Recenzja Kryminalne zagadki Krwawe róże

Najnowsza gra w ofercie „Foxgames” to innowacyjny, bardzo interesujący produkt w atmosferze prowadzenia śledztwa i pracy detektywów. Zapraszam do recenzji, gra jest oryginalna, silnie kooperacyjna, obligująca nas do konwersacji i debatowania nad poszlakami zdobytymi w toku dochodzenia.

Krwawe róże Kryminalne zagadki” to gra będąca połączeniem produktów w rodzaju „escape room” – odkrywanie kolejnych kart ze stosu tworzących fabułę, elementów logicznych układanki, dzielenie się wiedzą i przemyśleniami, mającą jednak wiele wspólnego ze „Śledztwo” (wersja angielska „The Investigation”) – rozpoznawanie wartościowych poszlak – dowodów na prawdę bądź udowodnienie kłamstwa, prowadzenie dialogu pomiędzy uczestnikami, gdyż każdy z nas jest w dyspozycji różnych fragmentów układanki. Pozycja dla 1-6 uczestników w wieku od 12 lat, czas rozgrywki ok. 60 minut, natomiast mocno uzależniony od zaangażowania graczy, można zakończyć zabawę i w połowie wskazanego czasu, chociaż z większym ryzykiem miernego efektu.

Autorami są Martino Chiacchiera oraz Silvano Sorrentino, których „Atak na Londyn”, „Tajemnicę Eldorado”, „Magiczną sztuczkę” i „Zagadkę Sfinksa” mogliście u nas oglądać. Ta gra jest jednak nieco inna. Bierzemy udział w zabawie z kategorii tajemnica, potencjalne morderstwo i dedukcja, uczestniczymy w opowiadaniu historii, odkrywaniu jej wątków, technicznie zarządzając kartami na ręce zamiast w stosie i rozwiązując zagadkę w oparciu o mnogość kart udostępnionych z talii, nie pojedynczych z nich, bieżących, z wierzchu stosu.

Celem prowadzenia rozgrywki jest ustalenie winnych oraz motywu dokonania zbrodni – w sumie będzie to pięć pytań i odpowiedzi na odwrocie, które oznaczamy na kartach dołączonymi tu spinaczami. Na końcu rozgrywki każda poprawna odpowiedź przeliczona zostanie na noty i porównana z tabelą wyników.

Po otwarciu opakowania od razu rzuca się w oczy uporządkowany stos kart w rodzaju tych z gier ucieczek z zamkniętego pokoju, dodatkowo są jednak spinacze – na komplet składa się 50 kart i 7 kolorowych klipsów. Już po chwili okazuje się, że nie dzielimy talii na kilka osobnych stosów, a tworzymy z opakowania trójwymiarową scenerię imitującą miejsce zbrodni oraz „kupujemy” istotne naszym zdaniem karty, aby podzielić się wiedzą z resztą zespołu.

Nie polecam zabawy w trybie solo, ponieważ rozrywka dużo na tym traci ze swojej przyjemności. Nie jest to pozycja rozgrywana na zasadzie rozwiązywania indywidualnych łamigłówek z kolejnych, pojedynczych kart jak „escape room”, a bazuje raczej na prowadzeniu rozmowy i współpracy grupy nad identyfikacją relacji pomiędzy poszlakami i nieścisłości, aby w wielkim finale jak u „Sherlocka Holmesa” praktycznie hurtem odpowiedzieć na wszystkie trudne pytania.

Wracając jednak do stylizacji: konstruowanie ścian – fasady domostwa, podłoża – karta rzeki, a nawet mostu – zgięta karta w poprzek opakowania; jest fenomenalnym pomysłem i już dla realizacji tej idei warto nabyć ten produkt. Zabawa jest znakomita, ale jeśli odpowiada wam prowadzenie dialogu! To nie jest rozgrywka dla samotników i milczków, bo nie stworzycie klimatu, a dobry detektyw potrzebuje przecież audytorium.

W swojej turze możemy zagrać kartę z ręki udostępniając ją publice lub zarchiwizować kartę – odłożyć ją zakrytą, stroną akt skierowaną ku górze – bez ujawniania treści karty i własnych domysłów. Zawsze możemy jednak podać tytuły kart znajdującej się na ręce i razem zdecydować o ich losie, karty jawne można wielokrotnie przeglądać i zestawiać ze sobą. Odkrycie nowej karty jest możliwe, jeśli na stosie archiwum leży wystarczająca ilość odrzuconych kart równa lub wyższa numerowi dzielonej z zespołem karty. Mechanika oddziałuje zatem na kolejność i mnogość ujawnionych faktów (bądź mitów, gdyż nie każdy mówi prawdę, ostatecznie to raczej przestępstwo – patrz nazwa „kryminalne zagadki”).

Wybrane karty – tropy mogą być mylące, inne niepotrzebne, czyli powodujące stratę ważnych dla stawiania hipotez kart gry. Poza przedmiotami pojawiają się osoby uczestniczące w wydarzeniach i ich relacje, odkryjecie również „zwroty akcji”, które zobaczą wszyscy śledczy.

Gry z serii „Escape room” bazują na ilustracjach, podczas tej rozgrywki zaledwie kilka razy będziecie zwracali na nie baczną uwagę, przede wszystkim jednak będą się dla was liczyć zeznania, wpływające na chronologię i uczestnictwo postaci w fabule. W zależności od wyboru kart do pokazania, możecie dojść do różnych wniosków.

Kryminalne zagadki Krwawe róże” gwarantują silne emocje tylko w dobrze zgranym zespole, który chętnie prowadzi pogawędki, opowiada o tym co widzi lub czyta na kartach, wnioskuje o logicznych połączeniach, wyławia sprzeczności i potwierdzające się z kilku źródeł fakty. Rozgrywka opiera się na pojedynczej dużej zagadce, nie na wielu drobnych wyzwaniach będących kolejnymi krokami w ramach naszej przygody.

To gra do gadania i jest świetnym wyborem kiedy cieszy was proces dochodzenia do sedna sprawy. Idealna, jeśli potraficie tworzyć głębię, wnikacie w niuanse i nad nimi rozmyślacie – istotne jest przede wszystkim to, żeby nie przelecieć nad kartami jak burza, bo to nie pasjans!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Kryminalne zagadki Krwawe róże” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!