Recenzja Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944

Brakuje na rynku gier planszowych propozycji edukacyjnych, historycznych, patriotycznych, każdy taki produkt to dla nas wydarzenie i miła odmiana. Z przyjemnością otworzyliśmy ogromne kartonowe pudło z pakietem dobra, przypomina nam te ze skarbami z czasów wojny po nieobecnym już wśród nas dziadku – korespondencja, świadectwa i dyplomy, niekiedy medale – każdy gdzieś chowa podobne pamiątki po przodkach.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944” to komplet obejmujący grę planszową dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, z czasem dla partii ok. 45 minut. Ponadto komiksy „Obrona Grodna”, „Ucieczka z nieludzkiej ziemi”, „Szczury Tobruku”, „Bitwa pod Monte Cassino”, dwustronne puzzle „Udział Polaków na frontach II wojny światowej”, zestawy naklejek na ubrania – naszywki polskich żołnierzy i metalową replikę orzełka noszonego przez naszych w Afryce i we Włoszech.

Pakiet podoba nam się jeszcze przed jego otwarciem, ponieważ kartonowe pudło w starym stylu wygląda dużo ciekawiej niż standardowe, które otrzymujemy z masowej produkcji. Pierwsze na co zwraca uwagę dziecko to oczywiście komiksy – ślicznie ilustrowane, nawiązujące do rzeczywistych wydarzeń, a co ważne z opracowaniem historycznym na końcu każdego opowiadania. Historie obrazkowe są ułożone chronologicznie, są to kolejne zeszyty, co pomaga przywiązać się do postaci bohatera.

Zaraz po komiksach czujemy się onieśmieleni wielkością planszy i jakością jej opracowania. Ogromna, błyszcząca, śliska, mocna płaszczyzna – takie rozmiary i wykonanie znajdziecie tylko w najwyżej ocenianych pozycjach, bestsellerach. Okazałe są również pionki – nie strzępią się jak tekturowe na brzegach, ukazują przód i tył wykrojonej postaci. Obdarowane dziecko będzie uradowane z orzełka – metalową zawieszkę można przy odrobinie wprawy doczepić do odzieży, chociaż nie będzie to łatwe, gdyż zapięcie nie jest na agrafkę. Układanka to przyjemne dopełnienie pakietu wydanego na bogato i widowiskowo, a pozostają jeszcze naklejki – element raczej jednorazowej uciechy, ale zawsze!

Przechodząc do samej gry planszowej, jest to prosta forma prowadzenia rozgrywki opierająca się o tor z polami i rzuty kostką, żetony wydarzeń uruchamiające treści z kart, ekwipunek bohaterów pozwalający uniknąć przykrych niespodzianek i przyspieszyć bieg do mety. Pomimo, że to tylko gra wyścigowa, zabawa jest przednia, na co oddziałują estetyka i rozmach wykonania oraz znakomite opracowanie treści z kart wydarzeń – baza wiedzy jest potężna i ciekawie zaprezentowana. Dziecko, które czytało wcześniej komiksy spotka tu swoich ulubieńców i podobny świat przedstawiony, co tworzy głębię aktywności i relację emocjonalną z produktem. Mechanikę od najprostszych gier odróżnia postać negatywnej postaci agenta niemieckiego Totensteina, który ściga nasze pionki pozbawiając je wyposażenia. Po drodze do celu – dotarcie do Bolonii, zbierać będziemy odznaki za udział w walkach na kolejnych frontach. Finalne noty otrzymujemy za czas dotarcia do mety przed innymi uczestnikami tego rajdu, ale również za otrzymane medale i uchowany ekwipunek.

Z drobnych mankamentów, bo i takie się pojawiły: nazwa pakietu z wieczka kartonowego pudła to „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944”, natomiast gra planszowa kończy się na walkach o opanowanie Bolonii 9-21 kwietnia 1945 roku, stąd słuszna zmiana nazwy gry na „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1945”, przy kolejnej edycji polecamy zmodyfikować nie tylko instrukcję, ale również informację na opakowaniu, my na teraz pozostajemy przy tytule jaki funkcjonuje w sklepach przy zakupie produktu. Zabrakło nam również woreczków strunowych na drobne komponenty, głównie żetony.

Zabawka wygląda cudownie, poszczególne elementy tworzące zestaw znakomicie się dopełniają. Jest to idealny prezent dla rodziny z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola lub szkoły podstawowej – początkowych kilku klas. Jeśli interesuje was historia, jeśli z pasją badacza odkrywacie przeszłość kraju i narodu, jeśli poszukujecie dobrze zrobionej gry edukacyjnej dla młodszych dzieci nawiązującej do literatury, to nie znajdziecie nic lepszego! Porównać można tylko z „Miś Wojtek” – świetna mechanika, ale nie tak wysoka jakość oraz zNiepodległa” – najlepsza obecnie gra Instytutu, ale raczej dla nastolatków. Gorąco polecamy, również dla Polonii – dla wszystkich, których koleje losu zmusiły do wyjazdu z Ojczyzny, aby nie zapominali o korzeniach.

Ten pakiet przypuszczalnie pojawi się u nas w zestawieniu najlepszych pozycji recenzowanych w tym roku. Kapitalna jest też relacja ceny do jakości i zawartości.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Film: „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944” – unboxing

Film: „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag