Recenzja gry planszowej Tunel pod Świną

Gry planszowe w rodzaju „Eurobiznes” czy też „Monopol” miłośnikom zaawansowanych gier planszowych niespecjalnie pasują i niestety spotykają się z częstą krytyką, naszym zdaniem niesłusznie, ponieważ ten typ rozgrywki może być znakomitą bazą do rozwoju własnych koncepcji, interesujących idei, jak w przypadku „Tunel pod Świną”, która jest naprawdę wartościowym produktem i naszym zdaniem fantastyczną pamiątką z wizyty w Świnoujściu!

Tunel” otrzymaliśmy od Happy Art Games”, wydawcy zajmują się również dziennikarstwem i mieszkają w Świnoujściu, zatem najlepiej znają lokalną specyfikę i zakres prac nad projektem oraz potrzeby społeczeństwa. Cieszy nas, że w tym przypadku gra planszowa w praktyce wspiera realizację inwestycji poprzez jej promocję w postaci ładnie wykonanej zabawki. Super pomysł i gratulacje dla was z naszej strony.

Tunel pod Świną” to gra planszowa dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas partii zajmuje ok. 90-120 minut. Po otwarciu opakowania podoba nam się to, co widzimy – plansza w typie „Monopoly”, natomiast ślicznie ilustrowana i ukazująca rzeczywistą infrastrukturę przemysłową, obiekty kultury czy też plan miasta. Od razu rzuca się w oczy, że pojawiają się dodatki niestandardowe – „dekrety”, przyjmowanie urzędu prezydenta miasta i oczywiście fragmenty do tworzenia tunelu, który efektownie rozciąga się w centrum planszy. Po czasie okazuje się, że jest też drugi bank gry – „fundusz budowlany”, z którego korzystamy w ramach rzucania dubletów oraz zagrywania „kart niespodzianki”. Dla nas osobnym walorem treści edukacyjne i miejmy nadzieję już niebawem historyczne, ponieważ mieszkańcy Świnoujścia i turyści z pewnością z nadzieją czekają na zakończenie prac nad tunelem, to taki „kamień milowy” dla rozwoju regionu.

Rozgrywka polega na nabywaniu aktów własności określonych przedsiębiorstw i parceli, ponieważ posiadając dwa pola z danego koloru możemy postawić tam żeton budowy. Następnym razem, jeśli my lub inny gracz pojawi się w lokacji z znacznikiem, opłacamy kolejny fragment tunelu – jest też opcja, że konkurent wydaje środki, aby zablokować projekt. Wstrzymaną inwestycję możemy ruszyć do przodu, ale dopiero kiedy osobiście zatrzymamy się w danym miejscu. Opłaty za postoje funkcjonują i są zarobkiem na potrzeby budowy, podobnie premie za przejście przez pole startowe, co związane jest również z ustanowieniem nowego dekretu.

Gracz, który jest aktualnym prezydentem ustawia swój pionek w „Urzędzie Miasta” i bierze osobną figurkę, teraz po każdym okrążeniu może wybrać kartę obowiązującą dla danej rundy – zmiany wpływające na opłaty oraz koszty budowy tunelu, a także świetnie wyglądające „karty atrakcji” – reperują budżet gracza, wymagają jednak przeprowadzenia „przetargu”. Pola niechcianych aktów własności oraz „karty atrakcji” podlegają licytacji, co również budzi żywe emocje. Osoba prezydenta traci swój urząd jeśli wypadną dwie „6” na kostkach oraz kiedy inny pionek dogoni ten specjalny – stanie na tym samym polu. Urzędowanie prezydenta to arcyciekawa opcja w tej grze i rewelacyjny pomysł na zabawę z planowaniem strategicznym.

W trakcie zabawy korzystamy również z „kart niespodzianki”, przypominają one tożsame z stosów „szansa” czy też „zagrożenie” – różnie są nazywane w tego rodzaju produktach, warto jednak zwrócić uwagę na umiejętnie zredagowane historyjki, skutkujące uiszczeniem opłaty bądź pobraniem wygranej, a także wspomnianą wcześniej osobną bazę środków przeznaczoną na ten cel, tzw. „fundusz budowlany”, uszczuplany przez identyczne pary wyników na kościach, poza „6”.

Pozostało nam jeszcze przypomnieć o konieczności przechodzenia przez start, ponieważ za „parking” płacimy karę pieniężną, jest też pole przypominające „więzienie” – utrata kolejki przez gracza – świetny tekst wskazujący na fakt utraty dwóch godzin przy wjeździe na prom. Świadomość od razu podpowiada nam, że poruszana tematyka inwestycji w tunel jest naprawdę ważna. Kluczową w tej grze postacią może okazać się „Sven – tajemniczy inwestor”, tutaj w zależności od wyniku na ściance kostki otrzymujemy wybrane premie finansowe lub budowlane.

Tunel pod Świną” to udane rozwinięcie idei, którą już wskrzesiło „Anty-Monopoly”. Zaletą tego typu gier jest prostota rozgrywki i sprawdzona przez graczy, popularna mechanika związana z nabywaniem nieruchomości i opłatami za gościnę. Wadą jest długi czas rozgrywki, co w obecnych zabieganych czasach bywa kłopotliwe oraz losowość wynikająca z turlania kości.

Atutami produktu są przede wszystkim usprawnienia wymyślone przez autorów, które pozytywnie rozwinęły podstawowe cechy produktu. Należy jeszcze wspomnieć, że dla uczniów takie rozgrywki są mocno rozwijające, gdyż uczą planowania, zarządzania kapitałem własnym, promują potrzebę inwestowania – to ważniejsze niż oszczędzanie, na którym zarabiają przede wszystkim banki. Tematycznie produkt związany jest z wykonaniem rzeczywistego przedsięwzięcia o strategicznym dla Świnoujścia znaczeniu, tym bardziej warto wspierać takie inicjatywy.

Jeśli planujesz zakup w tym roku gry przypominającej „Monopoly”, ale od niego lepszej! Nie szukaj dalej, wybierz „Tunel pod Świną”! Jest ciekawszy niż fikcyjna tematyka „Gry o Tron”, która cieszy się dużą popularnością wśród fanów dawnego „Eurobiznesu” i mądrzejszy, a także bardziej atrakcyjny, gdyż urozmaicony nowymi elementami, które wyszły grze na plus. Od nas rekomendacja!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy HAPPY ART GAMES

Film: „Tunel pod Świną” – unboxing

Film: „Tunel pod Świną” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!