Recenzja gry edukacyjnej Periodic A Game of The Elements

Genius Games” to wydawca wyjątkowych produktów edukacyjnych, w ich ofercie znajdziemy gry wręcz akademickie, które poruszają tematykę przedmiotów z dziedzin jak biologia i medycyna, a także chemia. Najsłynniejszym ich tytułem jest „Cytoza” – fantastyczna gra o aktywności w komórce, teraz przyszła pora na zabawę z układem okresowym pierwiastków, potocznie zwanym też Tablicą Mendelejewa – zapraszamy, bo to super gra!

Periodic” to gra planszowa dla 2-5 uczestników w wieku od 10 lat, czas zabawy trwa ok. 40-60 minut, drugi człon nazwy „A Game of The Elements” wprowadza w ideę rozgrywki, to „Gra Elementów”, bądź poprawniej i bardziej lokalnie – „Gra pierwiastków”, polegająca na zdobywaniu punktów za ich badanie.

Tablica Dmitrija Mendelejewa jest tabelą, która pozwala uporządkować pierwiastki chemiczne według rosnącej liczby atomowej, zgodnie z którą okresowo powtarzają się ich właściwości. Podczas zabawy nauczymy się, gdzie są zlokalizowane, jakie mają liczby atomowe i masy, poznamy symbole oraz poszczególne grupy, a także łacińskie nazwy.

Przygotowanie do gry polega na wyłożeniu wokół planszy kart grup pierwiastków, gdzie na co drugiej umieszczamy mikroskop gracza. Każdy z nich otrzymuje jeszcze odpowiednią ilość żetonów energii oraz komplet sześciu kostek badawczych i flakonik, którym poruszają się po układzie periodycznym pierwiastków. W sekrecie trzymają również kartę agendy, czyli określonych wymagań, za których spełnienie można otrzymać dodatkowe punkty na koniec gry. Okrągłe dyski ustawiamy na polu startowym lub kolejnym dla czwartego i piątego gracza toru akademickiego – mnie bardzo pasuje tłumaczenie „ścieżki akademickiej”. Nad planszą wykładamy stosy po 5 i 6 kart celów podzielonych na odpowiednie rodzaje, których pierwiastki oznaczamy na planszy.

W swojej turze poruszamy się po planszy używając znaczników butelek i badamy pierwiastki, a potem następują czynności organizacyjno – porządkowe. Ruch wykonujemy wydając żetony energii, aby aktywować wiele okresowych trendów, pierwszy z nich kosztuje pojedynczy znacznik, kolejne już parę krążków, a różnią się od siebie kierunkiem przemieszczenia, gracz sam wybiera długość przesunięcia flakonika w ramach aktywacji trendu jest to wartość 1-5. Startujemy z pola z karty grupy pierwiastków, wybierając ten o najmniejszej liczbie atomowej.

Druga opcja ruchu polega na wyborze tylko jednego trendu, ale zamiast wydawać żetony energii, pozyskujemy wszystkie z uruchomionego trendu okresowego i wykonujemy zgodne z wyborem przemieszczenie 1-5 pól.

Badanie następuje dopiero po przesunięciu flakonika. Naszym zadaniem jest wybranie takich pierwiastków, żeby wypełnić jak najwięcej zadań z kart celu, a najlepiej jeszcze przy okazji zakończyć turę na polu, którego pierwiastek znajduje się na kolejnej karcie grupy pierwiastków, gdzie przesuniemy nasz mikroskop otrzymując punkt na torze akademickim. Na polach kart celu mogą znajdować się kostki różnych graczy, natomiast w każdej turze badamy jedynie pojedynczy pierwiastek chemiczny. Przy skompletowaniu warunków karty celu zwycięzca otrzymuje kartę, jego nota zapisana jest na gwiazdce, gracz z pojedynczą kostką na karcie zdobywa 3 punkty w żetonach, a z parą znaczników badań – 5 punktów. Odsłaniamy nową kartę z wierzchu stosu i oznaczamy lokalizacje pierwiastków na planszy, a jeśli stos się wyczerpie, następuje uruchomienie ostatniej rundy, podczas której ruchy wykonują już tylko rywale. Kolejnym z warunków aktywujących finalną kolejkę jest zajęcie dwóch ostatnich miejsc na torze akademickim – na końcowych polach jest „ciaśniej”, okupują je jedynie – wskazując od najwyższego – 1, 2, 3 osoby.

Za skompletowanie badań z karty celów gracze do pewnego momentu otrzymują również nagrody, takie premie pozwalają na przeskoczenie od razu do wskazanej grupy w Tabeli Mendelejewa, wydłużenie ścieżki ruchu o trzy pola, pozyskanie darmowego trendu, zdobycie pary żetonów energii. Oddziałują na grę, która staje się bardziej taktyczna.

Noty zdobywamy za posiadane karty celów, punkty w żetonach, miejsce na torze akademickim, spełnione założenia kart agendy, punktując za zdjęcie kosteczek z niedokończonych jeszcze badań kart celu. W przypadku remisu, sprawdzamy kto jest dalej na torze akademickim, a jeśli to nie rozstrzygnie o wygranej – kto posiada więcej żetonów energii.

Periodic”, czyli „okresowy”, „cykliczny”, „periodyczny” to fascynująca gra, która w rozrywkowy sposób przybliża uczestnikom rozgrywki strukturę i znaczenie układu pierwiastków, a także podstawowe informacje o poszczególnych jego elementach, łącznie z danymi numerycznymi i skrótami literowymi oraz pełnymi łacińskimi nazwami. Podczas gry programujemy ruch w oparciu o aktywowanie okresowych trendów i gospodarowanie energią, ścigamy się w realizacji zadań z bieżących kart celów, celujemy również w odpowiednie karty grup pierwiastków, aby awansować na torze akademickim, ponadto podporządkujemy swoje strategie karcie agendy – jest zatem co robić i o czym myśleć!

Gra, pomimo że mądra, nie jest jednak przesadnie skomplikowana, pod względem mechaniki prezentuje się bardzo logicznie, pamiętamy tylko, żeby nigdy nie poruszać się na skos i jeśli korzystamy z kilku trendów to ponosimy koszty, a jeśli tylko z jednego to zarabiamy na potem – proste! Świetnym pomysłem jest wykorzystanie właściwości pierwiastków i relacji między nimi w mechanice gry, słownictwa zresztą również, ponieważ operujemy tutaj na liczbie atomowej, energii jonizacji, promieniowaniu pierwiastków, masie atomu. Nas cieszy nawiązanie do Marii Curie-Skłodowskiej, chociaż w kolejnej edycji prosimy o oba nazwiska, gdyż to ważne dla Polaków!

Periodic” to najlepsza gra odnosząca się do chemii dostępna na rynku, czekamy na kolejne tego rodzaju propozycje i rozwiązania dla oświaty. To unikat i rodzynek na skalę międzynarodową, więcej nam potrzeba jak sama nazwa wydawcy wskazuje, takich „genialnych gier” dla małych geniuszy. Edukacja staje się wtedy nie tylko obowiązkiem, ale pasją odkrywcy i dobrą rozrywką. Gorąco polecamy i życzymy sobie podobnych pomocy dydaktycznych dla naszych uczniów!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GENIUS GAMES

Film: „Periodic A Game of The Elements” – unboxing

Film: „Periodic A Game of The Elements” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!