Recenzja gry planszowej Nova Luna

Uwe Rosenberg od lat należy do czołówki najbardziej poważanych projektantów gier planszowych i każda kolejna produkcja jego autorstwa jest wyczekiwana. My mieliśmy przyjemność opisywać takie tytuły jak: „Kawerna: Rolnicy z Jaskiń” – zapamiętacie przede wszystkim fantastyczne wykonanie kafelkowej rozbudowy pieczary oraz śliczne zwierzaki hodowane na polach, Patchwork” – szycie kołdry z fragmentów na wzór „Tetris” z interesującym pomiarem czasu akcji, „Reykholt” – genialna sceneria upraw szklarniowych opartych o wody termalne, „Spring Meadow” – dla miłośników wędrówek po górach i gier logicznych. Dzisiaj „Nova Luna”, już wysoko oceniana i szybko pnąca się na szczyty list najlepszych gier abstrakcyjnych i logicznych.

Serdecznie witamy nowego partnera naszego bloga, wydawnictwo Edition Spielwiese”, do którego warto wstąpić odwiedzając Berlin, gdyż prowadzą kawiarnię z grami planszowymi. Piszą o sobie, że „publikują gry reprezentujące wiele gatunków, od małych gier karcianych po ciężkie gry strategiczne, zarówno nowych autorów, jak i słynnych projektantów.”

Nova Luna” oznacza z języka korsykańskiego „Księżyc w nowiu”, poza wyżej wspomnianym autorem na opakowaniu wymieniono również Corné van Moorsela, którego „Habitats” stała się inspiracją dla Uwe Rosenberga. Recenzowany produkt to gra kafelkowa z torem czasu dla ustalenia kolejności tury. Kategoria gry: abstract strategy”.

Atmosfera i wizualizacja nawiązują do faz cyklu księżyca, punkty w polach celu przypominać mogą również układy planetarne. Ilustracje związane są nie tylko z astronomią, ale przede wszystkim z astrologią – tajemnicze oblicza pięknie malowane przez Lukasa Siegmona współpracującego również przy oprawie „Reykholt”. Gra dla 1-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozegrania partii trwa ok. 30 minut.

Po otwarciu opakowania zwracamy uwagę na ilustracje, jak na grę logiczną są wyjątkowo ładne – odrobinę tajemnicze, mistyczne, magiczne, na myśl przychodzą określenia w rodzaju maski lunarne, księżycowe. Plansza główna ukazuje powtarzający się cykl, trajektorię ruchów księżyca po orbicie, w głowie pojawiają się myśli dotyczące upływu czasu, podziału na dzień-noc, pierwszych kalendarzy i „Stonehenge” – budowli megalitycznej prawdopodobnie związanej z kultem słońca i księżyca właśnie.

Celem gry jest wyłożenie wszystkich dysków gracza, którymi zakrywamy na kafelkach spełnienie zadania. W trakcie zabawy będziemy tworzyli układ z pobranych płytek, których barwa, liczba i położenie (sąsiedztwo z płytką ze wskazaniem, ewentualnie łańcuch jednego koloru) jest zgodna z pokazanymi w okręgu. Odnosząc się do rozłożenia w budowanym schemacie – istotna jest ilość i barwa płytek oraz dotykanie boku przez podane barwy, natomiast dzięki tworzeniu połączeń, ciągów nie wszystkie kafle koloru muszą bezpośrednio stykać się z bazową właśnie rozwiązywaną płytką, a jedynie pierwsza z linii. Ważne jest, że barwa kafli z celem nie jest zaliczana do składowych dla zadania.

W turze gracza dobieramy jedną z trzech płytek z okręgu znajdujących się przez znacznikiem księżyca, przemieszczamy rogalik na zwolnione miejsce, przenosimy nasz dysk na torze czasu o ilość pól wskazanych numerem na kafli, dołączamy płytkę do boku którejś z już obecnych, zawsze numerem skierowanym lewo-góra, następnie oznaczamy zrealizowane cele (może być ich więcej), sprawdzamy czy nie uruchomiliśmy końca gry. Jeśli na torze płytek pozostały 1-2 kafle należy uzupełnić cykl według ruchów wskazówek zegara, począwszy od pola za figurką. Nie można przechowywać płytek na potem – zawsze jedna jest ściągana z obręczy (puste pola pomija się przy wyborze z trzech) i natychmiast dokładana w obszarze gracza, nawet kiedy niespecjalnie nam odpowiada.

Wracając jeszcze do toru czasu – ustala on kolejność tur, zawsze jako pierwsza jest osoba znajdująca się w tyle, za innymi, jeśli znaczniki tworzą stos, pierwszeństwo ma ten z wierzchu, gdyż wykonał ruch jako ostatni wskakując na pozostałe.

Zabawa kończy się, gdy uczestnik wyda wszystkie swoje dyski celu lub kiedy nie można już pobrać płytek z planszy, wtedy wygrywa osoba z mniejszą liczbą dysków w zasobach, a w przypadku remisu sprawdzamy, kto miał wykonać kolejną turę, ten gracz staje się zwycięzcą.

Przebieg rozgrywki z ustaleniem kolejności z wartości pobieranego komponentu i kołowym ustawieniem budulca przypomina nam „Patchwork”, tu jednak nie zasłaniamy planszy poprzez dobór kształtów, ale opieramy się na ilości i barwach kafli oraz łączeniu zadań w grupy, aby szybciej je realizować – kombinowania jest więcej niż w „Patchwork”. Rozrywka jest nauką racjonalnego myślenia, planowania akcji, zarządzania limitowanym zasobem. Zasady są proste, ale główkowania sporo, czyli jak lubimy najbardziej. 

Nova Luna” to znakomita gra logiczna, w której do zwycięstwa przyczynia się nie tylko zgrany układ kafli w naszym obszarze gry, ale także planowanie poboru płytek powiązane z organizacją kolejki graczy – ten z tyłu zawsze rozpoczyna. Istotne również, aby płytka posiadała kilka miejsc z zadaniami, gdyż staramy się spełniać warunki jednocześnie dla większej ich liczby – ostatecznie kto pierwszy odda dyski, ten wygra! Zabawa angażuje i jest inteligentna, klimat nam pasuje, rywalizacja budzi emocje. Bardzo dobra gra, dla fanów pozycji logicznych wręcz wybór obowiązkowy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDITION SPIELWIESE

Film: „Nova Luna” – unboxing

Film: „Nova Luna” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!