Recenzja gry planszowej Castello Methoni

Dzisiaj proponujemy wam odświeżoną wersję strategii „Masons”, gra w nowej aranżacji wygląda bardzo dobrze, gdyż nad ilustracjami czuwał Jakub Rebelka – warto obejrzeć jego „Wangdo”, projektantem jest Leo Colovini znany chociażby z nagradzanej gry „Cartagena”.

Castello Methoni” jest grą planszową dla 3-5 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki trwa ok. 40 minut. W trakcie zabawy tworzymy otoczone wysokimi murami posiadłości, przejmujemy cudze włości, stawiamy domy, wille i wieże strażnicze oznaczające przynależność danej domeny, czerpiemy profity z handlu na rynkach, a wszystko po to, aby być najzamożniejszym – posiadać największe tereny, najlepiej określonego rodzaju dla posiadanej karty celu i bogactwo w monetach.

Po otwarciu opakowania widzimy ładnej jakości, raczej schematyczną planszę wyspy, której parcele określają trójkąty, a linie miejsca przeznaczone na mury, ukształtowanie terenu jest odwzorowane na kartach graczy. Uwagę zwracają dużych rozmiarów, bogate w detale komponenty – mury z flankami, podzielone na kolejne kondygnacje wieże, wille z łukowymi kształtami okien. Generalnie są to jedne z bardziej okazałych elementów jakie mogą pojawić się w grach planszowych, wykonane z plastiku, nie z drewna, ale jakość jest świetna i dlatego ten rodzaj materiału nam nie przeszkadza.

Każdy z graczy otrzymuje limitowaną ilość znaczników – domy, wille – trzy kosteczki są zamieniane na większą posiadłość, wież strażniczych – im więcej ich wyłożonych na końcu gry, tym wyższe noty, podobnie za największe domeny. Rękę gracza tworzy 1 karta celu ukazująca dodatkowo punktujący krajobraz oraz 5 kart terenu służących do budowania i uruchamiania aktywnych, czyli otoczonych murami, rynków.

W swojej turze gracz zagrywa do 2 kart, z przeznaczeniem na budowanie – mur stawiany jest na brzegach pola określonego na karcie rodzaju terenu, po obu stronach ściany uczestnik stawia domy – własny i naprzeciwko, należący do wybranego przeciwnika, jeśli karta ukazuje brzeg morza, może zostać użyta na każdej linii otaczającej planszę. Karty można również zagrać, aby pobrać dwie monety z rynku, który jest już uruchomiony, otrzymujemy je z banku gry, właściciel domeny zawierającej rynek, czerpie zysk co każdą własną turę.

Zamykając określony teren murami możemy wyłożyć wieżę, która oznacza, że domena należy do nas, wcześniej płacimy pojedynczą monetę do banku gry oraz każdemu z graczy posiadających tam swoje domy. Można również powiększyć własne włości przejmując cudze domeny, wtedy opłata za teren wzrasta do 2 monet za każdy trójkąt (obszary mogą być większe) oraz do wypłaty dawnemu właścicielowi pieniędzy za wszystkie domy i wille (także w obcych barwach) znajdujące się na kontrolowanym przez jego wieżę terenie. Po przejęciu domeny, wieża przeciwnika jest usuwana z planszy, podobnie graniczny mur, a wszystkie potencjalne trzy jednakowe barwy znaczników będące teraz w nowym, wspólnym obszarze, zamieniane na wille. Opłata za domy to 1 jednostka monetarna, za wille – aż 5 jednostek, zatem przejęcia bywają kosztowne. Wszystkie komponenty poza kartami są limitowane, zatem należy nimi gospodarować racjonalnie.

W momencie pobrania z banku ostatniego muru sumujemy punkty – za każdy trójkąt na planszy, za pola bonusowe karty celu, za największą domenę i drugą w kolejności, za liczbę wyłożonych na planszy wież oraz zmagazynowanych monet.

W trakcie zabawy staramy się łączyć tereny, gdzie znajduje się wiele naszych domów, które zamieniamy potem w wille, co utrudnia przejmowanie domeny z racji wysokich opłat. Aneksowanie domeny jest automatyczne, jeśli sąsiadujemy z konkurentem i pragniemy opłacić przejęcie ziemi w momencie stawiania własnej wieży. Gramy pod charakterystyczny rodzaj terenu z karty bonusowej i walczymy o kontrolę rynków, gdyż to dodatkowa moneta przy zdobyciu pola i następnie co turę przy utrzymaniu w ramach włości. Oczywiście zależy nam, aby otoczyć przeciwnika i przejąć jego ziemie kiedy są jeszcze porozbijane na drobne, przy stosunkowo niskich kosztach.

Castello Methoni” to gra strategiczna, którą przyjemnie jest rozgrywać z rodziną, gdyż próg wejścia nie należy do wysokich. Zabawa cieszy młodszych uczestników, ponieważ budynki są okazałe, a wielkość naszych obszarów doskonale widoczna poprzez oznaczanie ich wieżami i otoczenie płotkiem. Urbanizacja i powiększanie obszarów własnych sprawia radość, w szczególności dokonywanych kosztem przejęć cudzych, eliminując wieże należące do przeciwników. Wzajemna interakcja pojawia się na styku naszych parceli z sąsiadem, ale również wcześniej, w trakcie podejmowania decyzji przy budowie murów – wybór znacznika domu przeciwnika, który jest obligatoryjnie stawiany po przeciwnej stronie ściany. Im nas więcej przy planszy, tym ciekawiej, gdyż bardziej kolorowo i zróżnicowanie na wyspie, następuje również szerszy podział bogactwa, co oddziałuje na jego indywidualne braki i bardziej zaangażowaną rozgrywkę w ramach uszczuplonego majątku własnego.

Wciągająca gra familijna w atmosferze zabudowywania greckiej wyspy i rozwoju handlu w ślicznej oprawie wizualnej.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy MANDOO GAMES

Film: „Castello Methoni” – unboxing

Film: „Castello Methoni” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!