Podsumowanie 2019

Ostatnie dni roku to dla nas podsumowania, a wyczekujemy zawsze do samego końca, ponieważ autorzy najlepsze gry produkują nam na Boże Narodzenie, co raczej nie zaskakuje zważywszy na wzmożone świąteczne zakupy. Przyznam, że w tym roku większy kłopot mieliśmy z ułożeniem listy najlepszych pozycji spoza kraju. Startujemy jednak z bestsellerami już obecnymi na rynku krajowym, otrzymanymi do recenzji od rodzimych wydawców. Oto alfabetycznie ułożone tytuły określane przez nas jako TOP, BEST, HIT – najlepsze gry planszowe roku według Młodego Giercownika.

AuZtralia” – u nas pojawiła się na początku bieżącego roku, ale ciągle o niej pamiętamy. Jest to jedna z najlepszych pozycji uznanego projektanta. Wspaniałym pomysłem jest konkurowanie o planszę nie tylko z innymi graczami, ale przede wszystkim walka z genialnie zaprezentowaną sztuczną inteligencją, ponieważ potwory z mitologii H.P. Lovecrafta zaczynają niszczyć wszystko, co udało nam się z takim trudem stworzyć. Należy wspomnieć o momentach gry kooperacyjnej podczas potyczki z Cthulhu, a siły zbrojne dopasowano do alternatywnej rzeczywistości pierwszej wielkiej wojny.

Bójka na słówka” – rozrywkowa edukacja językowa, gra bazuje na koncepcji już uznanej i sprawdzonej wraz z „Dobble”, ale jej zastosowanie w grach do nauki obcego słownictwa jest dla nas czymś innowacyjnym i pozytywnie zaskakującym.

Dolina wikingów” – dobrych gier zręcznościowych brakuje, kiedy pojawia się tak kolorowy, ślicznie wydany i klimatyczny produkt dla najmłodszych, to łupimy bez opamiętania jak ci wikingowie. Tylko potem dzielić ciężko, ponieważ każdy by ją wziął na swój własny drakkar, a wszystkie dzieci należy obdarować po równo. Trafiamy do beczek niczym do kręgli i jest podobnie atrakcyjnie!

Fits” – klocuszki „Tetris”, które rodzice znają z dzieciństwa zostały użyte w grze logicznej, w której trudno jest uzyskać wysokie wyniki, ale każdy punkt bardziej cieszy. Układanie bloków jest dużo ciekawsze niż w klasycznej elektronicznej wersji gry, ponieważ nie na każdym etapie o same tylko linie tutaj zabiegamy.

Honeycombs” – mocne klocki układanki łączymy tworząc plaster miodu w ulu, uruchamiamy akcje z elementów. Zabawa przypomina składanie puzzli, ale jest to kapitalnie zrobiona gra w klimatach promocji natury i dbania o ochronę pszczelej populacji.

Jungle Boogie” – gra logiczna, do tego rodzinna, a jeszcze dodatkowo zrobiona na wesoło – tego nam brakowało! Małpie zadki sterczą zewsząd, odważny pomysł na rozwijanie kolonii pcheł pasożytujących na dzikich żywicielach – bomba! Gra inteligentna, szczególnie pasjonująca w komplecie uczestników nastawionych na ofensywę.

Lincoln” – atrakcyjnie pokazana wojna secesyjna, a realne konflikty warto rozgrywać na planszy, gdyż to odtwarzanie wielkich historii, kształtowanie na powrót dziejów świata. Piękna mapa, talie kart dostosowane do przebiegu i specyfiki wydarzeń, mnogość decyzji i poszanowanie dla umiejętnego planowania, rozgrywka może uzależnić.

Odyseja” – w puszce kryje się gra pamięciowa w najlepszym stylu, w jakim można serwować memo. Fantastyczne warianty gry, w szczególności zjadanie planet i szaleńcza ucieczka, ciągle jednak podporządkowana wykonaniu misji – obowiązek przede wszystkim…, brawo!

Pojedynek Superbohaterów DC” – mamy w rodzinie wielkich fanów Batmana i by nam nie wybaczyli, gdyby jej nie wstawić do listy hitów. Dziecko powinno już czytać, gdyż tworzymy przyszłą rękę i korzystamy z mocy kart, natomiast miłośnik komiksu dla niej nauczy się składać litery dużo prędzej niż ustawa przewiduje. Zilustrowana po mistrzowsku, czuje się rywalizację o miano najlepszego z herosów, ale też walkę ze złem w obronie całej ludzkości.

Pola zieleni” – rewelacyjna gra ukazująca prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego! Zazwyczaj gry o farmerach pokazują nam plantacje śródziemnomorskie w grach ekonomicznych, ewentualnie też w klimatach fantasy z krasnoludami bądź biedo-uprawy rodem ze średniowiecza. Tutaj pierwszy raz spotykamy się z przemysłem rolniczym we współczesnym wydaniu i nam to bardzo odpowiada.

Pralka z wyrazami” – produkt edukacyjny i rozwojowy dla specjalistów z oświaty, który wygląda jak automat i dlatego wyzwala u dzieci pokłady pozytywnej energii i inspiruje do nauki. Pedagogu i nauczycielu z pralką masz wrażenie, że ci uczniów podmieniono, gdyż po prostu kształcisz bardziej efektywnie i efektownie.

Queendomino” – u nas ta gra zastąpiła w kolekcji wersję podstawową produktu. Poza wszystkimi zaletami bazowej odsłony serii, tutaj otrzymujemy elementy małej ekonomii – rozbudowy miasta, poboru podatków, zarządzania zebranym pieniądzem. Wciągnie zarówno juniora jak i rodzica!

Reef” – pozycja logiczna, która podpiła serca graczy na całym świecie, zajmuje najwyższe miejsca w rankingach tej kategorii, a jako gra familijna zachęca trójwymiarowymi komponentami pięknej rafy koralowej. Proste zasady, więc nie potrzeba wiele tłumaczyć, a wymaga od nas planowania i kombinowania.

Santa Maria” – przyznam, że u nas wyprzedziła w liczbie rozegranych partii konkurencyjną kościaną pozycję w klimatach indyjskich. Mechanika z rozkładaniem sześcianów po linii i blokowaniem – stąd istotna jest kolejność aktywacji – jest różna od zajmowania pojedynczego pola na planszy i wyścigów do konkretnego miejsca. Tu dbamy o swoją kolonię, ale też konkurujemy o puzzle terenu, zabawa jest extra!

Sonar” – najlepsza gra planszowa z rysowaniem na rynku polskim, znakomity klimat odnoszący się do polowania na łodzie podwodne, świetne rozwinięcie mechaniki z „Okręty”, czy też „Statki” – gra jest dynamiczna, silnie angażująca i chociaż dzieje się w głębinach – wywołuje burzę, emocji.

The Investigation” tak bardzo się przyjęła, że wydawca opublikował również wersję pozbawioną elementów kształcenia językowego pod nazwą „Śledztwo”. My promujemy pierwszy zamysł, ponieważ uczenie się obcego języka prowadząc własne dochodzenie jest równie fajne jak czytanie kryminałów w oryginale.

Triang Wars” – wydawca krótko pozostanie niszowym, kiedy gra będąca debiutem tak pozytywnie zaskakuje – śliczne ilustracje w klimacie drugiej wojny, bardzo dobra jakość materiału – mocna plansza i znaczniki trzymające się na magnesach, odkrywczy pomysł na zajmowanie pola bitwy na zasadzie trójkąta – wow!

Tricky Ways” – pozycja nowatorska, świeża koncepcja w grze planszowej na układanie trójwymiarowych torów zjazdowych dla spadających kul. Wysoka jakość – drewno i szkło, a rozgrywka będąca wykorzystaniem w rywalizacji klocków konstruktorskich jest super ideą.

UNI” – cała seria „Sport & Fun” jest dla nas fenomenem, ponieważ gry i zabawy z czasów komuny serwowane w dobrym wykonaniu ciągle mogą podobać się dzisiejszym urwisom, a ich wielką zaletą jest aktywność w grupie rówieśników. Wyróżniamy ten produkt, ponieważ podoba nam się rzucanie podkowami, western jest teraz cool i trendy!

Jeśli obawiacie się, że nie wyróżnimy w tym roku słynnych ptaszków, to się nie martwcie! Będą jutro w „Nasze oczekiwania na 2020”, w ramach najlepszych gier planszowych otrzymanych w edycji oryginalnej z zagranicy, szukajcie „rozpiętości skrzydeł”. Warto zajrzeć, gdyż tamto zestawienie jest bardziej obszerne – w tym roku konkurencja poza granicami była ogromna, czyli kolejne dwanaście miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej i będzie co wydawać w wersji polskiej.

Do Siego Roku! Życzymy Wam wielu znakomitych okazji, nie tylko zakupowych, ale też żeby spotkać się przy planszy w miłym towarzystwie i rozegrać pamiętne partie, gdzie drobne punkty decydują o mistrzostwie i emocje trzymają nas w garści do samego finału. Spełnienia marzeń i postanowień!