Recenzja gry karcianej Overtime

Mamy przyjemność przedstawić wam nowego partnera naszego bloga, Dažbog Games z Serbii. Wydawca zlokalizowany jest w Belgradzie, grę otrzymaliśmy od jej autora Pavle Ilijasevic. Naszym zdaniem to świetny produkt, który z stylistyki przypomina nam grę planszową „Korporacja”, tylko tutaj skupiamy się na samych kartach, natomiast możemy wykonywać działania również w turach konkurentów w formie reakcji – fajny pomysł i wesoła atmosfera, zapraszamy do recenzji.

Overtime”, czyli „Nadgodziny” to gra karciana dla 3-6 uczestników w wieku od 12 lat – limit raczej związany z tematyką naśmiewania się z „korpoludków” niż złożonością rozgrywki, której czas zajmuje ok. 30-45 minut. Polecamy bawić się w większym składzie, ponieważ klimat zabawy tworzy się przez zagrywanie kart i tworzenie łańcuszków zależności pomiędzy nimi.

Po otwarciu opakowania oglądamy karty z komiksowymi ilustracjami w typie rysunków Andrzeja Mleczki. Są zatem scenki z życia w wielkiej firmie, gdzie pracownicy wlewają w siebie dzbanki kawy, liderzy niczym energetyczne wampiry wysysają całą witalność i kreatywność podwładnych, a współpracownicy szkodzą sobie na każdym kroku, aby odnieść sukces kosztem innych i wybić się na drabinie kariery. Przypadki biurowe, więc ludzie z zmiażdżoną psychiką, piętrzące się stosy raportów, złośliwości wobec przodowników pracy, szefowie-wrogowie, wadliwe sprzęty. Oprawa oczywiście komiczna, parodiująca wyścig szczurów. Gramatura, rozmiary kart i żetonów (wypełnione zadania i znaczniki „drzemka”) są standardowe, kostka pracy z zegarem zamiast „6”, pojawia się również kość z ośmioma ściankami do mierzenia rund, gdzie kropki wskazują liczbę żetonów „drzemka”, które rozdajemy na początku każdej rundy – ostatecznie nie jesteśmy robotami i sen dopadnie każdego.

Na dobry początek otrzymujemy identyczny zestaw pięciu kart przydziału obowiązków (A), pojedyncze znaczniki „drzemki”, kartę pomocy z opisem tury, ikonografii i efektów poziomu „zmęczenia”, a także kartę pracownika (E), którą w trakcie gry możemy uaktualnić – zmieniają się statystyki.

Celem gry jest zrealizowanie wszystkich wyznaczonych w dokumentach prac, kto tego dokona przed zakończeniem ostatniej rundy, wygrywa rywalizację. Jeśli nikomu się nie powiedzie, przegrywają wszyscy uczestnicy!

Podstawowe pojęcia używane w grze to „produktywność” oznaczona przez zębatkę / trybik, która ustala limit akcji, jakie możemy zagrać w turze. „Lenistwo” – numer przy ikonie pada, jak do konsoli, wskazuje ilość kart, które możemy dociągnąć na rękę na koniec tury. „Determinacja”, czyli pięść to liczba kart, którą możemy zatrzymać na ręce. „Specjalna umiejętność” – talent oznaczony gwiazdą na karcie pracownika.

Rodzaje kart to praca (W), odpoczynek (R), „shady” – ściema, nieczyste zagranie, szkodzenie, manipulacja (S), boss (B), oraz wspomniane wcześniej sylwetki pracowników (E), obłożenia zadań (A). Kartami reagowania, które zagrywamy kto pierwszy, ten lepszy w odpowiedzi na cudze są karty B i S, w opisie znajduje się bodziec je aktywujący.

W swojej turze zagrywamy akcje, dociągamy karty i odrzucamy ich nadmiar – limity się zmieniają dla kart pracownika. Jeśli pierwszym działaniem będzie wyłożenie nowej karty pracownika, nie tracimy tej akcji z kolejnej karty, natomiast w trakcie tury kierujemy się już wskazaniem z nowego profilu. Karty wydajemy tworząc stosy – na kartę podstawową (kierunkową, najniższą) możemy zagrać kilka kart, na kolejne z nich już pojedyncze, tworzyć będziemy łańcuszki relacji, rozpatrywane następnie w kolejności od wierzchnich kart do tej leżącej najniżej na blacie stołu.

Zmęczenie” połączone jest z liczbą znaczników „drzemki”, na każdym poziomie ukazane są oczy z coraz niżej opuszczonymi powiekami, aż do momentu, kiedy zasypiamy i tracimy turę odrzucając zgromadzone żetony. Środkowe dwa poziomy wskazują na użycie kostki przy zagrywaniu karty pracy (W), jeśli suma oczek będzie niższa niż „3” i następnie „5” – zagrana karta pracy zostaje „anulowana”, czyli jest odrzucana. W przypadku polecenia „pominięcia tury” jedynie dobieramy parę kart i nie wykonujemy akcji.

Overtime” to całkiem niezła gra, z biegiem czasu jest coraz trudniej, ponieważ startujemy z większym obciążeniem – świetne nawiązanie do zmęczenia organizmu. Odnosząc się do konkurencji w korporacji, świeżą ideą jest zagrywanie kart reakcji, które budują negatywną interakcję, tutaj należy się śpieszyć, aby zdążyć przed innymi. Dzięki tej mechanice pomija się również monotonne czekanie w cudzej turze – stale śledzimy karty w grze. Profile pracowników określają naszą bieżącą rękę, ale modyfikują również poziom „zmęczenia” – ludzie mają różny próg wytrzymałości. Na pewno dobrą koncepcją jest też granie pod remis, w przypadku niemożliwości ukończenia gry na pozycji lidera – staramy się, aby nikomu się nie udało wygrać! Odnosząc się do treści instrukcji, we własnym tłumaczeniu – „nie ma znaczenia, jeśli przegrasz, ważne jest, aby nikt inny nie wygrał”. „Don’t be a King Maker, unless you’re going to be the King!”

Niekończąca się pogoń za osiągnięciami powoduje poczucie braku sensu, praca ponad siły jest zazwyczaj niedoceniona i w poczuciu wartości współczesnego niewolnika czasu – słabo wynagradzana, ewentualnie nie zdążasz z wydawaniem. Sympatyczna rozgrywka skłania do refleksji i szukania własnych rozwiązań.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Dažbog Games

Film: „Overtime – unboxing

Film: „Overtime – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!