Recenzja gry planszowej Jungle Boogie

Uwaga, dzisiaj opisywana gra może okazać się najlepszą wydaną w tym roku przez „Granna”, na zachodzie o produkcji jest już głośno i bije ona rekordy popularności. Jest to gra z kategorii „abstract strategy”, opowiada z humorem o małpkach, które coś w futrze kłuje i gryzie. A wiadomo, że wtedy musisz się podrapać, a te dzikie ruchy przypominać mogą taniec boogie, parkietem jest oczywiście dżungla. W oryginale, pod którym my identyfikujemy produkt, znana jako „Itchy Monkey”, czyli „Swędząca małpa”. W grach planszowych wcielaliśmy się już w różne pokraki zatem rola pchły, chociaż innowacyjna, zaskakuje tylko odrobinę, ale oczywiście i to doświadczenie bardzo nas raduje!

Jungle Boogie” jest grą planszową dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozegrania pojedynczej partii wynosi ok. 15-45 minut. Mechaniki, które wykorzystuje to „ruch po siatce” pól, a także układanie płytek na planszy, tutaj będą to okrągłe żetony figlarnych małpek różnych gatunków. Do gry przypuszczalnie pojawi się dodatek „Licencja na zabijanie”, jeśli oczywiście odbiorcy w Polsce również ją polubią i się sprzeda.

Po otwarciu opakowania czujemy się jak przy grze „Rekin”, która jest jedną z najlepszych pozycji logicznych dla rodziny, ale zapakowana została w pudło trzy razy większe niż powinna. Tutaj podobnie – tylko środkowy pas wypełniają komponenty i przestrzeń bezpośrednio pod wieczkiem zajmuje duża plansza składana na cztery. Wydawca informuje o akcji „Gram bez plastiku” – „Dbam o środowisko!” i rzeczywiście, zrezygnowano nawet z woreczków strunowych, które zastąpiły papierowe koperty, a potem pudełka – w sumie jest ok., i na dodatek zdrowo. Plansza cieszy oczy powrotem do natury – wzrok odpoczywa przy odcieniach zieleni, z góry planszy zwisają liany, a śmiesznie wyglądające goryle, orangutany, lemury i inne, mniej znane świecą zadkami i biją się w pierś – wesoły klimat może się udzielić, nastrój od razu się poprawia. Odrobinę trudności może wam sprawić złożenie pudełeczek, ponieważ należy do tego podejść bardzo delikatnie, czytaj ostrożnie, gdyż materiał jest stosunkowo cienki, jeśli jednak poradzicie sobie z pierwszą – kolejne tworzycie z marszu nie patrząc już na wzór montażu. Gotowe pojemniczki sprawiają więcej satysfakcji niż woreczki i wyglądają bardziej elegancko.

Gra, chociaż potrafi mocno zaangażować, nie jest specjalnie skomplikowana. Instrukcja w języku polskim zajmuje zaledwie dwie kartki, resztę odczytają nasi sąsiedzi z zagranicy. Odnosząc się do księgi zasad, należy uściślić opcję „gilgotania”, połaskotana małpka musi posiadać na planszy przestrzeń do wykonania ruchu przynajmniej o pojedyncze pole, a przejść możemy dowolną ilością pcheł, zatem również żadną z nich, częścią grupy lub wszystkimi. Produkt wydany został w ramach serii „Granna Expert”, natomiast z przyjemnością zagracie nie tylko z miłośnikami tytułów uznawanych za zaawansowane.

Celem rozgrywki jest zdobycie kolonii, czyli trzech robotnic na małpie. Jeśli będą to goryle, wystarczy opanować trzy z nich. Jeśli zarażamy osobniki w ramach innego gatunku, należy przejść na cztery zwierzaki. Możemy też starać się o różnorodność nosicieli – w tym przypadku należy pasożytować na pięciu odmiennych małpach.

Przygotowanie zabawy polega na umieszczeniu małpek na dopasowanych barwą kwiatach, wybraniu pola startowego na jednym zwierzaku – rozpoczynamy z królową i dwoma robotnicami, wartość tej pierwszej przy starciu z innymi pchłami jest podwojona.

W turze gracza następuje rozmnożenie pcheł – dodanie pojedynczej i kolejnych za każdą posiadaną w danej lokalizacji królową. W dowolnym momencie tury możemy zamienić sześć robotnic na królową. Następnie wykonujemy ruchy – „skok” na sąsiednie pole pojedynczą pchłą, w pionie lub poziomie. „Gilgotanie” – łaskotanie nosiciela, który ucieka po linii prostej w poziomie lub pionie i zderza się z napotkaną małpą, na którą mogą przeskoczyć pchły – pozwala to na przemieszczanie się na duże odległości po planszy. „Iskanie” – jeśli na zwierzaku znajduje się pięć lub więcej robotnic, wszystkie pionki mogą zostać wyskubane i powrócą do gracza.

Przy spotkaniach wrogich pcheł, które rywalizują o swoje lokum i pożywienie, równe wartości zwalczają się wzajemnie i są ściągane z planszy, natomiast mocniejsza grupa wyrzuca mniej wartościową. Jeśli zdarzy się sytuacja, że zabraknie naszych podopiecznych na planszy, na niezajętą małpę wskakuje para robotnic.

Odwracając małpki na stronę umiejętności specjalnych skorzystać możemy z bonusów lokalizacji: dla goryla – przesunięcie sąsiada do dwóch pól, natomiast przy uderzeniu nie następuje przeskok pcheł, dla orangutana – przeskakiwanie pary insektów, dla lemura – tańsza zamiana na królową, wystarczą tylko trzy robotnice, dla czepiaka – przeskok połaskotanej małpy przez pierwszą napotkaną po drodze, dla mandryla – dołożenie pary zamiast pojedynczej robotnicy kiedy nie ma królowej, dla tamaryna – wykorzystanie wielu zdolności sąsiadów.

W wariancie gry przegrana strona pojedynku ściąga swoje pionki, które nie wracają do gracza, ale lądują w pudełku. Tutaj wygrywa uczestnik, którego pchły pozostały na placu boju jako jedyne.

Jungle Boogie” cechuje świetny humor, naprawdę udziela nam się ten taniec w sierści, ponadto sama idea gry nas porywa – świeżość i pomysł na transport na grzbiecie małpy, którą skubiemy – bomba! Gra nie jest rozbudowana o całe zestawy reguł, cechuje ją raczej prostota, ponadto możemy ją rozszerzać stopniowo dodając kolejne zaawansowanie zdolności. Podczas rozgrywki pojawia się ogrom możliwości i działań do zaplanowania – w tym interakcji negatywnej, stale rozmyślamy nad taktyką, nie zasadami z instrukcji. Najważniejsze z tego wszystkiego – zabawa wciąga i z przyjemnością rozpoczynamy turniej, walkę o banana!

Niesamowita gra kolonizacyjna, ale nie eksplorujemy galaktyki, nie wypływamy za morza, nie wydobywamy z kopalni, beztrosko harcujemy w cudzych kudłach, a i tak jest perfekcyjnie oraz bardzo wesoło! Bawi do łez i cieszymy się z wygranej jak dzieci. Najlepsza logiczna gra dla rodziny wydana w tym roku.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Jungle Boogie” – unboxing

Film: „Jungle Boogie – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!