Recenzja gry planszowej Tokyo Metro

W prowadzeniu bloga o grach planszowych poza swobodą wyrażania własnych myśli, uczuć i twórczości, najbardziej podoba nam się odkrywanie fascynujących pomysłów autorów – innowacyjnych mechanik prowadzenia rozgrywki, rozwoju umysłu przez wspólną zabawę, w której planujemy, konkurujemy, analizujemy i realizujemy naszą strategię zwycięstwa. Dzisiaj prezentowany tytuł zaskoczył nas bardzo pozytywnie dwoma aspektami – miniaturyzacją, gdyż komponenty zajmujące połowę rodzinnego stołu schowano w pudełku do transportu dosłownie kubeczka, a po drugie – inwestowaniem w metro, którym jednocześnie przemieszczamy się po planszy!

Tokyo Metro” to produkt wyjątkowo autorski, ponieważ projektantem, artystą ilustratorem i jednocześnie wydawcą jest Jordan Draper – nie ma nic fajniejszego w życiu niż urzeczywistniać własne idee, serdecznie witamy na naszym blogu i gratulujemy fascynującej serii gier!

Tokio Metro” jest grą planszową dla 1-5 uczestników w wieku od 14 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 1,5 godz. Mamy tutaj całą serię mechanik, od aukcji ustalającej kolejkę gry, poruszanie się po planszy i budowę własnej sieci komunikacji miejskiej, po tworzenie udziałów w danej linii kolejowej – grę inwestycyjną! Gra może być łącznikiem „Wsiąść do pociągu” z produkcjami w rodzaju „Mini Rails”, doszukać można się też związków z „Monopoly”, ale to dużo bardziej rozwinięta idea tworzenia własnego imperium z przemieszczaniem się tokijskim metrem po obszarze naszych działań i zarabianiu na środkach transportu publicznego i infrastrukturze.

Po otwarciu opakowania znajdziemy dwie plansze w formie rozkładanego materiału, czyli realny plan metra oraz tor dochodu, parę talii kart – udziały w poszczególnych odcinkach linii metra oraz karty akcji, a także sporo pionków – dyski do zaznaczania wyboru, piramidy będące wybudowanymi przez nas stacjami, wskaźniki pomiaru wartości linii i cylindryczne znaczniki miejsca postoju metra, oraz świetną walutę – dla nas ciągle egzotyczne jeny.

Na wstępie będzie dość sporo rozkładania – obie plansze, karty podzielone na talie po dwie linie na stos i ułożone w kolejności wzrastania ilości kropek, odkrywanie rzędów kart akcji w zależności od liczby uczestników gry, wydanie wstępnej puli majątku oraz komponentów infrastruktury.

Gra składa się z faz, które rozpoczyna zazwyczaj porządkowanie, czyli czyszczenie, w praktyce polegające na usunięciu ostatniej linii kart akcji, rotacji pozostałych i wyłożeniu nowych. Następną jest walka o ustalenie kolejności wykonywania tury, czyli licytacja majątkiem z otwieranych pięści. W fazie ruchu przesuwamy pionki na planszy – uwaga tu pola to kratki, a przemieszczenie odbywa się o dwa miejsca bądź trzecie jeśli jeździmy na rowerze i nigdy nie na skos!

W fazie akcji aktywujemy określone opcje z kart, a znajdziemy tutaj dodatkową możliwość ruchu, wybudowanie stacji metra, zainwestowanie w udziały konkretnych linii (tylko pojedyncze karty danego rodzaju), uruchomienie linii (wystawienie znacznika i podniesienie dochodu), zwiększenie prędkości (przekłada się na zasięg ruchu powyżej 5 przystanków, zajmuje też pole do wykorzystania na spekulacje), zakup roweru (dodatkowa kratka ruchu), skorzystanie ze zniżki (rabat na kolejną akcję gracza), zakład (podwyższenie stawki przy kolejnym ustalaniu pierwszeństwa), wzięcie pożyczki (w wysokości 1000 jenów, natomiast niespłacona na końcu gry wzrasta do 1500 jenów), spekulacja (tylko dwa razy w ciągu gry, nie we własne inwestycje i na pustych polach, które zajmują też dyski przeciwników oraz znaczniki prędkości), pozyskanie kolejnych dysków zaznaczania akcji (możemy zwiększyć pulę z 3 do 6, nie wliczając pary przeznaczonej do spekulacji), pozyskanie karty z wierzchu stosu odrzuconych (staje się naszą indywidualną opcją wyboru niedostępną dla pozostałych), możemy w końcu spasować!

Ostatnią fazą jest poruszanie się kolei, czyli znaczniki linii metra, które pojawiły się na planszy przemieszczają się po swoich torach o 5 przystanków lub dalej z wyższą prędkością, a my możemy wsiąść do metra i dotrzeć w oddalone obszary na planszy, w tym przesiadać się na polach transferowych pomiędzy trasami. Jeśli posiadamy udziały w linii, transport jest nieodpłatny, dodatkowo realizowane są wypłaty za stacje graczy, nasze opłaty podwyższają dochód używanych przez nas linii!

Tokyo Metro” jest innowacyjną, wyjątkową grą o finansowaniu metra, którego sami używamy podczas poruszania się, aby rozbudować jego infrastrukturę, tym samym wspieramy dochody poszczególnych linii i graczy. Gra uczy, że zwrot wkładu przynoszą tylko potrzebne społeczeństwu przedsięwzięcia, aktywne gospodarczo, ponieważ pieniądz musi krążyć, a nierentowne inwestycje ostatecznie upadają, gdyż nie są opłacalne, aby je utrzymywać. Bestseller, który otrzymał już swoje pierwsze nominacje do nagród, u nas w kolekcji pozostaje. Świetne!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JORDAN DRAPER

Film: „Tokyo Metro” – unboxing

Film: „Tokyo Metro” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!