne – od lotu nurkowego po kamuflaż w koronie drzew lub w wysokich zaroślach, nierzadko również współpraca – gatunki o małych rozmiarach będące potencjalnymi ofiarami korzystają ze spostrzegawczości lepiej widzących osobników.

Dla ptaków łączących się w stada są to wiadomości o relacjach społecznych, chociażby o okradaniu innych z jaj, ale też partnerstwie – dzielenie się pożywieniem. I tak dochodzimy do rozmnażania i zwrócenia uwagi na partnerkę.

Ptaki znane są ze swych treli, czy interesuje was która strona stroszy piórka i melodyjnie śpiewa – jak często, w jakiej tonacji, czy przedrzeźnia i naśladuje, ile pieśni może nauczyć się w ciągu życia? Popisy ptaków w trakcie egzotycznych nieraz tańców godowych są przebogate i barwne. A wszystko to, aby przeczytać o liczbie miotów w ciągu roku oraz rekordach lęgowych!

Różne są sposoby gniazdowania ptaków – dla przykładu, jeśli jest to dziupla, dowiemy się ile gatunek potrafi ich wydłubać „w jednym martwym drzewie”. Będą też pływające gniazda, konstrukcje zawieszone nad przepaściami i wiele innych.

Kiedy ptak wygląda bardzo nietypowo karta odnosi się do szczegółów anatomicznych – opisana jest przyczyna takiej budowy – najczęściej dzioba bądź odnóży, efekt jaki uzyskuje ptak dzięki tak oryginalnej cesze.

Współczesność to rozwój cywilizacji i ekspansja człowieka, nie dziwi zatem, że treści odnoszą się do oddziaływania człowieka na wybrane gatunki ptaków – niestety zazwyczaj będzie to negatywny wpływ. Zacznijmy jednak od tego, że dowiecie się, które ptaki potrafią już gniazdować w naszym pobliżu, chociażby w kominach, na strychach czy w oborach. Najbardziej istotne są jednak dane o ptakach zagrożonych wyginięciem – o wielkości populacji, które drastycznie się zmniejszyły, ale też o wysiłkach obrońców zwierząt, czyli o odbudowanych obecnie dzięki staraniom ekologów populacjach. Zagrożenia to głównie zmiany klimatyczne, problemem jest również stosowanie środków owadobójczych, zanieczyszczenie wód pestycydami dla ptaków brodzących i pływających, zmniejszenie i zanikanie naturalnych środowisk – wycinka drzew, dawniej z kolei było to kłusownictwo – przede wszystkim na kolorowe ptaszki trzymane w klatkach oraz związane z wypychaniem ptaków drapieżnych.

Ptaki podróżują, bo „wybiera się sójka za morze”, mnóstwo opisów uzupełnia świetne mapki zasięgu. Ptaki odlatują do ciepłych krajów, ale niestety zmienia się zasięg ich występowania, stąd każdy obraz w grze wydaje się nam egzotyczny.

Naukę połączoną z dobrą zabawą zakończymy postaciami wielkich ornitologów i ich wnikliwymi spostrzeżeniami, wytłumaczeniem nazwy ptaka – oczywiście z łaciny!

Gorąco polecamy traktowanie tej gry nie tylko jako pozycji strategicznej czy też po części ekonomicznej, bo znajdziemy tu uruchamianie zależności pomiędzy kartami, kolekcjonowanie zasobów, czyli jaj oraz ptaków w stosach – upolowane bądź będące z naszym podopiecznym w jednym stadzie. Niech to będzie także rewelacyjna pomoc dydaktyczna dla edukacji domowej.

Na lekcji biologii raczej nie skorzystamy, ponieważ nie wszyscy zdążą zagrać, a będą chcieli! Natomiast na spokojnie rozegracie partię podczas zajęć indywidualnych z uczniem. Podobnych tytułów na naszym rynku nie znajdziecie, jedyne o których my wiemy to gra pamięciowa „Ptaki” ze „Świata wokół nas” oraz śliczne talie klasyczne od „Trefl Joker Line”, czyli „Dzikie Ptaki Polski” . Reasumując – czekamy na rozszerzenia o ptakach zza naszej między, imponujące też mogą być okazy dzikiej Afryki lub dalekiej Australii!

Film: „Na skrzydłach” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!