Recenzja gry planszowej Hermetica

Pokażemy wam dzisiaj produkt niedostępny jeszcze w Polsce, a szkoda, ponieważ wielce interesujący, zwłaszcza jeśli lubicie gry abstrakcyjne i pojedynki w parze. „Hermetica” to wysoko notowany w rankingach tytuł, który zdobył już pierwsze nagrody w Stanach Zjednoczonych. Serdecznie witamy wydawcę – IFF Studios, to ich pierwsza produkcja i wspaniały debiut, zatem czekamy na kolejne TOPowe tytuły! Grę otrzymaliśmy bezpośrednio od projektanta, pozdrawiamy!

Hermetica” to gra logiczna dla 2 uczestników w wieku od 10 lat, można spróbować z uczniem szkoły podstawowej, jeśli dużo gracie w tego rodzaju pozycje. Czas partii zajmuje ok. 35 minut. Z wyglądu produkt odrobinę przypomina nam o „Hypergrid”, która również porusza tematykę żywiołów i posiada matę w ciemnych odcieniach barw, ale to zupełnie inny rodzaj rozgrywki.

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to nietypowy kształt i rozmiar opakowania – ze względu na prowadzenie rozgrywki na zwijanej macie. Po otwarciu pudełka cieszy nas wysoka jakość materiału, zarówno mocno obszytej po bokach planszy i tworzywa przypominającego gumę, ale przede wszystkim jednak metalowych jednostek graczy oraz drewnianych ścian. Na stronie wydawcy znaleźć można świetny instruktarz do gry z animacjami poszczególnych ruchów – za to również należą się słowa uznania.

Celem gry jest dotarcie swoim królem, tutaj nazwanym adeptem do przeciwnej linii na planszy, czyli horyzontu, gdzie wystawia się nowe jednostki biorące udział w zabawie.

W swojej turze do wykorzystania mamy trzy akcje, przemieszczenie pionka zabiera pojedynczą, ale jego umieszczenie na planszy aż dwie. Z każdej jednostki możemy skorzystać raz na turę, jednocześnie możemy ich mieć do pięciu na macie. Rozpoczynamy z adeptami na polach startowych i trzema wybranymi pionkami na horyzoncie. Adept po zniszczeniu może się odrodzić, nowe jednostki po umieszczeniu na planszy nie mogą natychmiast wykonać ruchu. W instrukcji wskazano przykłady rozłożenia ścian, natomiast w kolejnych partiach możemy je wykładać na zmianę i tworzyć własne układy – z zastrzeżeniem, żeby nie łączyć trzech z nich i nie ustawiać na horyzoncie oraz bocznych liniach – bariera planszy.

Pomysłowe są ruchy pionków. Adept porusza się o dwa puste pola i na sąsiadujących, przed lub po wykonaniu przemieszczenia, stawia tarczę ochronną, która dla przeciwnika działa jak ściana, a naszym jednostką pomaga. Adept może umieścić tarczę na wrogiej jednostce, która w ten sposób zostanie wyeliminowana. Adepci to księżyc i słońce, które zawsze rozpoczyna pojedynek.

Zielone pionki ziemi przemieszczamy o trzy pola, pchając pojedynczą jednostkę bądź własną tarczę będącą przed nami. Jednostki przeciwnika mogą zostać wepchnięte na ściany lub boczne bariery i w ten sposób zniszczone. Zabronione jest przesuwanie kilku pionków jednocześnie.

Ruch niebieskiej jednostki wody jest ograniczony jedynie przeszkodami i innymi pionkami graczy. Dociera ona do punktu kolizji i przemieszcza jednostkę wokół siebie – własną lub przeciwnika, co pomaga w taktycznym ułożeniu. W kontakcie z własną tarczą akcja działa na odwrót, to jednostka wody porusza się wokół niej. Jednostka wody może przesunąć ścianę poruszając ją po sąsiednich polach i uderzając o wrogi pionek, który w ten sposób zostaje wyeliminowany.

Czerwony ogień jako jedyny posiada dwie akcje do wyboru, nie do jednoczesnej aktywacji. Porusza się do czterech miejsc, w tym wchodząc na ściany. Może także, bez zmiany swego położenia, strzelić w przeciwnika oddalonego do czterech pól, także w pionek ognia umieszczony na ścianie. Jeśli ściana zostanie przemieszczona przez jednostkę wody z ogniem na górze, zostanie on zniszczony. W kontakcie z własną tarczą ochronną, wchodzi na górę i przemieszcza się dalej razem z nią po wolnych polach.

Reguły gry nie są specjalnie skomplikowane i szybko można je opanować. Umiejętności jednostek w trakcie zabawy okazują się wyjątkowo przydatne oraz świetnie ze sobą połączone, znakomicie się dopełniają. Nam ta forma rozgrywki kojarzy się z batalią statków kosmicznych bądź kolizjami planet we wszechświecie, niekoniecznie z pierwiastkami żywiołów. Zabawa wciąga, ponieważ z własnym projektowaniem przestrzeni gry jest za każdym razem oryginalna, a akcje są super pomyślane i gwarantują ogrom taktycznych możliwości.

Hermetica” to znakomity wybór dla miłośników gier logicznych, kochających kombinowanie i planowanie kolejnych posunięć, realizację przemyślanych strategii wiodących do celu. Cieszy wysoka jakość komponentów, środowisko i ilustracje są raczej techniczne, ale nie przeszkadzają w dobrej zabawie. Rozgrywka angażuje umysłowo i emocjonalnie, pojawia się klimat pojedynku na śmierć i życie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy IFF STUDIOS.

Film: „Hermetica” – unboxing

Film: „Hermetica” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!