Recenzja gry planszowej Oddech smoka

Niedawno mieliśmy możliwość pokazania wam tegorocznego „Kinderspiel des Jahres”, a dzisiaj macie okazję obejrzeć zeszłoroczną zwyciężczynię niemieckiej gry roku dla dzieci. Kolorowy, wręcz cukierkowy – śliczny produkt dla najmłodszych.

Dragon’s Breath” lub po naszemu „Oddech smoka” to gra planszowa z podwójnym dnem, masą wielobarwnych kryształków, obręczami zręcznie imitującymi wykute w lodzie pierścienie, a do tego całkiem okazała figurka „Taty Smoka”, która z pewnością ucieszy każdego ojca konkurującego z mamusią o względy córeczki. Tytuł dla 2-4 dzieci w wieku od 5 lat, jeśli oduczyły się już połykania kamyczków to można nawet próbować wcześniej, czas rozgrywki trwa ok. 15 minut.

Rozpoczynamy z historyjką: małe smoczki znalazły skarby – kryształy niczym z tęczy, zamknięte w lodowym uścisku. Nie potrafią jeszcze same porządnie dmuchnąć ogniem, zatem poprosiły o pomoc dorosłego smoka, ten roztapia barierę otaczającą drogocenne okazy, a maluchy zbierają ulubione do swoich kryjówek.

Przygotowanie rozgrywki polega na złożeniu kratki, która w denku pudełka rozdziela poszczególne komnaty smoków – środkowa największa należy do starego smoka, narożne do urwisów. Podziemia zakrywamy planszą gry, której rogi są obcięte i tamtędy właśnie przez otworki wrzucamy nasze skarby. W narożnikach umieszczamy wizerunki swoich bohaterów, przed każdą rundą (seria zbiorów) wybieramy pojedynczy rodzaj kamienia, który będziemy gromadzić (w grze dla pary będą to dwa rodzaje) i w swojej turze zdejmujemy pojedynczą obręcz.

Zabawa jest całkiem niezłą akrobacją, ponieważ staramy się tak zsunąć pierścień, żeby z wnętrza wypadły przede wszystkim barwy, których poszukuje nasz smoczek. Możemy manewrować obręczą, przemieszczać w różne strony, obniżać, podnosić – wszystko tylko nie przytrzymywać paluszkami kryształów. Rzeczywiście poprzez manipulację przy pierścieniu udaje się wyrzucić te obiekty, w które celujemy. Wraz z zdejmowaniem kolejnych, spadnie również reszta znaleziska, ale może już do tego czasu zakończy się runda i rozpocznie się ponowne wybieranie żetonów wskazujących na własność danej barwy. Możemy starać się również zrzucić kamienie przeciwników do otworów w planszy, otrzyma je wtedy „Tata Smok”, który nie jest graczem.

Kryształy, które nie spadły do pieczary i akurat ich nie kolekcjonujemy są oddawane dorosłemu smokowi, który roztapia lodowe okowy, wrzucamy je do centralnych trzech otworków w planszy.

Pod obręczami na planszy umieszczamy żeton kry lodowej, jest on o tyle istotny, że wraz z rozebraniem całej konstrukcji zostaną rozdane graczom kamienie szlachetne leżące poza krążkiem, staramy się więc wyrzucić z centrum wszystko to, co pozostało i pasuje do aktualnych zbiorów. Podstawka zapobiega też przemieszczeniu fragmentu konstrukcji nad otwór, którym można byłoby starać się na upartego przesypać dołem zawartość w głąb opakowania. Możemy wprowadzić wariant rozgrywki z ukrywaniem żetonów poszukiwanego wzoru kryształów – ujawniamy je dopiero w trakcie czyszczenia planszy ze skarbów, zawsze to miłe zaskoczenie.

Oddech smoka” jest słodki, bajeczny niczym tęcza, nieco dziecinny – taki jednak być powinien, bo odbiorca jest młody i ciekawy świata, a w szczególności kolorowych bodźców! Dzieci przedszkolne uwielbiają świecidełka i wszelkie wielobarwne koraliki. Kryształki są jak paciorki – od razu znajdą się w centrum zainteresowania najmłodszych graczy.

Rozgrywka w „Dragon’s Breath” jest odpoczynkiem dla umysłu, ale rozwija manipulację dłoni, ponieważ wykonujemy rozmaite akrobacje pierścieniem i nawet jeśli nie zawsze upadnie to, na co skrycie liczyliśmy, to wymagająca zręczności aktywność bardzo cieszy…, i okazuje się, że finalnie zadowoleni są wszyscy – i ci mali i duzi, a po kryształy chętnie sięgają również mamusie. Pyszna zabawa, która nas zbliża i sprawia niekłamaną radość!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDU KIDS i HABA

Film: „Oddech smoka” – unboxing

Film: „Oddech smoka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!