Recenzja gry karcianej The Game

Wydawnictwo „Nürnberger Spielkarten Verlag” znane jest z gier karcianych bazujących na wartościach, obsługiwanych przez numery. Na tej zasadzie bawimy się w The Mind”, gdzie nie ujawniając kart schodzimy na pojedynczy stos, zatem gramy bardzo intuicyjnie, na wyczucie. Podobnie jest też w Qwixx on the Board”, gdzie sumujemy kości i wykreślamy odpowiednie pola z linii, ta zabawa kojarzy nam się ze skreśleniami numerków w „Lotto” czy też z „Bingo”. Nawiązująca do kultury Japonii Ohanamirównież funkcjonuje na zasadzie tworzenia zbiorów liczb, tu nazywanych ogrodami.

The Game” jest grą karcianą dla 1-5 uczestników w wieku od 8 lat, czas pojedynczej partii zajmuje ok. 20 minut, bawimy się w formie kooperacji, a naszym celem jest oddanie wszystkich kart na 4 stosy – dwa z wartościami rosnącymi i kolejna para z malejącymi. Jest jednak pewien wentyl bezpieczeństwa – jeśli numer jest różny o dokładnie 10 pozycji, możemy wyłożyć kartę wyższą dla stosu malejącego i niższą dla rosnącego, czyli cofnąć, zagrać kartę wstecz!

Autorem tytułu jest Steffen Benndorf, który projektuje przede wszystkim gry oparte na cyfrach i liczbach widocznych na kartach. W trakcie zabawy zarządzamy ręką gracza, czyli decydujemy o zagrywanych kartach i ich ilości – można przecież oddać ich więcej, w tym na specjalnych zasadach – wspomniana już różnica 10 jednostek. Ograniczona została jednak komunikacja pomiędzy uczestnikami, gdyż nie wolno nam zdradzić konkretnych wartości, które posiadamy, chociaż możemy poprosić, aby drugi gracz nie zagrywał karty na dany stos lub zachował tam małe odstępy – skoki pomiędzy wartościami. Bawiąc się samodzielnie startujemy z 8 kartami, w parze – z 7 kartami, natomiast 3-5 uczestników posiada rękę równą 6 kart.

Jest to produkt już wyróżniony na rynku, nominowany do „Spiel des Jahres”, ale również do „Golden Geek” w kategorii najlepszej gry karcianej i pozycji do rozgrywki w trybie solo. Gra typowo numeryczna, matematyczna, analityczna, w której nie znamy kart reszty partnerów, ale wiemy, że odstępy pomiędzy zagrywanymi wartościami nie mogą być za duże. Ponadto oddajemy minimum parę kart – na pojedynczy lub więcej stosów, a w momencie rozdania stosu dobierania, limit wykładanych kart spada do minimum jednej.

Wraz z produktem bazowym otrzymujemy dodatek „The Game on Fire”, tu karty o identycznych wartościach dla jedności i dziesiątek są wymieniane, dla „22”, „33”, „44”, „55”, „66”, „77” – takie gorące karty w momencie ich zagrania powinny zostać zasłonięte przez gracza bieżącego lub kolejnego w turze. Rozszerzenie intensyfikuje emocje.

Gra przypomina inne tytuły Steffena Benndorfa, naszym zdaniem jest ciekawsza od nagradzanego „The Mind”, ponieważ mniej tu przypadku i losowości, a więcej planowania, w tym możliwość obniżenia lub wzrostu wartości na wierzchniej karcie, co pomaga i ten mechanizm należy celowo wykorzystywać podczas zabawy.

The Game” jest obecnie uważana za jedną z najlepszych pozycji na rynku w prezentowanej kategorii, jeśli lubicie zabawy z numerami w rodzaju „Kryptos”, „Rummikub” czy też „Wyspa dinozaurów” to poczujecie przyjemność z uczestnictwa w rozgrywce. Pamiętamy również o komunikacji, która jest istotna w trakcie gry, tutaj jesteśmy partnerami, działamy razem, na rzecz dobra wspólnego.

Poza wartością rozrywkową produktu warto również napisać o walorach edukacyjnych, gdyż dzieci uczą się operować na wartościach 1-100, analizują dane ilościowe, porównują ze sobą wielkości kart i starają się zagrywać je w należytej kolejności, w tym w odpowiednim momencie cofając talię. Mocno analityczna, surowa w wyglądzie gra, ale ucząca manipulowania liczbami, racjonalnego ich używania, aby osiągnąć zamierzone cele. Miłośnicy gier matematycznych, logicznych i ogólnie karcianych, chociaż pozbawionych fajerwerków ilustracyjnych, będą zadowoleni z zakupu.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „The Game” – unboxing

Film: „The Game” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!