Recenzja gry planszowej Ryzyk Fizyk Edycja Deluxe

Dzisiaj wyjątkowa gratka dla wszystkich wielbicieli gier imprezowych, najlepiej nadających się na party, dobrą zabawę w większej grupie przyjaciół, ale również podczas spotkania całej familii przy rodzinnym stole. W oryginale gra to „Wits & Wages”, czyli rozum bądź lepiej chyba jako zrozumienie czy też intelekt i zarobki, jako forma wypłaty graczy. Wizualnie pozycja nawiązuje do gier w kasynach, chociażby Las Vegas! Jest to quiz, pomimo że odpytywanie zastąpiono tutaj szacowaniem trafienia, a testowanie z wiedzy – dobrą zabawą! Nauka o świecie też jest, ale gdzieś na drugim planie.

Ryzyk Fizyk” to gra, która zdobyła liczne nagrody i nominacje do najlepszych tytułów roku, najczęściej w kategorii gry party, w tym „Golden Geek” oraz „Mensa Select”. Autora znamy z fantastycznej gry „Ewolucja”, którą również wydał „Egmont”. Bawimy się w składzie 4-14 uczestników, tak licznie to już w podziale na zespoły. Pozycja jest dedykowana dla graczy w wieku od 10 lat, czas partii trwa ok. 25 minut. W tej recenzji otwieramy wersję „Edycja Deluxe”, zatem jakościowo na wyższych obrotach. Gra oparta jest na mechanice prowadzenia zakładów, w tym blefowania szacując wyniki oraz „papier i ołówek”, czyli zapisujemy odpowiedzi na tabliczkach.

Po otwarciu opakowania uwagę naszą przyciągają plastikowe żetony graczy oraz reszta monet – te już tekturowe, ale bardzo grube i wytrzymałe. Nietypowych rozmiarów są karty z pytaniami – podłużne i wąskie, niczym paski. Zamiast planszy otrzymujemy wykonaną z materiału typu ręczniczek frotowy, składaną w rulon matę. Nie jest ona gumowa, ale za to miła w dotyku i przypominająca wyściółkę na stołach w kasynach.

Rozgrywka trwa 7 tur, czyli odczytujemy 7 pytań. Podczas każdej z nich rozwiązujemy zadanie zapisując na tabliczkach, potem ujawniamy odpowiedzi układając je w kolejności rosnącej. Dla parzystych różnych rozwiązań środkowe pole pozostaje puste, dla nieparzystych – ustawiamy w tym miejscu kartę. Tabliczki z identycznymi odpowiedziami zajmują te same pola.

Teraz każdy ma szansę postawić swój zakład, obstawić prawidłowe wskazanie – niekoniecznie własne. Po usłyszeniu prawidłowego rozwiązania wyznaczamy, która z odpowiedzi graczy jest najbliższa wynikowi i nie przewyższa poprawnej wartości, można oczywiście trafić bezbłędnie, czego wszystkim życzymy! Dokładne wyniki lub kwalifikujące jako nagradzane – najbliższe i nieprzekraczające wartości poprawnej otrzymują premię w wysokości 300 dolarów. Plastikowe żetony wydawane są obligatoryjnie, tekturowe według uznania. Decyzje graczy podejmowane są w limicie czasu wskazanym klepsydrą – fajny zielony piasek.

Wygrane pieniądze zależą od wysokości zakładów i wskazanego na polu gry kursu. Każdy z nas posiada dwa żetony graczy, możemy więc obstawić parę wyników, tekturowe krążki ustawianie są pod plastikowymi, żeby było wiadomo, do kogo należą. Plastikowe żetony wracają do gracza, nawet po przegranych zakładach, tekturowe stanowią bank gry jeśli zakład mijał się z zaliczoną odpowiedzią. Uwaga – na planszy widzimy także pole „Mniej niż najmniejsza odpowiedź”, jeśli wszystkie wskazania przewyższą wartość rozwiązania, tylko gracze, którzy założyli się ustawiając krążki na tym właśnie polu wygrywają zakład. Po sprawdzeniu 7 kart odpowiedzi podliczamy gotówkę i wyznaczamy zwycięzcę, w przypadku remisu wygrywa najmłodszy lub zespół, którego jest członkiem.

Nie ma co ukrywać, że ta gra czaruje i pozytywnie uzależnia! Każdego skusi atmosfera zakładów w kasynie, podobna też do gry na giełdzie! Najlepsze na rynku quizy w pełni korzystają z emocji jakie niesie ryzyko utraty wkładu oraz szansa wysokiej wygranej. Hazard w grach imprezowych podnosi emocje, jest wskazany i potrzebny, dziecko też skorzysta, gdyż nauczy się odpowiedzialności kiedy przegra swój fikcyjny majątek. Każda karta ze zgromadzonej tu bazy wiedzy jest ciekawostką, wiele z pytań zaskoczy, większość z odpowiedzi jest powszechnie mało znana, więc silne są uczucia towarzyszące nam w trakcie obstawiania różnych wyników. Pojawia się też element psychologiczny – owczy pęd za resztą uczestników, kierowanie się wyborem osoby, którą uważamy za eksperta w bieżącej dziedzinie. Presja czasu sprawia jednak, że nie ma tutaj maruderów i zabawa jest żywiołowa.

Jeśli w tym roku planujecie zakup gry na spotkania typu party, to naprawdę dalej już nie szukajcie! Zasłużenie „najczęściej nagradzana gra imprezowa!”

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „Ryzyk Fizyk Edycja Deluxe” – unboxing

Film: „Ryzyk Fizyk Edycja Deluxe” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!