Recenzja gry paragrafowej Sherlock Holmes & Moriarty Konfrontacja

Sherlock Holmes” to sprawdzona w kryminałach marka! Sławnego detektywa zna cały świat, jego wiernym kompanem jest oczywiście doktor Watson, którego poczynaniami również możemy sterować, nowością w tym komiksie paragrafowym jest jednak umożliwienie nam przejęcia kontroli nad profesorem Moriarty, który jest odwiecznym przeciwnikiem słynnego śledczego!

Konfrontacja Sherlock Holmes & Moriarty” to najnowsza gra paragrafowa z rewelacyjnej serii „Komiks, w którym bohaterem jesteś Ty” opowiadającej o dochodzeniach prowadzonych przez detektywa i konsultanta, wcześniej mieliśmy przyjemność rozwiązywać zagadki w „4 śledztwa Sherlocka Holmesa” oraz „Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler”. Pozycja dedykowana jest dla uczestników rozgrywki i oczywiście czytelników w wieku od 10 lat, zatem z oznaczeniem wydawcy „gra dla młodszych i starszych graczy”.

Zasadą prowadzenia akcji w komiksach paragrafowych jest przeskakiwanie do kolejnych kadrów zlokalizowanych w różnych częściach książki poprzez podejmowanie decyzji i zagnieżdżanie się we fragmentach przeszukiwanych miejsc zbrodni. Zazwyczaj zdobywamy określone surowce podnoszące kolejne noty – tu będą to diamenty. W wielu odsłonach gier paragrafowych stworzonych w oryginale przez „Makaka Editions” podnosimy również statystyki bohaterów rozwijając profil każdej postaci, w przypadku „Sherlock Holmes & Moriarty: Associates” poprzestać musimy na typowaniu podejrzanych, są za to trzy śledztwa połączone w pojedynczą znakomicie ułożoną kampanię.

Nasze sprawy to „Naszyjnik z Merseyside”, „Wypadek w Leland Bank” oraz „Zaginiona księżniczka”, całość przygód dzieje się na trasie przejazdu pociągu z Canterbury przez Londyn i Birmingham do Liverpoolu. Dwa wydarzenia obejmują wagony składu, w pojedynczym przypadku parowóz staje na stacji, pojawia się zewnętrzna lokalizacja – placówka bankowa i zwłoki na szynach. Za każdym razem mamy pięciu podejrzanych – na pojedynczej fotografii jest to para wspólników.

Doktor Watson ma prawo do zadania 4 pytań, jest to łatwiejsza z ról będąca dobrym wstępem dla osób nieznających tego stylu rozgrywki. Sherlock Holmes i Moriarty, który dogadał się z Lestrade mają do wyboru po 3 pytania, w tym nawrócony złoczyńca może wywrzeć presję na przesłuchiwanym, który wyjawi swój sekret, a tytułowy detektyw z kart powieści Arthura Conana Doyle’a z racji wieloletniej praktyki potrafi postawić właściwe pytania.

Na ostatnich stronach książki znajduje się „Zeszyt rozwiązań” – nie powinniście go czytać przed zakończeniem wszystkich trzech śledztw! W formie komiksu i barwie tła stylizującej obrazy na stare filmy – dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się w tej historii, krok po kroku prześledzimy poszczególne scenki. Nie zabraknie efektownego pojedynku na dachu rozpędzonego pociągu jak w najlepszych filmach akcji! Możemy porównać uzyskane noty z rangą wartości wskazanych przez wydawcę, zatem kiedy już się zapomni warto spróbować kolejny raz i poprawić własny rekord, najlepiej inną z postaci.

W tym tomie podoba nam się, że nie są to osobne sprawy, a seria połączonych ze sobą zdarzeń. Ponadto jest kilka zaskakujących zwrotów akcji, które mogą nieźle namieszać. Warto zauważyć, że rysunki są ze sobą połączone w dłuższe zestawy, które kojarzą się z prowadzeniem fabuły w filmie czy też czytaniem scenariusza dobrego obrazu. Zagadek logicznych, analitycznych jest mniej niż we wcześniejszych komiksach paragrafowych tego wydawcy, ale dzięki temu jest lepiej budowany klimat i łatwiej poczuliśmy głębię tej odsłony przygód.

Sherlock Holmes & Moriarty Konfrontacja” pozostaje w naszej kolekcji. Doceniamy rozrywkę jaką daje nam ten tytuł, a także nawiązanie do „Morderstwa w Orient Expressie” Agathy Christie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Sherlock Holmes & Moriarty Konfrontacja” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!