Recenzja gry planszowej Symphony No. 9

Opowiemy wam dzisiaj o czymś bardzo wyjątkowym, o jednej z najwyżej ocenianych gier w kategorii muzyka! „Symfonia nr 9” bezpośrednio nawiązuje do słynnej, ostatniej kompozycji Ludwiga van Beethovena, zwanej również „Symfonią radości”, kto kojarzy piękne słowa ody Friedricha von Schillera, ten wie o jakie wiekopomne dzieło tutaj się rozchodzi.

Symphony No. 9” to gra stworzona przez wydawcę z Tajwanu, a Azjaci bardzo lubią inwestycyjne modele rozgrywki i chociaż jesteśmy w świecie największych kompozytorów utworów muzyki klasycznej, to wcielamy się w role mecenasów sztuki. Pozycja dla 2-4 osób, dzieci w wieku od 15 lat, chociaż to odrobinę zawyżone wskazanie, partia z czasem rozgrywki ok. 60-75 minut.

Symfonia 9” jeszcze przed otwarciem cieszy oczy za sprawą świetnie zilustrowanego koncertu muzyki poważnej na opakowaniu. Wewnątrz znajdziemy wysokiej jakości komponenty szczelnie wypełniające całkiem zgrabne pudełko – zwracamy uwagę na jakość, czyli już wycięte monety, drewniane znaczniki, standardowo stosowana w produktach azjatyckich twarda tektura, mocniejsza od tej używanej w produktach europejskich. Jesteśmy tu w doborowym towarzystwie – Handel, Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert – oni wszyscy potrzebują wsparcia finansowego, aby móc pokazać światu piękno własnej twórczości, cały potencjał.

Celem gry jest oczywiście zwycięstwo na punkty, które otrzymujemy tu przede wszystkim za kompozycje mistrzów w posiadaniu patrona. Różne barwy znaczników czyli datków sponsorujących wykonawców mogą przynosić noty w odmienny sposób, ale łączy je utwór, w szczególności grany na scenie – zwraca się również uwagę na prawa autorskie, gdyż dzieła są wiecznie żywe i zarabiają także po śmierci autora.

Rozgrywka dzieli się na fazę sponsora, koncertu oraz porządkową – czyszczenia planszy. W pierwszej inwestujemy w karierę muzyków, czyli w praktyce pobieramy, także za opłatą odpowiednie znaczniki, tym samym przyczyniając się do wzrostu znaczenia, rangi kompozytora, a ta przekłada się na prestiż koncertu, który da artysta.

Kolejna faza to inwestowanie w koncert, ponieważ tylko czasem jest on dotowany z królewskiej kasy. Teraz wszyscy uczestnicy zabawy wydają pieniądze trzymane w jednocześnie otwieranej dłoni każdego gracza. Następnie sprawdzamy, który rodzaj koncertu się odbędzie – niskiego, średniego czy wysokiego poziomu sławy. Każdy przynosi nam różne przychody ze znaczników dotacji, można jednak wtopić! Jeśli gala nie dojdzie do skutku z przyczyny niedoinwestowania, osoby wykładające najmniej środków poniosą konsekwencje, a jeśli prosty lud oburzy się z powodu zbyt wielkiej rozrzutności, również pogoni elitę – tym razem przykre skutki odczują gracze nieszanujący własnej kieszeni. Należy znaleźć, wyczuć zloty środek.

Ostatnia faza polega na sprawdzaniu, czy dany kompozytor jeszcze żyje – możemy biedaczków zamęczyć oczekując zbyt wiele, teraz przekazujemy również znacznik gracza rozpoczynającego, który zawsze wędruje odwrotnie niż kolejka rundy – ostatni będą pierwszymi!

Nie wnikając w drobne szczegóły związane z gospodarowaniem znacznikami, w tej grze ważna jest analiza rynku, spekulowanie, podejmowanie ryzyka na odpowiednim poziomie i przede wszystkim mądre inwestycje – ostatecznie możemy przecież wyprzedawać meble!

9 symfonia” jest niesamowita! Gra ma oryginalny klimat, gdyż inwestujemy w niej w talenty, w twórczość człowieka – wydawca informuje, że tory karier kompozytorów ukazujące ich potrzeby na danym etapie życia odwzorowują rzeczywiste historie i egzystencję muzyków! Idea leżąca u źródeł mechaniki tej gry jest zbliżona do innych pozycji „Moaideas”, czyli „Mini Rails” czy też „Tulip Bubble”, bo utwory są przecież towarem, za które marszandzi sztuki pragną zwrotu za własny wkład. Kompozytorzy na różnych etapach będą tracili na znaczeniu i znowu zyskiwali, w zależności od własnego portfela staramy się realizować te koncerty, które nam się najbardziej opłacą – czysta ekonomia w pięknym świecie wirtuozów!

Bardzo dobra gra, która uczy, że warto wspierać twórców nie tylko ze względu na wartości duchowe dzieł, ale także dlatego, że to się po prostu opłaca! A przy okazji robimy coś dobrego dla społeczeństwa i ku pokrzepieniu serc. W Polsce gry aukcyjne, inwestycyjne, wreszcie giełdowe, jakoś nie potrafią się przebić na rynku, przyznam – mam nadzieję, że „Symphony No. 9” zostanie zauważona i należycie doceniona, gdyż jest to produkt niezwykły, fenomenalna gra! Gra, jako ta słyszana – płynąca do naszych uszu w trakcie dobrej zabawy muzyka, jak i ta rozłożona na rodzinnym stole.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy MOAIDEAS GAME DESIGN

Film: „Symphony No.9” – unboxing

Film: „Symphony No.9” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!