Recenzja gry karcianej Silver & Gold

Polecam zajrzeć do dzisiejszej recenzji, gdyż trafił się nam produkt już nagradzany na rynku i uznany za jeden z lepszych w dorobku autora, a także topowy w swej kategorii wagowej! U nas w sklepach jeszcze niestety niedostępny, chociaż z pewnością warto zainwestować w grę łączącą w sobie klocki rodem z „Tetris” z klimatem nawiązującym do piratów oraz słynnej książki „Wyspa skarbów”.

Silver&Gold” to gra karciana dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 20 minut. Autorem tytułu jest Phil Walker-Harding znany z tak głośnych tytułów jak „Sushi Go Party”, „Gizmos”, „Imhotep”, „Cacao”.

Srebro i złoto” jest połączeniem gry w rodzaju „turlaj i zapisuj”, tylko elementy otrzymujemy nie z rzucania kośćmi, ale ilustracji wskazanych na kartach. Zastosowane mechaniki to „papier i ołówek” oraz „zbieranie zestawów”, podobne rozgrywki prowadzimy w „Qwixx on Board”, „Kingdomino Duel”, „Kolejowy szlak Płomienna czerwień”, „Winnica”. Ze względu na zaznaczane kształty, odrobinę przypominać może „FITS” oraz „Ubongo 3D”.

Po otwarciu małych rozmiarów opakowania widzimy pisaki oraz karty, te dzielą się na wyspy z polami do oznaczania krzyżykami oraz ekspedycje – kształty do zakreślenia, na spokojnie możemy się umówić, że to fragmenty ścieżki z mapy prowadzącej do zakopanego przez korsarzy złota. Są jeszcze karty do punktowania i pomocnicza – wskazująca na rundy, informująca o zestawie klocuszków oraz będąca wykazem wartości trofeów.

Produkt jest świetnie zorganizowany, oferuje dużo dobrej zabawy w małym rozmiarze i z minimalną ilością zasad do zapamiętania! Wydawcę warto pochwalić także za wsparcie klienta, gdyż na stronie internetowej udostępnia zasady gry w języku polskim, pomimo że „komponenty” są tutaj nazwane „tworzywem” i tak zrozumiecie przekazane treści.

Każdy z graczy otrzymuje 4 karty z skarbami (wyspy), z których pozostawia parę wykładaną przed sobą, pomiędzy talią klocków (ekspedycje), a stosem pozostałych wysp wykładamy 4 karty, które będziemy mogli wziąć po zapełnieniu własnych obszarów – można również dociągnąć w ciemno z wierzchu stosu dobierania. Pierwszy gracz wykłada jedną z ośmiu kart wskazujących na kształt zaznaczenia – obraz można obracać w dowolnym kierunku oraz tworzyć lustrzane odbicie.

Punkty otrzymujemy za zarysowane w pełni wyspy, puchary (malejące wartości za linie monet), pojedyncze złote krążki, pieczęcie (wskazują na ilości kart danej barwy łączonych w zestawy), ponadto za palmy (tu istotne są powtórzenia drzewka w linii kart wspólnych – tych do wymiany). Czerwone krzyżyki po zaznaczeniu pozwalają nam na postawienia kolejnego „x” w innym polu. Tury wykonywane są jednocześnie, każdy z graczy musi zamalować wskazany obszar lub, w przypadku niedopasowania obiektu, wybraną przez siebie kratkę,. Rundę kończymy, kiedy pozostanie jeden nieodkryty kształt w stosie ekspedycji. W momencie wypełnienia pól wyspy lub linii kart przez kilku uczestników, pierwszeństwo w notach posiada gracz rozpoczynający, który zmienia się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co rundę. Zakończenie zabawy następuje po 4 rundach – oznaczanych na karcie.

Silver and Gold” to świetna gra familijna, która przypomina nam również łamigłówkę. W trakcie zabawy kombinujemy jak ułożyć klocki idealnie dopasowując je do naszych wysp, ponadto ścigamy się do pucharów i kolekcjonujemy karty w konkretnym kolorze. Pamiętamy również o palmach, szczególnie jeśli aktualnie dostępnych jest więcej drzewek. Rozgrywka wciąga, jest prosta i jednocześnie mądra. Gra pozostaje w naszej kolekcji i na chwilę obecną uważamy ją za najlepszą w ofercie niemieckiego wydawcy. Z dużym prawdopodobieństwem pojawić się może w zestawieniach najlepszych gier roku opisywanych na blogu – oczywiście mamy nadzieję, że do świat producent nas jeszcze czymś fantastycznym zaskoczy i wybór będzie utrudniony, czego serdecznie życzymy. HIT!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „Silver & Gold – unboxing

Film: „Silver & Gold – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!