Recenzja gry karcianej Śledztwo

Śledztwo” to gra karciana bliźniaczo podobna do „The Investigation”, natomiast tamta pozycja była produktem edukacyjnym, nastawionym na kształcenie językowe poprzez prowadzenie rozmów odnoszących się do dochodzenia, w którym uczestniczą gracze. Dzisiejszy tytuł jest z kolei czysto rozrywkową propozycją, chociaż oczywiście również rozwijają, gdyż opowiadamy historię, próbujemy rozwikłać zawiłości zagadki i złapać sprawcę niegodnego czynu.

Śledztwo” jest grą dla pary i większej liczby uczestników, w wieku od 15 lat ze względu na styl kryminału – pojawia się więc schematycznie pokazana przemoc i tworzące mroczną atmosferę opisy graczy. Partia trwa ok. 20 minut, chociaż jest silnie uzależniona od kreatywności osób biorących udział w zabawie i ich otwartości na eksponowanie zawiłości fabuły.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 65 kart śledztwa, 33 karty zbrodni, 2 karty pytań, 8 kart narratora i instrukcję. Karty różnią się jedynie tłumaczeniem, instrukcja jest zredagowana niemalże identycznie jak w „The Investigation”, ale odbiór finalnego produktu jest różny – zawsze myślisz i czujesz w języku, którego stale używasz. Film z omówienia reguł zobaczycie w recenzji edycji obcojęzycznej.

Jak w odsłonie angielskiej, po otwarciu opakowania wzrok przykuwają fantastyczne ilustracje Izabeli Bułeczka. Część z prac jest schematyczna, ale od razu wiadomo o co chodzi, przykładowo kostki to „zbieg okoliczności”, a półkule mózgowe moczone w misce z cieczą to „pranie mózgu”. Inne, jak „karty miejsc” przypominają nam kadry z dawnych horrorów lub scenerie z filmów wzorowanych na komiksach noir typu „Sin City” z mocno kontrastującymi barwami. Najbardziej artystyczne są „karty osób” i „karty podejrzanych” – jakby postaci te uciekły z klimatycznej animacji. Lęk i obawy mogą wzbudzić „przedmioty” – rewelacyjnie wygląda „sztuczna szczęka” kojarząca się z kanibalizmem „Hannibala Lectera”, przerażająca jest „żyletka”, której młodzi ludzie nie łączą już z higieną zarostu, ponieważ ostrza w golarkach nie są wymieniane jak dawniej – zakładanie metalowej płytki.

W przypadku pozycji językowej dobrze gra się w podstawowym wariancie, w którym „karta zbrodni” jest jawna, można wtedy skupić się na płynnym mówieniu, gramatyce, doborze słów pod wskazówki z karty. Po polsku proponujemy bawić się przede wszystkim w opcję z trudniejszym wyzwaniem, gdzie świadek nie pokazuje śledczym „karty zbrodni”, informując jedynie do jakiego rodzaju przestępstwa doszło – tutaj każdy z nas jest naturalnym „native speakerem” i nie musimy skupić się na mowie, zatem możemy się głębiej zanurzyć w grze – poszukiwać informacji, typu „kto?”, „gdzie?”, „czym zaatakował?”, „kogo?” oraz „jakim motywem kierował się sprawca?”. Świadek tworzy historię w myślach i odpowiada na pytania śledczych, którzy typują właściwe karty dla każdego z rzędów, natomiast nie mogą pytać bezpośrednio, a poprzez poszlaki, przesłanki eliminować niewłaściwe karty z linii.

W instrukcji pokazano „Przykładowy przebieg przesłuchania świadka”, którego nie było w „The Investigation”, a wiele wyjaśnia i jest świetną ściągawką jak rozmawiać, jak budować poprawne treści bez pytań otwartych, gdyż karty to tylko wytyczne, a grę tworzą dialogi uczestników.

Po przesłuchaniu świadka następuje finał śledztwa, czyli porównanie historii, wersji wydarzeń i wybranie właściwych kart z zestawów. Tutaj dobrą praktyką może być prowadzenie notatek, jeśli obie strony spiszą sobie na papierze własne opowieści będzie nam łatwiej je potem omówić, kiedy już zagadka zostanie rozwiązana – istotne mogą okazać się przy detalach, eksponowaniu mrocznych „smaczków” opowiadań mistrzów grozy.

Śledztwo” to znakomity pomysł na grę narracyjną, fabularną z odgrywaniem ról, w której wszystko jednak zależy przede wszystkim od składu. Jeśli zbiorą się osoby zaangażowane w zabawę, mające rozbujaną wyobraźnię i umiejętności narracyjne przekładające się na budowanie emocji, to przyjemniej przebiega rozgrywka i pojawia się fantastyczny klimat. Na pewno łatwiej jest dbać o atmosferę kiedy nie myślimy o języku, prościej też wczuć się w rolę świadka i policjantów. Na chwilę obecną jest to jedna z najlepszych na rynku gier opowiadanych.

Jeśli posiadacie „The Investigation” to i tak warto zakupić „Śledztwo”, wrażenia są odmienne. Kiedy nabierzecie praktyki w prowadzeniu i uczestnictwie w krajowych śledztwach, będzie wam łatwiej płynnie „wejść” w dochodzenia mające miejsce poza granicami Polski. Polecamy, chociaż nie dla wszystkich – nie każdy lubi i potrafi bawić się aktorsko, podobnie jest zresztą z kalambury.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD

Film: „Śledztwo” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!