Recenzja Kryzys Pojedynek Superbohaterów DC

DC Pojedynek Superbohaterów” jest pozycją, którą warto zatrzymać w kolekcji, gdyż ona się nie zestarzeje – kolejne pokolenia czytelników, widzów i graczy dalej będą uwielbiały komiksowych herosów i ich nikczemnych przeciwników, a jest to również produkcja, którą na nowo odkrywamy z każdym kolejnym rozszerzeniem, dzisiaj będzie to „Kryzys”!

Kryzys DC Pojedynek Superbohaterów” to dodatek, który do zabawy wymaga podstawowej wersji gry, wprowadza nowych „superłotrów” i przede wszystkim tytułowe „kryzysy”, których zażegnanie jest konieczne, aby móc pokonać przeciwnika. Oznaczenia pudełkowe: 1-5 uczestników w wieku od 14 lat, długość partii zajmuje ok. 60 minut, a i tak wszystko zależy od waszego rozegrania. Ważne jest natomiast, żeby dziecko czytało ze zrozumieniem, reszta to już kwestia praktyki i poświęconego rozrywce czasu.

Po otwarciu opakowania widzimy znajome obrazy – piękne kadry z komiksów i animacji tego uniwersum ukazujące słynnych obrońców ludzkości i bandytów dążących do jej zagłady bądź tyranii. Największe wrażenie sprawiają „kryzysy”, gdyż ukazują silne emocje, przede wszystkim ból i cierpienie, zaprezentowane bardzo sugestywnie, symbolicznie zilustrowane i mocno kojarzące się z porażką i strachem przed pierwotnym złem i jego wpływem na człowieka i humanizm.

W trakcie tej kooperacyjnej gry nie są dla nas ważne gromadzone punkty, przynależne każdemu z osobna. Istotne jest za to, aby odrzucić wszystkie karty z talii „kryzysów” i „superłotrów” zanim wyczerpie się stos banku gry – z każdą turą gracza następuje dokładanie karty, które bywa przyspieszone. Na kartach widzimy jednak oznaczenia punktowe, zatem śmiało można je włączyć do rozgrywki w trybie konkurowania, do gry z walką o finalne noty.

Każdy z nas startuje z 7 kartami „cios” oraz 3 „bezsilnościami” z bazowej gry, oczywiście kart przybywa, gdyż zdobywamy je do naszego stosu dobierania. Z podstawowej wersji gry wykładamy jeszcze stos „słabości” oraz „kopniaków”, a bank tworzy 100 kart łącznie z dołożonymi nowymi dla talii głównej z tego rozszerzenia. „Superbohaterów” należy zastąpić kryzysowymi „superbohaterami”, gdyż akcje postaci są dopasowane do gry zespołowej w ramach nowych poleceń i mechaniki z „Pojedynek Superbohaterów DC Kryzys”.

Karty z łotrami po ich zakupie nie są dołączane do ręki gracza, a odrzucane z gry. Usuwamy je, gdyż „kryzys” można pokonać spełniając polecenie z karty, ale tylko w momencie, gdy nie ma aktualnie wyłożonych czerwonych kart wrogów. Po spełnieniu wymagań i zażegnaniu sytuacji kryzysowej możemy pokonać „superłotra”, w tym przypadku mogą już być wyłożone karty „łotrów” w banku gry.

Ilość kart „kryzysów” oraz „superłotrów” jest zależna od liczby graczy. Stos „superłotrów” zawsze rozpoczyna się od „Ra’s al ghula”, który pod koniec tury gracza zostaje umieszczony na spodzie jego talii i wprowadza stały efekt – dodawanie kolejnej karty do wyłożonych w przypadku braku zakupów w turze uczestnika. Ostatnim z „superłotrów” zawsze będzie „Antymonitor”, który wprowadza stały efekt dla wykładanych ze stosu „bohaterów” – za każdego z odkrywanych gracze dokładają „słabość” na wierzchu swojej talii. Jego pokonanie kosztuje o 1 więcej za każdą kartę w banku gry, a zmierzyć się z nim muszą wszyscy uczestnicy, każdy z osobna zwyciężyć w pojedynku.

Stos z kartami „kryzys” zawsze rozpoczyna się od karty „Ucieczka z Arkham”, która wprowadza stały efekt przy pojawieniu się „łotra” z atakiem, ten dosięga teraz wszystkich graczy po równo. „Kryzys” zostaje opanowany, jeśli każda wyłożona jednocześnie przez uczestników karta będzie różna, rozpatrzone karty są odrzucane.

W tej grze położono silny nacisk na grę zespołową, na współpracę. Nasze moce pozwalają nam pomagać sobie wzajemnie poprzez układanie kart dobierania, unikanie skutków ataku, dobieranie przydatnych kart lub usuwanie tych niekorzystnych. Karty przeciwników wpływają na przepływ zawartości ręki pomiędzy uczestnikami, jej uszczuplenie o wybrany rodzaj kart, psują stos dobierania poprzez dokładanie kart śmieciowych zajmujących miejsce, pozbawiają umiejętności własnych „superbohaterów”. Sytuacje kryzysowe oddziałują na bank gry i karty graczy, czasem mogą wymienić je wszystkie u któregoś z uczestników, aby przetrwać wykonujemy działania razem, gdyż najczęściej każdy z nas musi ponieść koszt w celu zażegnania kryzysu. Nierzadko skutek naszych działań zależy od przypadku – ważne jest, jaka karta zostanie właśnie odkryta lub jaki zestaw stworzą grający.

DC Pojedynek Superbohaterów Kryzys” to dodatek, który warto posiadać, ponieważ w grach opartych na budowaniu talii istotny jest szeroki wybór kart. Duży ich zbiór gwarantuje zmienność akcji w trakcie zabawy i niepowtarzalny przebieg każdej partii. Użycie wydarzeń konfliktowych sprawia nam przyjemność, gdyż poszczególne etapy rozgrywki mają swoje indywidualne cechy, zawsze jednak położony jest nacisk na kooperację uczestników. Kryzys przypomina również motyw fabularny, chociażby z racji samej tylko nazwy i obrazka, co tworzy specyficzny klimat, buduje głębszą atmosferę, a my czujemy, że pojawieniu się złoczyńcy towarzyszy pewne załamanie w ramach funkcjonowania uniwersum. Wcielanie się w komiksowego bohatera jest fantastycznym doświadczeniem, a jeszcze przyjemniejszym integracja z naszą ligą, która łączy się w braterstwie w obronie świata i niewinnych.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „Kryzys Pojedynek Superbohaterów DC” – unboxing

Film: „Kryzys Pojedynek Superbohaterów DC” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!