Recenzja gry planszowej Navegador

Nawigator to z języka portugalskiego „navegador”, tytuł dzisiejszej gry można również powiązać z osobą twórcy portugalskiego imperium kolonialnego, inicjatora wypraw Henryka Żeglarza, czyli właśnie Henrique Navegador. Jedna z najciekawszych gier planszowych, jakie mamy przyjemność opisywać na blogu w bieżącym roku, zapraszam do recenzji!

PD-Verlag” jest wydawcą podręczników z kategorii biznes i ekonomia, na swojej stronie jako istotny kamień milowy wymieniają tytuł „Mathematik” – jesteśmy przekonani, że zmysł analityczny idzie w parze nie tylko z badaniami rynku, ale również z sukcesami w produkcji gier planszowych, zresztą ścisłowcy nierzadko rządzą na planszy, a rozgrywka rozwija logiczne myślenie, z kolei projektowanie opiera się na obliczeniach matematycznych. Serdecznie witamy na blogu!

Navegador” to gra planszowa dla 2-5 uczestników w wieku od 12 lat, czas partii zajmuje ok. 60-90 minut (raczej ze wskazaniem wyższym). Autorem tytułu jest Mac Gerdts, którego „Concordię” uwielbiamy, projektant razem z Mariną Fahrenbach zajął się również oprawą wizualną pozycji, która jest zacna. Gra jest rasową strategią w czasach kolonialnych, grą eksploracyjną i ekonomiczną, w której zdobywamy kolejne tereny na planszy. Nominowana była do gier roku w kilku krajach, w tym jako „expert game” i „general strategy”. Kategoria: kolonizacja, wiek odkryć geograficznych, historia Portugalii, żeglarstwo i wielkie wyprawy morskie, renesans. Cechą charakterystyczną dla mechaniki jest „rondel”, my z podobnym spotkaliśmy się już w „Finca”, gdzie były to ramiona wiatraka.

Gra zwraca uwagę już z opakowania: piękna ilustracja na wieczku, kształt i rozmiar – płaskie, aczkolwiek wydłużone pudło jak w „Concordia” czy też „Wysokie napięcie”. Organizacja zabawy, jakość komponentów i wygląd przypominają nam właśnie wyżej wymienione pozycje. Tematyka bliska również „Marco Polo II”.

Przygotowanie do rozgrywki polega na wyłożeniu pary okrętów na wodach portugalskich, uzupełnieniu pól planszy z koloniami złota, cukru oraz przypraw, wystawieniu budynków (przetwórnie lub też faktorie dla powyższych surowców, stocznie, kościoły), Macao i Nagasaki otrzymują znaczniki zatonięcia pary statków dla 3 graczy.

Rozgrywka podzielona jest na trzy fazy, w każdej kolejnej wzrasta koszt rekrutacji dodatkowego człowieka (otrzymywani z budynków kościoła) oraz okrętu (budowany w stoczni), natomiast zwiększa się zasięg ruchu 1-3 akweny, gdyż flota musi gonić, aby dopłynąć do dalej oddalonych przestrzeni. Na czwartym polu od góry ustawiamy mierniki ceny dla zasobów. Każdy z graczy startuje z pozostałymi pięcioma statkami w puli, planszą indywidualną, domkiem-jokerem, stocznią i kościołem.

Akcje wybieramy przemieszczając pionki po kole, trzy następne pola przed cylindrem są darmowe, za kolejne tracimy statki. Na „ships” budujemy okręty w stoczniach, na „market” (zdublowane pole) podnosimy znaczniki ceny z przetwórstwa w fabryczkach lub obniżamy przy sprzedaży z kolonii, na „buildings” wysyłamy dostępnych ludzi do stawiania budynków, na „sailing” przemieszczamy statki po planszy (żeglując na nieznane wody z niebieskim krążkiem topimy jeden z pary okrętów), „workers” to nasi pracownicy, rekrutowani w parafiach i liczeni w Lizbonie, na „colony” pozyskujemy kolonie (należy mieć zacumowany w pobliżu okręt i parę ludzi w przeliczeniu na każdą płytkę), „privilege” to przywileje od dostojników, których żetony ustawiamy na planszach graczy otrzymując pieniądze i zwiększając finalny mnożnik za określone kategorie kolekcjonowanych dóbr. Ostatni w kolejce gracz otrzymuje kartę „Navegador”, która dostarcza dodatkowy okręt przydatny podczas zdobywania kolonii oraz wpływania na niezbadane morza.

Rozgrywka kończy się, kiedy któryś z graczy osiągnie Nagasaki lub zdejmie ostatni budynek z planszy, przed liczeniem punktów każdy wykonuje ostatnią akcję. Noty zdobywamy za przywileje reprezentowane przez prawdziwe historyczne postaci, za każde 200 jednostek waluty, okręty na planszy i robotników.

Ta gra posiada swój specyficzny urok i klimat, czujesz emocje epoki i uczestnictwo w wielkim wyścigu do bogactwa, ale to nie gra rajdowa, natomiast strategia i ekonomia, w której przetwarzasz i sprzedajesz dobra, okrętujesz załogi, wypływasz w poszukiwaniu rynków dóbr i rozwijasz sieć fabryk ich przetwórstwa. Rynek przypomina nam ten używany w „Klanach Kaledonii” lub też paliw z „Wysokie napięcie”, z kolei „Concordia” posiada podobne komponenty. Tor poruszania się po planszy głównej niczym z „Jamaica”. „Rondel” bliski łopatom wiatraka z „Finca”. W trakcie zabawy najwięcej kombinujesz z zarabianiem na rynku dóbr oraz pędzisz do nowych kolonii zanim przejmą je rywale. Musisz dbać o odpowiednią liczbę pracowników, których tracisz kiedy otrzymujesz przywileje, a potrzebujesz do kolonizacji i rozbudowy. Atmosfera i zaangażowanie jest kompletne!

Fascynują także edukacyjne elementy dodane, warto poświęcić chwilę na noty biograficzne odkrywców, takich jak: Henry the Navigator, Dom Manuel, Bartolomeu Dias, Vasco da Gama, Pedro Alvares Cabral, Afonso de Albuquerque, Francisco Xavier. O odkrywaniu dalekich światów, nieznanych lądów marzy chyba każdy z nas…

Navegador” to mądra i bardzo przyjemna rozrywka w ślicznym wykonaniu, która odrobinę wyczerpuje umysł, ale nie z racji złożonych reguł lecz walki o zwycięstwo i wgłębiania się w szczegóły, aby profity z każdej akcji okazały się jak najwyższe, za to otrzymujesz mnóstwo satysfakcji, nawet jeśli konkurenci dopłynęli dalej. Pojawi się w grach roku dla miłośników złożonych strategii, raczej dla rozegranych, ale warto poświęcić swój czas!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PD-VERLAG

W tym roku niestety nie święciliśmy potraw w Kościele, a Drogę Krzyżową oglądamy na pustym Piazza San Pietro, za to wszyscy żarliwiej niż zwykle modlimy się o zdrowie, ale mimo to, w zamknięciu przeżywamy prawdziwie rodzinne Święto z domownikami i nierzadko grami planszowymi na stole – życzymy wam, aby normalność i pomyślność stała się codziennością. NA ZDROWIE!!! 

Film: „Navegador” – unboxing

Film: „Navegador” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!