Recenzja gry planszowej Thieves Den Fortune Favors the Bold

Fortune Favors the Bold” to po naszemu „Szczęście sprzyja odważnym”, czy rzeczywiście fortuna bywa łaskawa dla śmiałych? Przypuszczalnie tak tłumaczą sobie ryzyko w grze wszyscy spekulanci, a że hazard znakomicie pasuje do złodziejskiej profesji to dodatek fajnie się tu sprawdza. Zapraszamy do recenzji.

Fortune Favors the Bold Thieves Den” to niesamodzielne rozszerzenie dla „Thieves Den” – gry o złodziejach dla 2-5 uczestników, w wieku od 10 lat (startujcie od szkoły podstawowej) i trwającej ok. 45 minut (nawet wyrobicie się w pół godziny).

Jeszcze wczoraj pialiśmy, że od gier z uniwersum „Valeria” różni ją m. in. brak kości, z tym dodatkiem to już nieaktualne! W opakowaniu znajdziemy 5 kości fortuny – na ściankach widnieją zasoby oraz złodzieje, kafelek łodzi hazardowej – nakładany na planszę główną na zacumowany okręt – pojawia się kolejne pole, nowe pionki punktacyjne – wcześniejsze stają się teraz „pułkownikami”, 7 kart mocy mistrza złodziei, 6 kafelków mocy, 5 kart festiwalu, 10 kart lokalizacji.

Zaczynamy od kości, ponieważ to główna zmiana. Uruchamiamy je z nowego pola na planszy oraz kart i kafli z rozszerzenia – zarówno jako zdobycz z zajmowanego przez złodzieja pola, jak i bonusu dla właściciela karty i kartonika. Kości nie zdobywamy, sześcianów nie bierzemy do naszych zasobów, ale dobra ze ścianek, czasem wybieramy z pary, innym razem rzucamy dla wszystkich uczestników i korzysta każdy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Nowe pionku są ładniejsze od wcześniejszych, ponieważ otrzymujemy malunki, zastępują one te punktacyjne, a wcześniejsze w kolorach graczy stają się teraz „pułkownikami”, czyli uruchamiając kartę z bonusem właściciela zdobywają nagrodę, ponadto w „fazie porządkowania” zawsze wracają do naszej „nory” – jeśli nie ma miejsca, należy odrzucić czarny pionek. „Porucznik” nie może zostać użyty na planszy głównej, jedynie na kartach, natomiast może zostać przejęty na czas „fazy kradzieży”, wtedy funkcjonuje jak zwykły złodziej, po czym na koniec rundy i tak wraca do właściciela.

Pojawiły się nowe karty mocy – bonus dla każdego mistrza. Uważamy, że to fajna zmiana, gdyż teraz każdy z nas będzie miał w czymś przewagę nad innymi i nasze działania będą bardziej zróżnicowane. Zmniejsza się ilość złodziei potrzebna do zdobycia dowolnego zasobu z planszy, spada opłata przy rekrutacji złodzieja, zestaw dla pasera może być uszczuplony, ale tracimy punkt, otrzymujemy dodatkowe krzesło dla złodzieja w „dziupli”, kolejną skrzynię na skarby, zdobywamy chłopka przy natychmiastowych bonusach (błyskawica), rekrutujemy ludzika przy korzystaniu z kafelków mocy. Skoro dana akcja jest dla nas tańsza, staje się bardziej atrakcyjna i siłą rzeczy, częściej z niej korzystamy.

Nowe karty lokacji oraz płytki mocy wprowadzają przede wszystkim użycie kości, których nie było w bazowej wersji gry.

Thieves Den Fortune Favors the Bold” nie jest rozszerzeniem, które wiele w grze zmienia, ale przyznam szczerze, że my za takimi nie przepadamy, w sprawdzonych produktach preferujemy właśnie drobne zmiany, aby nie zatraciła się podstawowa idea i założenia. Teraz pojawia się element ryzyka, które jest znamienne dla rzucania kośćmi, ponieważ nigdy nie masz pewności, co wypadnie. Rozszerzenie spodoba się dzieciom, ponieważ one lubią turlanie, a „Thieves Den” to jednak gra familijna z nieskomplikowanymi zasadami, zatem znakomita do zabawy z młodszymi użytkownikami. Dodatek wprowadza przyjemne innowacje i nie zakłóca przebiegu bazowej gry.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DAILY MAGIC GAMES

Film: „Thieves Den: Fortune Favors the Bold – unboxing

Film: „Thieves Den: Fortune Favors the Bold – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!