Recenzja gry planszowej Planetoid

Na rynku funkcjonuje kilka całkiem niezłych gier planszowych odnoszących się do wierceń – pierwsze skojarzenia to „Łowcy kryształów” oraz „Wiertła, skały minerały” – oba tytuły oparte na mechanice kafelkowej. My, mieszkając w industrialnym otoczeniu Górnego Śląska wśród wyrosłych lata temu jak grzyby po deszczu szybów, w swojej kolekcji zostawiliśmy znakomite górnicze „Szczęść Boże”. „Planetoida” to kolejna odsłona związana z kopalniami – tu w przestrzeni kosmicznej i jeśli w trybie solo, to z kosmitami na karku!

Planetoid” jest projektem artysty i projektanta Jona Mietlinga, którego znamy z nominowanej do „Golden Geek” rewelacyjnej gry karcianej „Palm Island”. Jest to gra planszowa dla 1-4 osób, dziecka w wieku od 8 lat, chociaż śmiało próbujcie z młodszymi uczestnikami. Mechanizm rozgrywki opiera się na memory oraz kompletowaniu zestawów wydobytych z głębin.

Po otwarciu opakowania jesteśmy oczarowani jakością planszy oraz osobistych tabliczek graczy – całość wykonana jest z podwójnej warstwy grubego kartonu, dzięki czemu pojawiają się wgłębienia na żetony, które nie przemieszczają się samoistnie i mogą zostać wygodnie podejrzane przez graczy.

Celem rozgrywki jest zdobycie większej liczby punktów za zestawy określonych złóż o danej wartości, wykopanych i przetransportowanych, wskazanych na żetonach, ponadto korzystamy z kart.

Gra oferuje dwa warianty rozgrywki dla wielu graczy i osobny tryb automatu, który wypada tutaj naprawdę nieźle – pojawiają się statki kosmiczne wrogich ras, czuje się klimat eksploracji i wyścigu po dary ziemi.

Podstawowa rozgrywka posiada opcję skanowania, która w praktyce polega na podglądaniu w sekrecie dwóch krążków surowców ustawianych tutaj w zagłębieniach kraterów oraz pobraniu znacznika energii dla baterii. Druga możliwość to wiercenie – pobranie żetonu z równoczesnym ujawnieniem sąsiednich w linii prostej (krzyżowo). Ostatnia akcja to wysyłka statkiem kosmicznym – wyłożenie z magazynów zgromadzonych minerałów i ewentualne pozyskanie żetonów premii. Zgromadzoną moc możemy wykorzystać do uruchomienia dodatkowego skanera bądź kolejnego wiertła.

Wariant zaawansowany wprowadza dodatkowe możliwości – więcej rodzajów wiercenia, skanowania, transportu zgromadzonych materiałów kopalnych i innych użyteczności jak naprawa uszkodzonych elementów, bo tutaj nasze narzędzia będą ulegały awarii, a także ulepszeń – osobne kafelki, w tym pole na dodatkową kopalinę. Ponadto poza baterią pojawia się energia solarna, która odnawiana jest co turę, gdyż słońce się nie wyczerpuje, ale za to każda akcja jest obarczona kosztem! W swojej turze mamy prawo aktywować tylko pojedyncze działania w ramach danego systemu.

Prawdziwie kosmiczny, ponieważ z silnym akcentem science – fiction jest tryb solowy, w którym pojawia się statek macierzysty Aliena wysyłający na planetoidę wrogie myśliwce, które jak my odkrywają żetony, wybierają złoża i przemieszczają się na bliższe cele lub w kierunku bardziej wartościowych bogactw. Liczebność wroga uzależniona jest od kart, których ilość w talii wpływa na poziom trudności rozgrywki. Funkcjonują dwie rasy, ponieważ kartę UFO będziemy odwracali na drugą stronę, a dodatkowo w samotnej batalii uszkodzenia otrzymujemy również z kart obcego! Na całe szczęście zgromadzone dobra możemy wydać na ładunki wybuchowe lub uruchomienie lasera plazmowego i niszczyć statki przeciwnika oraz jego ładunki zgromadzone w magazynach.

Planetoid” bardzo nam się podoba, w szczególności wykonanie gry – tak ładnej pozycji o świdrach w ciągłym użyciu i dziurawieniu obcej planety jeszcze nie mieliśmy! Plansza jest rewelacyjnie skonstruowana, wyjątkowo wygodna w użytkowaniu i wysokiej trwałości. Barwy czerni i bieli są eleganckie i kojarzą nam się z podziałem na jasną i ciemną stronę księżyca – pamiętacie jeszcze mity ze Strefy 51 o ukrytej tam cywilizacji? Strategiczna rozgrywka w trybie zaawansowanym i solo mocno angażuje dorosłych, a prostsza wersja zachęci młodsze dzieci do zabawy, ponadto ćwiczymy pamięć. Naszym zdaniem ten tytuł oczaruje każdego miłośnika eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz fana przemysłu wydobywczego. Naprawdę mistrzowska gra w swojej kategorii i tematyce!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PORTAL DRAGON

Film: „Planetoid” – unboxing

Film: „Planetoid” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!