Recenzja gry Ptaki Europy Na skrzydłach

Dzisiaj przypuszczalnie jeden z najgorętszych dodatków tego roku, gdyż do „Na Skrzydłach”, którą zaliczmy do bestsellerów i u nas jako „Wingspan” z pewnością pojawi się w podsumowaniach najlepszych gier planszowych prezentowanych na blogu w oryginalnej edycji.

Ptaki Europy”, znane również jako „European Expansionto niesamodzielne rozszerzenie do bazowej gry. Produkt przeznaczony jest dla 1-5 uczestników w wieku od 10 lat, czas rozgrywki 40-75 minut. Z tym, że bawiąc się w parze uda wam się zmieścić w nieco krótszym czasie, a kilka lat młodsze dziecko również śmiało może wam towarzyszyć – to znakomicie familijna gra, na pewno warto już wcześniej integrować rodzinę przy planszy.

Wydawałoby się, że ptaki z Europy nie będą specjalnie barwne, egzotyczne. Zapominamy jednak, że wiele z nich egzystuje nie tylko na jednym kontynencie, po wglądzie w edukacyjne elementy kart okaże się, że dla ptaków granice nie istnieją.

Większość opakowania zajmuje pojemnik na karty, w którym trzecią część pokryje nam właśnie dodany zestaw. Kiedy zaczynamy przeglądać karty od razu zauważamy zielone paski zdolności – są uruchamiane na koniec rundy. Sporą część stosu zajmują również ptaki drapieżne lub stadne, ogólnie ten dodatek idzie w stronę tworzenia stosów na polach planszy, czytajcie wkładania kart pod już zagrane w siedliskach.

Umiejętności uruchamiane na koniec rundy bardzo cieszą, ponieważ przed samym punktowaniem można jeszcze sporo namieszać, a im dłużej siedzimy w niepewności odnośnie wyników, tym większe emocje i ciekawsza rozgrywka. Działania tych kart często polegają na zniesieniu wielu dodatkowych jaj za jednym zamachem, bywa również, że ta ilość jest uzależniona od akcji wykonanych wcześniej przez konkurenta.

Za wybrane ptaki będziemy mogli „zapłacić koszt” w kartach lub w jajkach, jest to całkiem przydatna forma „waluty”, gdyż czasami brakuje nam potrzebnego pożywienia, zawartość karmnika wolniej zmienia się podczas zabawy w dwie osoby – w komplecie to już nie problem, zawsze można oczywiście oddać podwójne żetony. Wydawanie nadmiaru zalegających kart czy też jaj na wyłożenie konkretnego gatunku przydaje się i dynamizuje rozgrywkę, prościej osiągniemy wymarzony mechanizm zależności z linii.

Interesującą opcją jest zagrywanie karty w poziomie, która zakrywa dwa miejsca w siedlisku, szybciej więc docieramy do akcji rozszerzonych, położonych dalej na prawo. Siłą rzeczy, mniej też pozostaje przestrzeni na kolejne ptaki, chociaż nam i tak rzadko kiedy udało się zapełnić planszę w całości.

Pojawiła się kradzież pożywienia od konkurenta, zatem wysoko wskazana negatywna interakcja, tego z pewnością brakowało w podstawowej wersji, bo każdy spoglądał wyłącznie we własne poletko. Jest to wykonane jednak bardzo ostrożnie, to taka delikatna, stonowana złośliwość, gdyż obrabowany otrzyma w zamian kostkę z domku dla ptaków, co nas jednak cieszy – nie zawsze zaspokajającą bieżące potrzeby przeciwnika.

Niektóre ptaki po aktywacji napełniają karmnik, nawet jeśli nie został opróżniony – przydatne kiedy brakuje konkretnej strawy, natomiast są też takie, które uszczuplają zestawy przy naszej wieży dla kości, obie akcje docelowo zwiększają różnorodność, druga z powodu szybszego opróżnienia skutkującego ponownym wrzuceniem sześcianów.

Świetną akcją jest dobieranie kart w liczbie zależnej od pustych pól w danym siedlisku, łatwiej wtedy trafić na dopasowane do naszych potrzeb ptaki, gdyż wybieramy z większej puli.

Nie wiem, czy do końca trafioną akcją jest ta z „łabędzia niemego” i kilku jemu podobnych – wkładanie kart pod wybrane przez gracza, niekoniecznie drapieżne czy też żyjące w stadzie. Grupy kart bez oznaczeń dla tworzenia stosów są odejściem od reguł i mogą wprowadzić pewien chaos i zamieszanie. Podobnie rzecz się ma z przechowywaniem pożywienia na wielu kartach, niekoniecznie tak wyspecjalizowanych gatunków, chociaż z drugiej strony super opcją jest wydawanie zmagazynowanego pożywienia na karcie – robi tak „kowalik zwyczajny” czy „sosnówka”.

Umiejętności wybranych ptaków pozwalają na odrzucanie odkrytych kart z tacki i ponowne jej zapełnienie, rotacja jest szybsza, zatem mniej dociągamy w ciemno – dla osób preferujących planowanie nad losowość to zawsze dobra zmiana. Rozpiska czynności końca rundy przypomina nam, żeby wyłożyć nowy komplet na tackę przed następną kolejką – przyznam, że czasem o tym zapominaliśmy.

Podwojenie notowania za danego ptaka na koniec rundy na potrzeby jej celu za „dzięcioła zielonego”, „wierzbówkę zwyczajną” czy „gęgawęsprawia, że to potężne asy wyciągnięte z rękawa.

Wsuwanie kart kiedy robią to inni gracze dla ptaków z umiejętnością „pomiędzy turami” to kolejny z mechanizmów rozrostu stosów na planszy – podsumowując nazbieramy tego całkiem sporo! Odrobinę się obawiamy, żeby nie przesadzić z tym chowaniem kart, staranie się jest ambitne i satysfakcjonuje bardziej kiedy grozi nam ryzyko porażki…, chociaż to gra familijna, zatem powinna przede wszystkim sprawiać przyjemność – tu ze wzrostu naszych podopiecznych we włościach.

Fantastyczną opcją jest polowanie drapieżców polegające nie na podglądaniu szerokości skrzydeł z zasłoniętej talii, ale na zagrywaniu karty niewyżywionego ptaka z piracką banderą na wybrane we własnym siedlisku – łowy na swojej planszy są super, tylko traci na znaczeniu tytułowa „rozpiętość skrzydeł”.

Noty z nowych kart bonusowych otrzymujemy za różne zdolności ptaków w danym siedlisku, jak również w danej kolumnie, gatunki z trzema żetonami pożywienia w koszcie, co nagradza wytrwałych ciułaczy, karty ptaków z wsuniętymi pod nie kartami – z nową talią spełnienie tego warunku nie powinno sprawiać kłopotów.

Kończąc rundę punkty zdobywamy za posiadane ptaki wsunięte pod inne karty, wysoki koszt wyżywienia wystawionych ptaków – kolejny raz duża zachęta do inwestycji w głodne osobniki, najbardziej upchane rzędy, pełne kolumny, ptaki o wyższych notach za pióra – powyżej 4, karty bez jaj, karty zgromadzone na ręce, posiadane niewykorzystane jeszcze pożywienie, za zdolności brązowe lub białe – uruchamiane w trakcie zagrywanej karty lub ptaki pozbawione takich cech. Cele rundy są świetne i znakomicie uzupełniają te z bazowej gry.

Ptaki Europy” odrobinę przypominają nam „Preludium” dla „Terraformacji Marsa”, gdyż pozwalają nam prędzej wypracować korzyści, szybciej przejść przez etap rozwijania i osiągnąć pewien poziom ekspansji w siedlisku, na myśli mamy oczywiście samonapędzające się działania kart w naszej kolekcji. Pomiędzy graczami jest dużo więcej interakcji, ta negatywna niekoniecznie powinna być rekompensowana przez karmnik, ale i tak czujemy palącą potrzebę, aby powtarzać kolejne partie.

Film: „Ptaki Europy Na skrzydłach” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!