Recenzja gry planszowej City Blox

Dzisiaj coś naszym zdaniem rewelacyjnego, ponieważ gra planszowa połączona z klockami – zatem jest innowacyjnie, oryginalnie i kreatywnie. Jeśli ekscytują was nie tylko gry planszowe, ale również klocki z Danii, jest to zabawka właśnie dla was! Jacob Berg, od którego otrzymaliśmy ten produkt przez ponad 20 lat pracował dla „Lego” i tam rozwijał kreatywne koncepcje, teraz założył „Jacob’s Brick Games” i naszym zdaniem słusznie – kapitalna idea na nowoczesną rozgrywkę! Autor wspomina, że jego testerami są własne dzieci, to zupełnie jak u nas.

City Blox” to gra planszowa dla 2-4 uczestników w wieku od 6 lat, czas pojedynczej partii zajmuje ok. 15-20 minut. Produkt w wersji bazowej docenią przede wszystkim dzieci, z wykorzystaniem wariantów zaawansowanych – dobrze bawi się już cała rodzina. W trakcie rozgrywki budujemy miasto – stawiamy bloki z klocków dopasowane do naszej perspektywy. Pojawia się także forma edukacji – będziemy szybciej pracować z schematem składania konstrukcji, ponieważ zaczynamy intuicyjnie wyczuwać położenie elementu na płaszczyźnie i w przestrzeni, ćwiczymy również liczenie na podstawie ząbków w klockach. Mechanizmy gry to rozpoznawanie wzorów z kart szablonów i ich zabudowa, czyli w praktyce tworzenie dopasowanych modeli z klocków.

Po otwarciu opakowania widzimy dobrze nam znajome klocki, już bez logo, ponieważ wydane poza „Lego”, natomiast to te same elementy. Nowością są za to krajobrazy – idealnie dopasowane do placu budowy z wycięciami na bloki tworzące nasze zabudowania – dobrej jakości, ponieważ to giętki plastik, nie tektura.

Celem gry jest zakończenie trzech projektów budowlanych – zagospodarowanie terenu rezydencji – domostwa, szkoły – wokół widzimy plac zabaw, a także supermarketu. Tworzymy więc miniaturowe miasteczko z klocków.

Pierwszy gracz wybiera komplet różnych klocków dla graczy i jako pierwszy bierze element, jeśli bawimy się w 3-4 osoby będziemy wybierali pojedyncze elementy, rywalizując w parze po dwa, sięgając po nie na przemian. Umieszczamy je na płaskiej płytce terenu, aby po nałożeniu krajobraz idealnie przylegał – klocki muszą wystawać przez otwory i zapełniać je całkowicie. Po skorzystaniu z scenerii musimy rozpatrzyć wydarzenie dla danego placu – jak to na budowie i po remoncie, awarie się zdarzają! Jeśli nadal wszystko jest ok., cieszymy się z pierwszej oddanej posesji, kolejne wydarzenia już jej nie dosięgną.

Co może nas spotkać? „Wyciek wody” – zwracamy pojedynczy klocek do banku gry. „Przerwa obiadowa” – fajrant, czyli przekazujemy kartę wybranej osobie, do której robotnicy nie przychodzą, a zatem pauzuje ona w kolejnej swojej rundzie. „Huragan” – wszyscy gracze muszą oddać pojedynczy element. „Wadliwa konstrukcja” – każdy gracz jeśli posiada, musi oddać jeden żółty element konstrukcji o wymiarach „2×2”. „Wymiana elementów budynku” – przekazujemy dowolnemu graczowi własny klocek i bierzemy od niego wybrany przez siebie. „Dodatkowa dotacja” – każdy z uczestników otrzymuje wybrany przez siebie klocek z banku gry. „Podwojenie” – ofiarujemy kartę innemu graczowi, otrzymuje on z zapasu dodatkowy element w kolejnej rundzie. „Burza z piorunami” – wybieramy gracza, który musi zwrócić pojedynczy klocek do zapasu – banku gry. „Darowizna” – gracz natychmiast może pobrać jeden dodatkowy klocek z zapasu. „Recykling” – wymieniamy zielony lub czerwony klocek na trzy mniejsze o różnych kolorach, następnie umieszczamy je w dowolnych działkach, jeśli z karty nie korzystamy – przekazujemy ją innemu uczestnikowi. „Sto lat, wszystkiego najlepszego” – fundujemy sobie dodatkowy klocek z zapasu i umieszczamy na dowolnej płytce. „Zatwierdzony budynek” – bierzemy z banku gry dodatkowy klocek i umieszczamy na dostępnej działce.

Skutki wybranych wydarzeń mogą być identyczne lub do siebie zbliżone, odrobinę brakuje nam tutaj rotacji kart krajobrazu – nakazu wymiany z bankiem gry bądź z innym graczem, ewentualnie kradzieży klocka lub przekazywania pomiędzy działkami pojedynczego uczestnika – jakieś wewnętrzne przetasowania bloków na działkach, chociażby przymus przemieszczenia również w ramach pojedynczej płytki o wybraną liczbę ząbków – liczymy, że takie opcje pojawią się wraz z rozszerzeniem, bo im bardziej różnorodna negatywna interakcja, tym weselej.

W grze dostępne są trzy warianty. Pierwszy polega na zastąpieniu prostszych kart, tymi z wyższego poziomu – rezydencję można wymienić na szkołę lub jeszcze bardziej wymagający przy zabudowie teren supermarketu – nazywa się do „poziomem 1B”. „Poziom 2” to budowanie na dwóch piętrach – w tym wariancie na parterze musimy pozostawić widoczny pojedynczy biały ząbek z płytki podstawy, ale na kolejnym poziomie należy go zakryć – patrząc od góry musi pozostać schowany – zasłonięty przez element położony wyżej. „Poziom 2B” to pojedynczy biały ząbek pozostawiony na terenie posesji mieszkalnej, dwa na placu szkoły i aż trzy w supermarkecie, ale wszystkie one od góry przykryte kolejnymi klockami.

Aktywność w „City Blox” jest czymś odwrotnym niż działanie w trakcie standardowego montażu kompletu klocków, gdzie dokładamy kolejne elementy według schematu – instrukcji obrazkowej, a tutaj wręcz przeciwnie, ponieważ przykładamy planik do położonych wcześniej bloków i sprawdzamy poprawność zabudowy, słowem – bajer! Zabawa bardzo nam się podoba z koncepcji oraz wykonania – komponenty jak te z zestawów, które dobrze rozpoznają dzieci, a to jednak rozgrywana partia i rodzaj gry planszowej na klockach z limitowanym wyborem surowca oraz opartej na rywalizacji i wyścigu, kto pierwszy przekaże gotowy obiekt – normalnie czujemy się jak developerzy! Produkcja ma ogromny potencjał, proponujemy w przyszłości ją rozszerzyć o nowe karty krajobrazu oraz kolejne żetony wydarzeń, a także czemu by nie – formy płatności i licytacji elementów – słowem głowa pełna pomysłów do zagospodarowania!

Super pozytywne budowanie swojego city, to najciekawsza z ostatnio przez nas pokazanych gier planszowa dla dzieci. Idea – wow! Czekamy na więcej!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JACOB’S BRICK GAMES

Film: „City Blox” – unboxing

Film: „City Blox” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!