Recenzja gry planszowej Dolina wikingów

Wikingowie to wdzięczny temat w grach planszowych, najsłynniejsza produkcja o tych wojownikach dla dorosłych to oczywiścieBlood Rage”, ale dzisiaj pokażemy wam również uznany i nagrodzonyKinderspiel des Jahrestytuł Valley of the vikings”. Jest to gra roku dla dzieci w Niemczech, a laury zobowiązują, zatem czytamy i oglądamy!

Serdecznie witamy na blogu „Haba”, które produkuje wysokiej jakości zabawki dla najmłodszych dzieci, najbardziej znane ich gry to „Zwierzak na zwierzaku”, „Super Rhino”, „Karuba”, w Polsce dystrybutorem oferty wydawcy jestEdu Kids”.

Dolina wikingów” to gra zręcznościowa, rywalizacja polegająca na trafianiu do beczułek, ale niepozbawiona głębszej myśli, ponieważ planujemy ruch postaci na torze w oparciu o nagrody, a także odpowiednie ułożenie baryłek od którego zależy aktywacja bohaterów. Przede wszystkim liczy się jednak bystre oko i dobry cel! Gra dla 2-4 dzieci w wieku od 6 lat – śmiało można próbować wcześniej, czas rozgrywki zajmuje ok. 15-20 minut.

Po otwarciu opakowania zwracamy uwagę na rozmiar komponentów – tutaj wszystko jest duże, ładne, mocne. Wielkie złote krążki z plastiku, drakkary wykonane ze starannością i malowane z każdej strony – nawet wnętrza boków i dno kadłuba. Plansza składana w formie puzzli. Chowając do opakowania stateczki, wystarczy jedynie wyjąć żagle i wszystko się ładnie pomieści.

Celem jest zdobycie większej liczby monet od konkurentów na koniec gry, który wyznacza pusty bank – kończymy kolejkę, ponieważ można jeszcze okraść konkurentów i sprawdzamy wyniki.

Przygotowanie polega na losowym rozłożeniu żetonów ukazujących złoto i wikingów na polach flag, ułożeniu beczek na miejscu porośniętym trawą. Każdy z uczestników otrzymuje statek i monetę. Pierwszy gracz dodatkowo piłeczkę oraz żeton „miotacza kul” – całkiem pomocny, ponieważ piłka jest bardzo lekka, więc wygodnie uderza się płytką zawodnika.

Barwa baryłek odpowiada kolorze wikingów, te przewrócone skutkują ruchem postaci na pomoście. Wikingowie przeskakują zajęte pola, na końcu trapu mogą wpaść do wody, co uruchamia podział łupów. Zanurzeni w wodzie nie otrzymują skarbów i wracają na start, reszta pobiera łupy zgodnie z wizerunkiem na banderze. Żetony wskazują na konkretną wartość w złocie, ale również na osobę, którą ograbimy z pojedynczego krążka – jeśli to nasz wizerunek, to kradniemy z każdego pokładu naszych konkurentów. Jeśli w zabawie uczestniczy mniejsza liczba osób, statki nienależące do graczy również występują w rozgrywce – zarabiają i są plądrowane.

Valley of the vikings” jest bardzo ładną, przyjemną w prowadzeniu rozgrywki i znakomicie wykonaną produkcją. Rozgrywka, przede wszystkim zręcznościowa, nie jest tu pozbawiona elementu strategicznego, gdyż celujemy w te baryłki, których odpowiednik wikinga pragniemy przemieścić. Kolejność rozpatrywania ruchu przy kilku strąceniach, także zależy od nas i nierzadko decyduje o wygranej ze względu na przeskakiwanie miejsc. Nowe pola dla przewróconych beczek to kolejna z decyzji gracza, także ułatwiająca życie wikinga.

Dolina wikingów” jest żywiołowa, wciągająca i sprawi wiele radości nie tylko najmłodszym graczom, ale także rodzicom, którzy w takie gry bawią się z równie wielkim entuzjazmem, co ich pociechy. Super emocje, kapitalna zabawa i inwestycja z głową, w wysokiej jakości, dobrze przemyślany produkt.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDU KIDS i HABA.

Film: „Dolina wikingów” – unboxing

Film: „Dolina wikingów” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!