Recenzja gry planszowej Qwixx on Board

W życiu każdego miłośnika gier stołowych – celowo nie planszowych, gdyż nie zawsze rozkładamy płaszczyznę do zabawy – przychodzi taka chwila, że zaczynasz doceniać gry małych rozmiarów, a które są nośnikiem tak samo świetnej rozrywki. Prosto rzecz ujmując, potrzeba ci więcej produktów, aby zaspokoić pasję, ale brakuje wolnej przestrzeni! Szczerze podziwiam twórców, którzy w niewielkim pudełku zamykają wszystko to, co ofiaruje nam zaawansowana, pokazowa, wielkogabarytowa gra. Dzisiejsza propozycja to rozwinięcie „Qwixx”, która zdobyła „Mensa Select”, była nominowana do „Spiel des Jahres” i wielu innych nagród dla gier familijnych.

Qwixx on Board” jest grą planszową dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas zabawy zajmuje ok. 20 minut, rozwinięciem rozgrywki typu „papier i ołówek” z kościami o planszę i pionki poruszane na torze. Projektantem pozostaje Steffen Benndorf, którego „Ohanami” mieliśmy okazję niedawno prezentować, wspiera go Reinhard Staupe. Z podobnych gier, gdzie rzucamy i zapisujemy obejrzeć możecie „Kolejowy szlak: Płomienna czerwień”, dzisiejszy produkt jest mniej rysunkowy, a bardziej matematyczny. Zbliżona, ale z kartami jest także „Winnica”.

Nie mieliśmy okazji bawić się z oryginalną wersją gry, zatem wrażenia mamy na świeżo, a emocje gorące. Po otwarciu opakowania oglądamy notes, w którym wykreślamy numery – ta aktywność kojarzy nam się z totalizatorem sportowym i trafieniami w „Lotto” oraz amerykańskimi filmami, gdzie staruszkowie grają w „Bingo”. Jest też plansza składana w połowie, w rozmiarze podwojonego wieczka, kolorowe kości, drewniane pionki – ołówek we własnym zakresie, a trochę szkoda.

Zacznijmy od opisu reguł podstawowej wersji, gdyż plansza daje nam tylko dodatkową możliwość podwyższenia finalnego wyniku. W turze rzucasz 6 kośćmi, sumujesz dwie białe i każdy z graczy może skreślić w notesie ten wynik, natomiast blokuje wtedy wszystkie pola po lewej stronie od oznaczenia w wybranym rzędzie. Następnie już tylko gracz aktywny sumuje jedną z białych kości i wybraną w kolorze, aby skreślić numer w rzędzie konkretnej barwy wskazanej przez sześcian. Obie akcje są dowolne, natomiast jeśli gracz aktywny z nich nie skorzysta, zaznacza nietrafienie, które skutkuje punktami ujemnymi na koniec gry. Należy jeszcze zaznaczyć, że skrajnie lewe pole, które zamyka daną linię dla wszystkich graczy, można skreślić dopiero posiadając przynajmniej 5 krzyżyków w tym rzędzie. Uczestnicy przerywają zabawę, kiedy któryś z nich zamknie dwa rzędy lub zużyje wszystkie pola nietrafienia.

Prowadząc rozgrywkę z użyciem planszy w ostatecznej punktacji uruchamiamy okrągłe pole, w które wpisujemy wartość z miejsca, gdzie podróż zakończył nasz pionek. Po torze przesuwa się tylko gracz aktywny w trzecim kroku, nie jest to ruch obligatoryjny. Przemieszczenie następuje o 1-5 miejsc z przeskakiwaniem innych pionków, pole postoju zostaje skreślone, a jeśli już jest oznaczone krzyżykiem możemy wykonać kolejne przejście 1-5 pól. Pamiętajmy jednak, że tor nie służy uzupełnianiu luk po lewej stronie już zapełnionych kratek, ale pokrycie linii krzyżykami intensyfikuje ruch na planszy, co bierzemy pod uwagę wybierając nasze pole przystankowe. Kiedy pionek dotrze na podium oznaczone ramką, pozostali uczestnicy mogą jeszcze wykonać swe ostatnie tury, jako gracze aktywni.

Qwixx” jest grą wyśmienitą, wciągającą, pozytywnie zaskakującą, z kolei „Qwixx on Board” zawiera ją w sobie, rozwijając dodatkowo sprawdzoną ideę o planszę, z której możemy korzystać minimalizując ryzyko pudła, ale również wprowadzając do zabawy kolejną atrakcyjną rzecz do analizowania. Skreślenia pozwalają nam wybić się na torze wykonując kolejne ruchy, warto więc oznaczać wyniki grając pod pola na planszy i jeszcze bardziej podwyższać ostateczne noty, taki rajd to większe możliwości, ale również głębsze rozmyślanie, planowanie, strategia.

Qwixx on Board” stała się bardziej widowiskowa, ponieważ pojawia się efekt wyścigu, z pewnością będzie teraz bardziej atrakcyjna dla młodszych dzieci, które lubią widzieć, kto jest liderem i jak się gonimy, ale także dla dorosłego odbiorcy, gdyż intensyfikujemy nasze starania nie zapominając o tych dodatkowych notach. Świetnie, że zabawa została urozmaicona, a planszę można, ale nie trzeba dołączać do rozgrywki. Naszym zdaniem lepiej od razu zakupić bogatszą wersję produktu.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „Qwixx on Board – unboxing

Film: „Qwixx on Board – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!