Recenzja gry planszowej Kwiat Wiśni

Pozostajemy w klimatach azjatycki, w kraju Kwitnącej wiśni, czyli w Japonii! Dzisiaj opisywana gra stworzona została przez mieszkańców tego egzotycznego dla nas kraju i pierwotnie wydana pod nazwą „Hitohira”, co oznacza jeden kawałek, cienki płaski przedmiot, jak arkusz – bądź właśnie płatek! Nasza wersja gry to „Legenda o wiśni, która kwitnie co dziesięć lat” i nawiązuje do historii o spadającym kwieciu drzewa, które jest zbierane w celu spełnienia życzenia, natomiast z pominięciem zbyt chytrych kolekcjonerów!

Kwiat wiśni” to gra typu „push your luck”, czyli ryzykujemy szczęściem, kusimy los, sprawdzamy ile będzie nam dane, zanim fortuna się od nas odwróci! Gra funkcjonuje w oparciu o plastikowe kwiaty, wewnątrz znajdziemy ślicznie zdobioną sakiewkę do ich przechowywania, a także świetnie zilustrowane zasłonki i trzy dwustronne karty mistrzostwa – premie dla graczy za spełnienie określonych warunków. Instrukcja jest znakomicie zredagowana, ukazuje wiele przykładów z jakimi możemy się spotkać w trakcie rozgrywki. Osobno opisano wariant dla pary. Propozycja dla 2-4 graczy, w wieku od 8 lat, z czasem partii ok. 20 minut.

Po otwarciu od razu wsiąkasz w atmosferę Dalekiego Wschodu! Ilustracje to kwintesencja symboliki kojarzonej z Japonią, na którą powszechnie składają się kolorowe kimona, ozdobne parasolki, ciemne spięte włosy pań, bramy tori w tle oraz kwitnące wiśnie.

W turze możemy do trzech razy sięgnąć do worka, aby wyjąć w sumie do 8 kwiatów. Zobligowani jesteśmy, aby uczynić to chociaż raz i pobrać pojedynczy kwiat. Udane zbiory to te, podczas których w zestawie nie ma trzech identycznych barw lub pięciu różnych – uwaga jednak, czarne kwiaty są jokerami i zastępują każdy kolor gry, który skutkuje niepowodzeniem!

Jeśli wyciągniemy więcej niż przewiduje limit, od razu tracimy kolejkę. Jeśli zbiory płatków się nie powiodły – oddajemy czarne do worka, wybieramy parę kwiatów różnych barw lub pojedynczy kiedy są jednakowe, pozostałe również odkładamy do sakiewki. Jeśli zbiory się powiodły, mamy prawo wszystkie kwiaty danej barwy ukryć za naszą zasłonką. W takim przypadku sprawdzamy również kartę mistrzostwa i jeśli spełniamy jej założenia, czyli posiadamy odpowiednie zestawy – możemy wykonać przypisaną jej akcję.

Karty mistrzostwa pozwalają na: dobór kwiatu z worka za zasłonkę, zamianę naszego kwiatu z leżącym przed zasłonką innego gracza, przeniesienie pojedynczego kwiatka z bieżącego zbioru lub sprzed zasłonki za nią, dobór 1 z 3 kwiatów losowanych z worka przed zasłonkę, rozdysponowanie pary kwiatów wyjętych z worka w dowolnych miejscach – przed lub za własną zasłonką bądź przed cudzą, odebranie pary różnych kwiatów (nie czarnych) dwójce przeciwników.

Kiedy wszystkie kwiaty z worka zostaną rozdane podliczamy punkty. Kwiaty widoczne przed zasłonką dzielimy na barw, czarne dołączamy do wybranej z nich i notujemy według tabeli. Kwiaty zgromadzone w ukryciu grupujemy w barwy zimne i ciepłe, białe i czarne możemy przypisać do wybranego zestawu i również sprawdzamy noty w tabeli wyników.

W wariancie dla pary zmienia się liczebność komponentów w worku, a także założenia jednej z kart mistrzostwa, gdyż tym razem odbieramy parę różnych kwiatów pojedynczej osobie (nie czarnych).

Kwiat wiśni” to kolorowa, śliczna gra, która w trakcie czytania zasad wydaje się bardzo analityczna, natomiast wszystkie tabele z punktowaniem są rewelacyjnie rozrysowane na zasłonkach i rozgrywka staje się błogą przyjemnością! W trakcie zabawy przede wszystkim kompletujemy własne zestawy i ryzykujemy szczęściem podczas dociągania kwiatów, ale jest też negatywna interakcja związana z realizacją nagród z kart mistrzostwa. Ślicznie wyglądająca, z klimatem klasycznej Japonii, wciągająca gra z wysokiej jakości plastikowymi komponentami – tak na jednym oddechu, w skrócie można podsumować „Kwiat wiśni”. Podoba się!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Kwiat wiśni” – unboxing

Film: „Kwiat wiśni ” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!