Recenzja gry planszowej QE

Zazwyczaj w grach planszowych odnoszących się do ekonomii, finansów czy też inwestowania porusza się kwestię w skali mikro, pomija aktywność na płaszczyźnie narodowej czy też globalnej. W dzisiaj opisywanej grze spotkamy się z rozwiązaniem problemu kryzysu gospodarczego w skali makro, wcielamy się więc w rolę zarządcy banku centralnego i będziemy pchali kasę w upadające przedsiębiorstwa podnosząc branżę z kolan i łagodząc negatywne skutki oddziaływań! QE z języka angielskiego „quantitative easing” oznacza poluzowanie polityki pieniężnej, luzowanie ilościowe, czyli działania banku centralnego mające na celu zwiększenie podaży pieniądza w obszarach rynku będących ogniskiem kryzysu, dzięki czemu podmioty tracące swoją płynność pieniężną mogą przetrwać recesję. Rozgrywka opiera się na historycznych wydarzeniach – banki centralne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii w 2009 roku wprowadziły programy wykupu obligacji skarbu państwa i papierów wartościowych zabezpieczonych wierzytelnością hipoteczną. Maszynka na opakowaniu nawiązuje do „drukowania pieniędzy”, czyli zwiększenia emisji, przyrostu bazy monetarnej i rozdawania pieniędzy – rozwiązanie to zaproponował Milton Friedman pod nazwą „helicopter money”, gdyż forsa może być zrzucana niczym manna z nieba.

Serdecznie witamy na blogu „Board Game Tables”, wydawnictwo mające w swojej ofercie nie tylko interesujące gry planszowe, ale również specjalne stoły dostosowane do potrzeb graczy czy też torby do transportu gier planszowych.

Q.E.” to gra dla 3-5 uczestników, w wieku od 14 lat – limit raczej tylko z powodu dojrzałej tematyki, a nie złożoności reguł rozgrywki, której pojedyncza partia trwa ok. 30 minut. Mechaniki zastosowane w grze to aukcja i zakłady – pojedyncze, pisane markerem, jawne i ukryte, ale także kompletowanie zestawów podmiotów z określonych branż gospodarki. Zabawa jest nastawiona na ekonomię, ale ukazaną w bardzo przystępny sposób – coś jak podpisywanie czeków, przebić cudze oferty nie jest trudno, ale osoba, której całkowite wydatki będą najwyższe na koniec psuje wartość swojego pieniądza i odpada z rywalizacji o zwycięstwo, należy zatem znaleźć złoty środek i działać odpowiedzialnie.

Po otwarciu opakowania cieszy wygląd komponentów, które naszym zdaniem są bardzo oryginalne i wydają się trwałe. Nowatorskie ilustracje są mocno symboliczne – ramię robota z taśmy dla produkcji, dom dla mieszkalnictwa, kombajn i kukurydza dla rolnictwa, giełda papierów wartościowych dla finansów, sala obrad parlamentu dla rządu. Obrazy są niczym z medali okolicznościowych, czuje się szacunek i powagę sytuacji, znaczenie funkcjonowania danego podmiotu na rynku dla społeczeństwa. Super wzornictwo i pomysł na zawartość – tu gramy praktycznie tylko na płytkach, z pisakami w dłoni – to coś zupełnie różnego od standardowego dla większości ekonomii rozkładania żetonów fabryczek czy zagrywania kart ich położenia.

Rozgrywka jest bardzo przyjemna, ponieważ wszystkie miejsca do naszych zapisów są rozsądnie zorganizowane na planszy gracza, adnotacje pieniężne prowadzimy również bezpośrednio na kaflach zakupionych przedsiębiorstw.

Licytujący czy też aukcjoner oferuje jawną kwotę, pozostali robią to w sekrecie i podają różną od otwierającej. Prowadzący aukcję notuje najwyższą wartość na płytce i przekazuje ją nowemu właścicielowi – zna więc bieżącą kwotę dofinansowania, jeśli zwyciężył jego zakład jest zapisywany jawnie i widzą go wszyscy uczestnicy. W przypadku remisów najwyższe równe głosy są korygowane, jeśli po trzecim razie nie wyłoni to zwycięzcy, nabywcą jest osoba oferująca niższą stawkę. Przed zakończeniem sprzedaży należy jeszcze ujawnić zakłady o wartości zerowej – gracze otrzymują za nie dwa punkty, ale tylko raz na rundę, czytaj kolejkę i nie w rozgrywce dla trzech osób. Nowym licytującym, prowadzącym jawne działania jest osoba po lewej – poruszamy się zgodnie ze wskazówkami na zegarze.

Rewelacyjnie skonstruowane są tabliczki do notowań wyników – zaznaczamy tam punkty zwycięstwa z kafli naszych przedsiębiorstw, noty za zerowe zakłady, za zakup firm krajowych – nacjonalizacja. Jest rubryka dla działań monopolistycznych – punktacja dla zgromadzonych podmiotów tych samych gałęzi gospodarki, dla kompletu graczy pojawia się dodatkowy wiersz rządowy oraz pole do oznaczenia podglądnięcia zakładu zwycięskiego (raz na grę). Kolejna część to dywersyfikacja – noty za przedsiębiorstwa z różnej branży. Następnie sumujemy nasze wydatki z „zakupionych” kafli, gracze o najniższych dopłatach do rynku otrzymują bonusowe punkty, podobnie wszyscy remisujący na pozycji najwyższych wydatków – ci razem zgodnie odpadają z rywalizacji o laur zwycięstwa. Należy jeszcze dodać, że każdy z graczy startuje z pojedynczą, odmienną płytką konkretnej branży, którą kryje przed wścibskim wzrokiem konkurentów, gdyż podnosi ona wartości w wybranych dziedzinach.

Wygrywa osoba, która uzbierała najwyższe noty, ale nie miała największych wydatków, przy remisie sprawdzamy, kto zasilił rynek mniejszą ilością pieniędzy. Przy trzech rozgrywających ostatnia licytacja jest utajniona dla wszystkich – prowadzona bez głównego licytatora, aby każdy otrzymał równą szansę spojrzenia na stawki przy zapisie.

Ta gra jest super! Może nie byłaby przez nas tak wysoko oceniona, gdy nie fascynująca tematyka. Gier z licytacją jest na rynku całkiem sporo, ale nie z takiego poziomu finansowania! Tutaj czujesz wolność inwestycji, ponieważ odnosi się do twojego własnego zapisu. Podoba się nam odniesienie do terminów związanych z ekonomią, do monopolizacji, nacjonalizacji, dywersyfikacji rynku. Forma przekazu intensyfikuje przeżycia, bo masz wrażenie, że grasz w pozycję dla dorosłego odbiorcy – finansisty, inwestora, księgowego – a jednak ukazaną w sposób wyjątkowo prosty, wręcz intuicyjny.

QE” to gra warta polecenia, zaraz obok „Tokyo Metro” najciekawsza propozycja inwestycyjna otwarta przez nas w bieżącym roku kalendarzowym. A nawiązanie do prawdziwych sposobów regulacji rynku i wydarzeń, które miały miejsce na świecie dekadę temu, jeśli orientujesz się w tematyce sprawi, że gra będzie jeszcze bardziej pasjonowała.

Zachęcamy do zakupu, jak również zainteresowania tytułem rodzimych dystrybutorów.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BOARD GAME TABLES 

Film: „QE” – unboxing

Film: „QE” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!