Recenzja gry planszowej Trial by Trolley

Mało jest gier imprezowych z naprawdę dobrym, czarnym humorem, a taki właśnie produkt oferuje nam nowy partner naszego bloga, wydawnictwo Skybound Games” – są z Los Angeles, ale operują również w Kanadzie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Zapraszamy do obejrzenia ich wesołej, ale także złośliwej i wywołującej silne dylematy moralne gry typu party.

Trial by Trolley” jest grą planszową dla 3-13 uczestników w wieku od 14 lat, z czasem rozegrania partii ok. 15 minut. Pozycja operuje na kartach, ale jest też składana plansza z rozdzielającym się na dwie szyny torem jazdy wagonika, niestety zdarzy się wypadek! Autorem jest Scott Houser.

Już oglądając ilustrację z opakowania wiadomo, że pojawi się rodzaj żartów dla osób mających dystans do życia i mocne nerwy, dla których kontrowersyjny i nieco drastyczny – wisielczy humor jest zaletą, my się do ich zaliczamy. Bardzo podoba nam się tematyka gry ukazująca co prawda rzeź na trakcji, ale skłaniająca również do refleksji odnośnie wartościowania czynów, z uwzględnieniem wielu odcieni szarości pomiędzy ofiarami, świetne są także nawiązania do popkultury.

Po otwarciu opakowania oczom ukazuje się raczej słaba plansza, brakuje także samego pojazdu, za to otrzymujemy główkę maszynisty oraz całe mnóstwo genialnie zilustrowanych kart, w tym część z nieskomplikowanymi tekstami w języku angielskim, całość dopełniają żetony z czaszkami pełniące funkcję znaczników punktacji. Ilustracje są schematyczne, raczej proste, ale bardzo klimatyczne, idealnie dopasowane do podpisów.

Karty dzielą się na „niewinnych”, gdzie znajdziemy ludzi ciężko pracujących, posiadających rodziny, cieszących się popularnością i szacunkiem, mających wielkie plany na przyszłość, które okażą się pomyślne dla całej populacji oraz świata. Będą także wartościowe obiekty oraz fikcyjne postaci i zwierzątka znane z bajek i utożsamiane z dobrocią oraz czułością, braterstwem, potrzebą miłości i opieki. Druga talia to „winni” – wrogowie świata, ludzi i zwierząt, znienawidzeni, wykazujący się brakiem empatii, pragnący nieść zniszczenie i chaos. Skoro produkt prosto ze Stanów Zjednoczonych, to nie mogło zabraknąć tu Osamy bin Ladena, Donalda Trumpa, czy też Władymira Putina. Ostatnia talia to „modyfikatory”, czyli postawy, plany, cechy postaci lub czyny, które zmieniają nasze emocjonalne nastawienie do bohatera – staje się pozytywny lub negatywny, a ściśle rzecz ujmując – nie taki jednowymiarowy jak go uprzednio malowano.

Maszynista ustawia się przy pojedynczym torze, osoba ta będzie decydowała, w którą stronę skręci rozpędzony i nie dający się wyhamować wagonik eliminując przy okazji wszystkie postaci znajdujące się na trasie jego przejazdu. Pozostałe osoby dzielą się na dwa zespoły, reprezentanci każdego z nich otrzymują trzy karty dla „niewinni”, „winni” oraz „modyfikatory”, z których będziemy docelowo wybierali pojedyncze do gry.

Dociągamy dwie losowe karty ze stosu „niewinni”, ustawiamy je jako przedłużenie szyn z planszy, następnie na własnym torze dokładamy kartę „niewinni” z ręki, potem pojedyncze karty „winni”, ale już do konkurencyjnej trakcji. Karty „modyfikatory” możemy zagrać na własne szyny lub należące do przeciwników, do każdej z postaci wskazanych na kartach. Teraz każda z drużyn argumentuje za pozostawieniem przy życiu swoich postaci, czyli tym samym zachęca, aby skierować wózek śmierci na przeciwną stronę – ktoś tu przecież musi dziś umrzeć. Po dokonaniu wyboru przez maszynistę, następuje faza punktowania – gracze, którzy nie zdołali obronić swoich torów dobrym słowem otrzymują znaczniki czaszki. Pora na czyszczenie – oddanie kart, wybór kolejnej osoby po lewej, która będzie teraz kierowała pojazdem, zatem zmieni się także skład osobowy obu grup. Rozgrywka kończy się gry każdy uczestnik był chociaż raz maszynistą, jeśli bawimy się w 3-4 osoby – dwa razy dokonujesz masakry, ale też ocalenia, gdyż pamiętajmy, że wybranych miłośników „zabaw” na torach ratujemy przed ich własną głupotą.

Trial by Trolley” jest grą fenomenalną z niesamowicie zbudowaną atmosferą – odrobinę apokaliptyczną, pomimo że rodem z „South Park”. Do ideału brakuje jej jedynie twardej planszy, gdyż obecna może ulec zniszczeniu oraz miniaturki – cokolwiek mogące rzeczywiście pojawić się i ruszyć w bieg po szynach. W trakcie zabawy wybieramy mniejsze zło, okazuje się również, że często zbyt płytko oceniamy ludzi, a także, że pozory mogą mydlić oczy. Wygrywa najczęściej ten, kto potrafił najlepiej oczernić lub wybielić daną postać, jak również – na którego torze nie było osoby maksymalnie znienawidzonej, która przyćmiła wszystkie inne swą niegodziwością. Tworzenie własnej, komiksowej historyjki z koleją w tle za każdym razem sprawia nam frajdę, a walka graczy o swoje racje zazwyczaj jest gorąca. Polecam!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy SKYBOUND GAMES

Film: „Trial by Trolley – unboxing

Film: „Trial by Trolley” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!