Recenzja gry planszowej Blockbuster

W grach planszowych siedzę od kilku lat, produkty otwieramy i testujemy każdego dnia, a przyznam, że tak fajnie zrobionej produkcji imprezowej w rodzaju quiz-kalambury jeszcze nie oglądałem! Dla mnie to murowany kandydat do „best party game” w skali roku, a wiedząc, że pozycji typowo dla dużych składów wiele nie ma, ten tytuł raczej pojawi się wśród najlepszych. Rewelacja! Obejrzyjcie, powspominajcie dawne kasety video i ich wypożyczalnie, czasem z zapisami na listę kolejkową do przeboju, a może przypomną wam się szczeniackie psoty, kiedy wyciągało się wnętrze z VHS i używało niby wstążkę policyjną barykadując przejście. Inne czasy…

Blockbuster” to gra na spotkania, gdzie możecie stworzyć dwie rywalizujące ze sobą drużyny, stąd minimum cztery osoby, gdyż jeden w każdej parze podpowiada, drugi zgaduje. Pozycja dedykowana jest dla graczy w wieku od 12 lat, nie z powodu złożoności zasad, ale znajomości filmów – same hity, ale młodzi widzowie mogą wybranych jeszcze nie rozpoznawać. Kategoria – filmy, gra na party, rozgrywka w oparciu o konkurowanie w ramach drużyny i jej reprezentanta, także z elementami odgrywania scenek zatem przypominająca kalambury pomieszane z quizem – znajomość kina i prezentowanych obrazów.

Po otrzymaniu gry pomyślałem, że to pomyłka, bo to przecież kaseta VHS! Potem czytam, że jednak „a movie game”, zatem ok. Trzymacie w rękach pudełko bliźniaczo podobne do dawnych, z których wyciągało się kasetę ze szpulami taśmy i wkładało do magnetowidu. Po otwarciu opakowania oczom ukazuje się tył planszy – obie jej połówki, składane tworzą ilustrację kasety video przód-tył. Plansza po rozłożeniu przypomina z kolei amerykańskie kina-parkingi, gdzie filmy oglądało się z własnego samochodu, niestety my w kraju tego nie doświadczyliśmy w tamtych latach.

Wewnątrz pudełka znajdziemy planszę z miejscami na karty i podziałem na rodzaj akcji służącej prezentacji filmu, karty „movie” oraz „head-to-head”, które tłumaczyć można jako „jeden-na-jednego”, stawiany pionowo znak z szyldem promującym tytuł gry (jest patyk i szeroka podstawka, całość trzyma się dobrze), buzzer – czasomierz, broszurową instrukcję, naklejkę. Obejmując emocjonalnie całość produkcji, z pewnością pojawia się efekt wow!

Pierwsza runda to pojedynek reprezentantów drużyn, którzy odsłaniają kategorię filmu, naciskają guzik, który odmierza 15 sekund i na zmianę podają tytuły, dla przykładu obrazów z psami. Osoba, która jako ostatnia udzieliła odpowiedzi przed sygnałem alarmowym wybiera 3 z 6 losowych kart tytułów, które następnie będzie prezentować swojemu zespołowi. Drugą połowę przekazuje rywalowi. Karty ustawiamy na polach, które określają naszą akcję.

Film możemy zaprezentować przy użyciu tylko jednego słowa, oczywiście najbardziej charakterystycznego. Drugi typ akcji to cytowanie wypowiedzi z filmu – w ramach zasad dodatkowych zabrania się używania słów występujących w tytule. Ostatni sposób pokazania obrazu to mimika i body language, czyli gra aktorska całym ciałem, z pominięciem słów – skojarzenie z kalambury jest na miejscu.

Naciskamy licznik dwa razy, aby ustawić czas na 30 sekund i startujemy ze zgadywaniem. Jeśli drużyna rozpozna trzy tytuły własne, ma prawo odgadywać kolejne należące do konkurentów. To samo dotyczy zespołu przeciwnego, jeśli rozpoczynający pozostawią nierozwiązaną kartę, ale również dopiero po odgadnięciu własnych trzech kart.

Celem tych naszych zmagań jest uzbieranie 8 filmów z różnych gatunków, a znajdziemy tutaj: akcję, klasyk wszech czasów, dramat, komedię, horror, film familijny, animację, sci-fi & fantasy. Raz w trakcie rundy możemy odrzucić do banku gry 3 identyczne gatunki, aby ukraść rywalom wybrany przez nas, a brakujący do kolekcji. Wygrywa zespół, który jako pierwszy uzbiera wszystkie gatunki.

W ramach reguł uzupełniających możemy się umówić, że nie podajemy kontynuacji podczas pojedynku rewolwerowców „head-to-head”, zatem bez sequeli, w rodzaju „Jurassic Park” i potem „Jurassic World”, tylko pojedynczy film w ramach serii. Kolejna opcja to kwestionowanie odpowiedzi, to również podczas walki „jeden-na-jednego”, zatem jeśli czujemy, że „Togo” jest filmem nie o psie lecz wilku, to sprawdzamy ten obraz – polecam obejrzeć! Ostatnia zmiana to „new words only”, czyli czytując wypowiedzi aktorów, pomijamy słowa występujące w nazwie filmu.

Blockbuster” to prawdziwy bestseller, który każdy miłośnik kina musi posiadać w swojej kolekcji „party game”, zresztą nawet jeśli filmy oglądacie tylko okazyjnie i ich tak mocno nie przeżywacie, to i tak bierzcie śmiało jeśli lubicie dobre gry imprezowe. Wykonanie, pomysł na rozgrywkę, nostalgia za klasycznymi filmami, wspomnienia z dzieciństwa – wszystko to jest kapitalne i zaczyna nas mocno wciągać, a spotkanie staje się wyjątkowo udane dla gości i domowników.

Najlepsza gra o filmach jaką posiadamy, perfekcja! Warto również napisać, że gra się znakomicie w wersję angielską, gdyż filmy są tak słynne, że z łatwością identyfikujemy je w oryginalnych tytułach. Gorąco polecamy, przebój!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BIG POTATO GAMES

Film: „Blockbuster – unboxing

Film: „Blockbuster – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!