Recenzja gry planszowej Wyprawa do El Dorado

Dzisiaj pokażemy wam nasz prezent na gwiazdkę, z wydawcą nie mieliśmy jeszcze okazji współpracować, ale na ten tytuł skusiliśmy się ze względu na osobę projektanta – Dr Knizia oraz ilustratora – Vincent Dutrait, którego nazwiska nie wypowiadam na filmach, gdyż pewnie z francuskiego bym je przekręcił. Pozycja uważana za najlepszą w ostatnich latach w dorobku autora i za idealnie dopasowaną do kategorii gry familijnej.

Wyprawa do El Dorado” to gra wyścigowa z budowaniem przyszłej talii poprzez odchudzanie stosu własnych kart oraz zakup kolejnych mocniejszych, karty możemy zagrywać jako ruch w określonym rodzaju terenie, akcję specjalną z tekstu oraz walutę. Pozycja dedykowana dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat, z czasem rozegrania partii ok. 45 minut.

Naszym zdaniem jeśli dzieci już czytają to warto startować, na spokojnie zatem polecamy od momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Celem rozgrywki jest dotarcie do złotego miasta przed innymi, przy rozpatrywaniu remisu sprawdzamy ilość zdobytych blokad – paski pomiędzy płytkami zbierane przez lidera gonitwy, a następne w kolejności – ich wartości numeryczne. Rozgrywając partię w parze sterujemy parą odkrywców, docieramy do celu obiema figurkami. 

Po otwarciu opakowania uwagę zwracają śliczne ilustracje na kartach – głównie towarzyszy ekspedycji, ale także użytecznych przedmiotów. Wzrok zatrzymuje się na ogromnych, dwustronnych fragmentach modułowej planszy oraz atrakcyjnych pionkach przypominających „Indianę Jonesa”, znacznik pierwszego gracza wygląda jak zdjęty z głowy kapelusz słynnego archeologa i poszukiwacza przygód. Warto także zaznaczyć, że komponenty są znakomicie ponacinane i gładko wyskakują z ramek, a wnętrze pudełka jest dodatkowo wyściełane – to się wydawcy chwali.

Przygotowanie zabawy polega na dobraniu czterech kart na rękę z oznaczonego kamieniem szlachetnym zestawu, wyłożeniu kart rynku bieżącego sygnowanych słoneczkiem oraz przyszłego, które wchodzą kiedy zwalnia się miejsce przy zakupie kart. Przykłady połączenia terenu wskazano w instrukcji, ale można wymyślać własne tory gry.

Każda wyprawa kosztuje, zatem opłacać będziemy przejścia przez dżunglę za maczety, wioski za monety, rzeki za wiosła, rumowiska za karty, które wrócą do stosu kart odrzuconych i potem do dobierania, w obozie będzie można odchudzić rękę gracza ze słabych kart, które już nie powrócą do gry, a zatrzymując się przy jaskiniach pobrać żeton ruchu – w tym przechodzenia przez cudze miejsca na planszy, co jest w bazowych regułach zabronione, manipulacji ilością kart, podmianą oznaczenia, ignorowaniem siły pola. Możemy zagrać więcej kart, ale rozpatrujemy je po kolei – każdą pojedynczo, stąd tak istotne staje się planowanie ścieżki.

Dokonując zakupu karty sprawdzamy jej koszt na ikonie pieniążka na dole i zagrywamy własne o wartości równej wskazanej na nich monecie lub pół jednostki waluty. Karty fioletowe posiadają akcje specjalne, które głównie modyfikują ilość dobieranych kart na rękę, tu przedmioty się zużywają i są odrzucane z gry, a postaci wielokrotnie nam pomogą.

Wyprawa do El Dorado” to piękna i dopracowana pozycja, rewelacyjna gra rodzinna wymagająca przemyślenia własnych działań i zaplanowania przyszłych kart, przy niej wszyscy będziecie się dobrze bawić. Atmosfera ekspedycji kojarzy nam się tutaj z „Zaginionymi miastami”, natomiast system gry z „Mississippi Queen”.

Świetna gra planszowa, której zakup nas satysfakcjonuje, a rozgrywka spełnia pokładane w niej oczekiwania. Do nabycia gry przekonują nas również rozszerzenia, na zachodzie już dostępne są kolejne kafle terenu i karty, w tym klątwy i demony ciemności, które napotkamy po drodze, a także samodzielny dodatek związany z eksploracją dóbr ze złotych świątyń. 

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Adasiowi i Frankowi.

Film: „Wyprawa do El Dorado” – unboxing

Film: „Wyprawa do El Dorado” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!