Recenzja gry karcianej Cheers

Cheers”, czyli „zdrówko” lub „na zdrowie” to tradycyjny toast przy wspólnym biesiadowaniu, tutaj jako relacja pomiędzy kartami powodująca ich rotację w obszarze gry i rozbijanie wyłożonych już części zestawów. Zapraszamy do recenzji gry od tajwańskiego wydawcy, którego trzy produkcje wyjątkowo przypadły nam do gustu, mowa o „Soulaween”, „Vita Mors” oraz „Wonderland XIII”.

Cheers” jest grą karcianą dla 3-6 uczestników w wieku od 6 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 15-25 minut. Produkcja od Shi Chen – osoba odpowiedzialna za wszystkie tytuły wydawcy, im nowsze tym ciekawsze! Gra bazuje na mechanice zarządzania kartami na ręce, tworzeniu zestawów kart pod kombinację z żetonów, gramy w zespołach – jeśli jedna osoba z pary stworzy układ, wygrywają obie.

Wydawca przyzwyczaił nas do świetnych komponentów – metalowe monety, miniatura „doktora plagi”, klucze do magicznej krainy Alicji, ale również znakomitych ilustracji – zwłaszcza karty postaci w walce o zagubione dusze podczas Halloween. Są też ujmujące historie, chociażby ta o ptakach, które maluje Pan Bóg w grze Aves”.

Po otwarciu „Na zdrowie” widzimy stosy mocnych, kwadratowych żetonów, trochę podobnych do tych z gier wojennych, wyjątkowo sztywne, śliskie karty, całkiem fajne stojaki na żetony szkieł, które musimy docelowo wyłożyć w katach na stole. Niestety ilustracje w tej grze są brzydkie, bo nie można ich inaczej określić. Kształt kieliszków jest jeszcze interesujący, ale opracowanie graficzne z wielkimi pikselami przypomina powiększone ikony z ekranu komputera.

Model rozgrywki kojarzy się z pasjansem, ale rozkładanym w ramach drużyny. W swojej turze możesz zagrać kartę – najczęściej z dużym obrazkiem identycznym jak w kombinacji docelowej, przemieścić kartę do innej osoby – jeśli mniejszy symbol będzie identyczny z dużym, para kart tworzy „zdrówko”, czyli jest rozdawana uczestnikom – w tym przynajmniej jednemu konkurentowi. Ostatnia akcja to wymiana kart – startujemy z trzema na ręce, a oddajemy je w ukryciu, zawsze w komplecie.

Odnosząc się do finałowej kombinacji, możemy wystawić maksymalnie 6 kart w „szejkerze” – nazwa obszaru zagrywania. Jeśli szósta karta jest kopią dużego kieliszka, który występuje w układzie pięciu docelowych ikon, uznaje się zwycięstwo gracza, natomiast jeśli dodatkowe szkło nie występuje w zestawie, mijamy się z wygraną, nawet posiadając wszystkie pozostałe potrzebne składowe.

Rozgrywka jest prosta, nie wymaga specjalnie planowania, po prostu odtwarzamy swój zestaw, ewentualnie niszczymy cudzy, podkładając kartę z miniaturką szkła dostępnego już w powiększeniu, aby pasująca do naszego celu karta przeciwnika trafiła do partnera z drużyny. W ten tytuł zagra już przedszkolak, tylko nie bardzo pasuje tematyka alkoholi i barmanów, chociaż możemy się umówić, że to drinki z parasolkami bez procentów. Śmiało warto zagrać jako w grę imprezową, towarzysko do kieliszka – nie wymaga specjalnie skupienia, co pomaga. Jest też wersja „maskarada” oraz typu „duel”, ale tej nie polecamy, bo trunki w parze to prawie jak do lustra. 

Cheers” nas nie zaskakuje, technicznie jest podobna do innych, w których tworzymy zestawy pod wyznaczony wzór, wizualnie nie zachęca. Zaletą wzięcia jej na zakrapiane party jest z pewnością prostota obsługi rozgrywki i dobre tło do picia – tematyka ukazująca nam, jak ślicznie mogą być podane napoje dla dorosłych. Cieszy nas, że kolejne propozycje wydawcy są coraz lepsze, a wręcz wyśmienite, gdyż jak się okazuje – początki były średnie, czy też nijakie. Lekka propozycja, ale raczej nie dla wymagających.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PLAY WITH US DESIGN

Film: „Cheers – unboxing

Film: „Cheers – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!