Recenzja gry Anubixx

Na dzisiaj proponujemy wam fantastyczną grę wykorzystującą mechanikę „papier i ołówek” z napędem w kościach, zabawa przypomina nieco zmodyfikowane „Qwixx on Board”, przeniesione w czasy starożytnego Egiptu, a zamiast uważać na oczka ze ścianek, kombinujemy jak zoptymalizować swoją budowę w oparciu o kształty – z kolorowych kamieni dla faraona wznosimy piramidę, łuk triumfalny oraz płaskorzeźbę podłogową.

Anubixx” to gra dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat, śmiało bawicie się z rozegranym dzieckiem w wieku 6-7 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 20 minut. Wewnątrz opakowania znajdziemy zestaw ołówków, notes ukazujący stawiane monumenty – kartki w wersji A-F, 4 kości – w parze używamy 3 sześcianów. Autorem gry jest Steffen Benndorf, którego znamy również z „The Game”, „Ohanami”, ostatnio „Contact” i przede wszystkim całej serii gier „Qwixx”. Projektanta wsparli w tej produkcji Florian i Helmut Ortlepp.

Każdy z graczy otrzymuje kartę i ołówek, na górze strony jasno pokazano poszczególne składowe tworzące sumę punktów – osiągnięty poziom piramidy (wystarczy pojedynczy klocek), wysokość obu kolumn łuku triumfalnego lub jego zwieńczenie, ilość kafli w mozaice podłogowej.

Uzupełniając piramidę lub łuk triumfalny możemy przekreślić pojedynczy element lub dwa kamienie mające podstawę, akcja na płaskorzeźbie wymaga skreślenia pary stykającej się bokiem. Do dyspozycji otrzymujemy oznaczone gwiazdką jokery, własny zapas budulca z kamieniołomu – jak w „Qwixx on Board” pobieranie rozpoczynamy od lewej strony, a aktywne są tylko pola po prawej od ostatniego skreślenia, korzystamy również z kości pozostawionych do dyspozycji przez aktywnego gracza – pozostali w kolejce już nie uszczuplają puli kości. Każdy z nas wykonuje 0-2 skreśleń w turze.

W momencie kiedy przekreślamy symbol, pozostali uczestnicy są zobligowani, aby w bieżącej kolejce (rzucie aktywnego gracza) osiągnąć ten sam element, inaczej nie otrzymują już bonusu – każdy warty jest 3 punkty. Zabawę kończymy w momencie, kiedy któryś z uczestników zapełni dwie budowle. Dostępny zapas w kamieniołomie warty jest 1 punkt za każdy element, wolne jokery liczą się podwójnie.

Przyznam, że nie spodziewaliśmy się, że to będzie aż tak dobra i wciągająca gra. Ostatnio od tego wydawcy najczęściej bawimy się z „Silver & Gold”, natomiast – w zależności od gustu, ale dla wielu odbiorców dzisiaj recenzowana gra może być jeszcze bardziej interesującą. Więcej tu główkowania i chociaż klimat zupełnie różny, to nas porywa, a sama rozgrywka wydaje się nawet bardziej ambitna.

Moim zdaniem gra jest obecnie niedoceniona w rankingach i z biegiem czasu raczej posypią się wyróżnienia, gdyż gracze dopiero ją odkrywają – naprawdę fantastyczna zabawa, która silnie angażuje. Gwarantuję, że na rewanżu się nie skończy!

Qwixx on Board” – to już klasa sama w sobie i sławna marka, seria popularna i doceniona na rynku, z kolei „Silver & Gold” to ostatnimi czasy robiący zawrotną karierę bestseller – fajna atmosfera przypominająca piracki „Tetris”, okazuje się jednak, że „Anubixx” wcale od nich nie odstaje – to jedna z najlepszych gier dostępnych w ofercie Nürnberger-Spielkarten-Verlag!

Podoba nam się nawiązanie do kultury Egiptu, do budowania z klocków, a także użycie sprawdzonej już, odrobinę zmienionej tu techniki prowadzenia rozgrywki, z której zasłynął Steffen Benndorf. Atutem jest również dobrze napisana instrukcja w języku polskim – doceniamy, ponieważ wcześniejsze pozycje posiadały słabe tłumaczenia.

W porównaniu do „Qwixx on Board” słabo wypadają kości – szybko się brudzą i tworzywo jest gorszej jakości, ponadto napisy ołówkiem źle widać na papierze, lepiej skorzystać z długopisu.

Rekomendujemy, gra zresztą pozostaje w naszej kolekcji. Super propozycja kiedy nie macie czasu na długie partie i tłumaczenie skomplikowanych zasad, natomiast poszukujecie zabawy z rysowaniem, a doprecyzowując – ze skreślaniem. To naprawdę dobry wybór!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „Anubixx” – unboxing

Film: „Anubixx” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!