Recenzja gry The Game Quick & Easy

The Game” jest znakomitą grą numeryczną, która swego czasu otrzymała nominację do „Spiel des Jahres” oraz „Golden Geek”, kooperacyjna rozgrywka bazuje na odrzucaniu kart o wartościach rosnących lub malejących z zakresu 1-100, przy czym oddając kartę o 10 jednostek różną od wcześniejszej można zignorować zasadę kolejności dla bieżącego stosu.

The Game Quick & Easy” to nowa odsłona popularnej gry, pozycja dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki trwającym ok. 10 minut. Gra otrzymała nową oprawę wizualną, odrobinę uproszczone reguły – przyznam, że nam się podoba nawet bardziej od wersji podstawowej. Autorem jak poprzednio jest Steffen Benndorf, którego „Ohanami”, „Qwixx on Board” , „Anubixx” czy „Contact” już poznaliśmy. Zastosowana mechanika to zarządzanie kartami na ręce oraz kooperacja – współpracujemy i wygrywamy bądź przegrywamy wszyscy razem.

Po otwarciu opakowania oczom ukazują się karty z ilustracjami, zatem od razu jest przyjemniej niż za pierwszym razem – mniej analitycznie, odrobinę tajemniczo i magicznie, w stylu „Voodoo”, a może też meksykańskich festiwali ze śmiercią w roli głównej (tamtejszy odpowiednik naszych Wszystkich Świętych), coś na wzórCalavera”. Znajdziemy tutaj 50 kart w pięciu barwach (różne postaci dla każdej), występują wartości numeryczne z zakresu 1-10.

Ogólna idea gry pozostała niezmieniona, naszym celem jest pozbycie się wszystkich kart, jeśli w swojej turze któryś z graczy nie może oddać karty, przegrywamy. Każdy z uczestników otrzymuje parę kart, w swojej kolejce musimy odłożyć 1-2 karty na 1-2 stosy według zasady, że na jednym wartości wzrastają od 1, a na drugim maleją od 10. Od tego porządku w stosach występuje pewne odstępstwo nazywane tu „podstępem odwracania”, jeśli kolejna odrzucana karta jest identycznej barwy jak już wyłożona to możemy pominąć uporządkowanie wartości – czytaj zejść niżej dla wartości rosnących lub wskoczyć z powrotem na wyższy numer dla stosu o malejących wartościach.

W trakcie zabawy wskazana jest komunikacja, to gra zespołowa, natomiast nie możemy informować o konkretnych wartościach. Dozwolone są wskazania, że posiadamy karty niskie lub wysokie, ewentualnie gdzie planujemy je wyłożyć, jednak bez podawania cyfr bądź wyliczeń numerycznych – chociażby, o ile lub ile razy nasza wartość na karcie różni się od już wyłożonej.

W rozgrywce występuje wariant zaawansowany – w trybie profesjonalisty gracz odrzuca tylko jedną kartę, ograniczamy także komunikację – brak naprowadzania na wysokości cyfr, można tylko powiedzieć o barwie i na który stos planujemy odłożyć kartę.

Osobiście bardzo lubię gry logiczne, żona preferuje ekonomiczne, oba rodzaje nierzadko bazują na numerach i obliczeniach. Córka rządzi w grach pamięciowych, przepada za grami kooperacyjnymi, gdyż woli kiedy wszyscy przegrywamy z systemem gry niż ona indywidualnie z konkurentami. Ta gra nas razem łączy i każdy bawi się wybornie.

Ograniczenie przedziału, zejście z 1-100 do 1-10 odchudziło talię i przyspieszyło rozgrywkę, czy jest „szybka i łatwa” – tak w pozytywnym znaczeniu obu słów, ponieważ z pewnością nie należy rozumieć, że banalna, a raczej, że umiejętnie dopasowana do potrzeb rozgrywki familijnej, teraz to kapitalna gra rodzinna z numerami w tle. Pojawienie się barw i ilustracji sprawiło, że talia wygląda atrakcyjniej, dzieci wolą cofać numery kolorami niż różnicą wartości jak w bazowej grze. Liczenia jest odrobinę mniej, ale rozrywka tak samo wciągająca jak wcześniej, dla młodszych dzieci nawet ciekawsza, gdyż karty są weselsze i ze stworkami, zatem łatwiej im się zaangażować i poczuć emocje.

Przyznam, że „The Game” u nas w kolekcji nie pozostała, chociaż podobała się i mocno kusiła, a dzisiejsza propozycja już raczej zagości na stałe, ponieważ łączy pokolenia i jest po prostu bardziej urodziwa, co w grach z wartościami liczbowymi nieczęsto się zdarza. „Quick & Easy The Game” to lekka gra o numerach, która uczy nas współpracy oraz rozwija intelektualnie, gdyż planujemy działania w oparciu o dostępne karty, ale także zapamiętując te, które już zeszły i przepadły, a w odpowiednim momencie włączając sztuczkę wstecznego biegu. Od nas gorąca rekomendacja, pozytyw i zaproszenie do radosnej zabawy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy NSV

Film: „The Game Quick & Easy” – unboxing

Film: „The Game Quick & Easy” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!