Recenzja gry karcianej Illusion

Iluzja” to magia zwodzenia, manipulowania umysłem, ale też zmysłami, w tym przypadku oddziałujemy przede wszystkim na wzrok, postrzeganie kształtów i barw. Odpowiednie ułożenie i prezentacja kolorów na karcie niewątpliwie wpływa na ich rozpoznanie, ponieważ zabarwione płaszczyzny o odmiennym wzorze i układzie mogą wydawać się różnych rozmiarów zależnie od uczestnika zabawy.

Illusion” jest grą karcianą dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat i z czasem partii trwającym ok. 15 minut. Śmiało możecie zagrać w odrobinę większym składzie, po prostu trochę dłużej poczekacie na swoją turę, na spokojnie również z przedszkolakiem, ponieważ w zasadach rozgrywka jest banalnie prosta. Jest to szybka i dynamiczna gra, rzeczywiście krótka, ale wciągająca na tyle, że masz ochotę na rewanż lub nawet mały turniej.

Jest to gra, której twórcą jest Wolfgang Warsch, jego „The Mind” wywołało wielkie zamieszanie na rynku gier, gdyż prezentuje zabawę na przeczucie, dla wielu samą tylko czynność umysłu – zapraszam do naszej recenzji, aby dowiedzieć się więcej. Inna gra autora, którą mieliśmy przyjemność opisywać to „Shadow Master”, czyli zabawa w rozpoznawanie cieni rzucanych przez obiekty. Czuje się, że projektanta interesują zmysły i ich rola w identyfikacji bodźców. Mechanizm zastosowany w dzisiaj prezentowanej produkcji to rozpoznawanie wzorów i ich porównywanie z sobą – badamy, który obszar karty jest mocniej pokryty przez daną barwę i jak je poprawnie ułożyć w kolejności zamalowywania określonym kolorem. Pozycja wysoko oceniana w kategorii gier familijnych oraz imprezowych, znakomita do zabawy dla rodziny – z młodszymi dziećmi, które prędko połapią się w regułach. Wśród produktów wydawcy znajdziecie jeszcze inne, znakomite gry karciane, np. pokazywana przez nas ostatnio „Silver & Gold” czy też „Qwixx on Board” – obie nagradzane i warte zakupu.

Wewnątrz opakowania znajdziemy eleganckie karty w czerni i bieli, ale to tylko tło, gdyż najważniejszy jest schemat, na którym pracujemy, ukazujący plątaninę płaskich figur, nierzadko o nieregularnych kształtach, w czterech bazowych kolorach, po drugiej stronie wskazano procentowy udział barw w przestrzeni. Karty tasujemy i dzielimy na kolorowe kompozycje oraz strzałki, które wskazują na jeden z kolorów, według którego będziemy rozkładali karty w linii – wzrastające procentowe pokrycie przestrzeni.

Przygotowanie polega na wyłożenia pierwszej karty, do której będziemy dokładali sąsiednie oraz karty strzałki – informuje o kierunku wzrastania i rodzaju aktywnej barwy. W swojej turze dobieramy nową kartę, bez podglądania na wartości numeryczne i ustawiamy pomiędzy już zagranymi kartami lub na skraju linii, ewentualnie kwestionujemy ułożenie kart w rzędzie i wtedy zamiast dociągać kartę sprawdzamy te w linii odwracając wszystkie na stronę z procentami.

Jeśli gracz zwątpił w kolejność wyłożonych kart i okazało się, że rzeczywiście wskazania barwy nie układały się rosnąco po kolei od lewej do prawej, w nagrodę otrzymuje kartę z strzałką i rozpoczyna kolejne wykładanie nowego rzędu. Natomiast, jeśli pomyłki nie było, kartę z strzałką bierze osoba, która jako ostatnia dołożyła kartę do linii, teraz ona rozpoczyna nową rundę. Jeśli sąsiadujące z sobą karty mają ten sam procent barwy, uznaje się ich ułożenie za poprawne.

Zabawę kończymy w momencie, kiedy uczestnik zdobędzie trzecią kartę z strzałką i tym samym wygra rozgrywkę. Możemy również bawić się do momentu, aż wszystkie te karty zostaną rozdane graczom.

Dla nas najlepszą małą grą Wolfganga Warscha jest obecnie „Illusion” i nie dziwią nas pierwsze nominacje dla tej produkcji. Zabawa jest bardzo prosta, gdyż to tylko porównywanie z sobą zamalowanych przestrzeni kolorów, ale rzeczywiście, jak wskazuje tytuł, patrzenie może nas zwodzić. Złudzenie jest nierzadko mocno mylące, ponieważ barwa może pokrywać pojedynczy, centralny obiekt dużych rozmiarów, ale również wiele osobnych, oddzielonych tłem, mniejszych zamkniętych przestrzeni – niełatwo takie karty z sobą zestawić i porównać, w wielu przypadkach to gra na wyczucie, intuicję, a testowanie innych jest ryzykiem, gdyż różnice to czasem tylko drobne wartości numeryczne. Zabawa silnie angażuje, ale jest również mocno rozrywkowa, ponieważ wszyscy kochamy współczesną magię i pokazy czarodziei estrady, gdyż demaskowanie ich działań wzbudza gorące emocje, satysfakcjonuje. Karty kojarzą się z sztuczkami magicznymi i oszukiwaniem w sztuce, iluzja optyczna z błędem percepcji, precyzji wzroku i interpretacji widzianego świata, fascynująca tematyka i oryginalny pomysł ma rozgrywkę jest nośnikiem tej rewelacyjnej gry. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „Illusion” – unboxing

Film: „Illusion” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!