Recenzja gry Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat” jednoznacznie kojarzy nam się z klasyką literatury pięknej, z prozą science-fiction Huxley’a Aldousa – tytuł to jedna z najsłynniejszych antyutopii, porównywana z „Rok 1984” George’a Orwella.

Ilustracja na pudełku gry „Nowy wspaniały świat” ukazuje przewrotność ludzkiej natury, dążenie do powszechnego dobrobytu, ale także dominacji lidera i klasy, której pozostałe mają być podporządkowane siłą. W książce jest mowa o warunkowaniu społeczeństwa, sztucznym zapłodnieniu, klonowaniu, podobna tematyka poruszana jest na kartach dzisiaj recenzowanej gry. A tak przy okazji – na tytuły od „Foxgames” macie na majówkę promocje, warto przejrzeć oferty!

Nowy wspaniały świat” to gra planszowa dla 1-5 uczestników w wieku od 14 lat (z pewnością nie technicznie, gdyż reguły gry są intuicyjne), czas rozgrywki zajmuje ok. 45 minut, gdyż wiele czynności realizowanych jest równocześnie przez skład graczy. Pozycja jest właśnie nominowana do „Golden Geek” jako „It’s a Wonderful World” w kategorii najlepszej gry roku oraz najlepszej gry karcianej.

Projektantem gry jest Frédéric Guérard i to obecnie najwyżej oceniana produkcja autora, my pragniemy jednak zwrócić uwagę na osobę ilustratora, którym jest Anthony Wolff – ta gra to obrazowe szaleństwo, mistrzostwo! Atmosfera – trochę jak z Projekt Manhattan”, coś też z Terraformacji Marsa” z pominięciem tego, co dzieje się na planszy, gdzieś w świadomości są skojarzenia z cywilizacją i wzornictwem mitologicznym z „Hadara”. 

Po otwarciu opakowania zwracamy uwagę na jakość komponentów – karty są śliskie, gładkie, mocno nasączone barwami, większych rozmiarów niż standardowe. Żetony również wyglądają lepiej niż zwyczajowe w recenzowanych przez nas tytułach – nie strzępią się na brzegach, tektura przypomina odrobinę azjatycką, jest silnie zbita. Podobają nam się ilustracje – są obłędne, stylowe, tworzące klimat fantastyczno – naukowy, ale również mocno militarny, odrobinę mitologiczny – karty eksploracji, odkrycia. Tematyka fascynuje i skłania do refleksji – teleportacja, klonowanie, sterowanie grawitacją i klimatem, bioelektronika, hibernacja, modyfikacje genetyczne, robotyzacja, podróże w czasie, wirtualna rzeczywistość – wszystkie te motywy pojawiają się w koncepcjach naukowych, ale także na kartach słynnych powieści. Druga strona przekazu, mniej technologiczna, a związana z dziejowymi spiskami, odnosi się do trójkąta bermudzkiego, incydentu w Roswell, równoległych wymiarów, podróży do jądra ziemi, itp.

Mechanika gry nie należy do skomplikowanych. Karty kolekcjonujemy poprzez przekazywanie ich pomiędzy grającymi – draft kart, czyli uzupełnianie puli trzymanej na ręce z krążących pomiędzy uczestnikami zestawów. Następnie wszyscy jednocześnie ustawiamy karty, które mogą zostać skonstruowane – stawiamy na nich odpowiednie znaczniki, aby docelowo podnieść potencjał produkcyjny lub otrzymać noty z projektów (finalnie kosteczki nie mają znaczenia, a jedynie krążki postaci i noty otoczone wieńcem laurowym). Druga opcja to odrzucenie karty, wtedy natychmiast zdobywamy wskazany surowiec przekazany następnie na potrzeby uruchomionej już budowy lub na kartę imperium – zamiana pięciu znaczników na czerwonego jokera (bez możliwości rotacji składowych elementów na karty w konstrukcji). Uruchamiając produkcję otrzymujemy nie tylko znaczniki stawiane na określonych kartach, ale także premię za przewagę w danym rodzaju dobra (aktywowane są one zawsze według ustalonej na planszy kolejności), są to żetony finansisty lub generała – punktują, w tym pozwalają stworzyć bardziej wymagające konstrukty. Podoba nam się, że tu odznaczona jest kobieta, ponieważ i panie mogą otrzymać stopień generała – cieszy, że ich rola w wojskowej hierarchii została zauważona i doceniona.

Zabawę kończymy po 4 rundach, w ich trakcie cykl działań się powtarza, karty zmieniają, zatem modyfikują potrzeby i środki przeznaczone na ich realizację, przeciwny jest kierunek przekazywania kart podczas draftu.

Nowy wspaniały świat” jest bodajże najlepiej wydaną grą w tym roku, co ważne, tak bogatą pozycję zakupić można za naprawdę rozsądne pieniądze! Zrezygnowanie z tury gracza bardzo przyspieszyło rozgrywkę, która jest płynna i energiczna, z żywym tempem, chociaż czasami trzeba zastanowić się nad naszą siłą wytwórczą i wydatkami – z wybranych kart niestety musimy zrezygnować, chociaż są piękne i o ciekawej tematyce. Technicznie poza ruchem kart mamy tutaj przede wszystkim rotację kosteczek pomiędzy kartami – zdobywanie ich z gotowych kart i leżakowanie na kolejnych, natomiast kluczową jest decyzja, które karty pomogą skonstruować kolejne i jak napędzić naszą małą cywilizację.

Przyznam, że z niecierpliwością oczekujemy także rozszerzenia „Wojna albo pokój” – tutaj będziemy prowadzili kampanię w stylu „legacy”, czyli wcześniejsze partie mają bezpośredni związek i wpływ na bieżącą, a celem jest zwycięstwo w finałowej potyczce – w tym przypadku podobno bez niszczenia komponentów, z możliwością ponownego rozegrania oferowanych scenariuszy. Ciekawie będzie to przetestować i wybrać w jakim kierunku będzie ewoluować cywilizacja, to może mieć potencjał!

Nowy wspaniały świat” to śliczna gra strategiczna, naszym zdaniem nadaje się również jako wybór dla rodziny, gdyż mechanika jest prosta, ale trzeba kombinować i planować, żeby pozostawić najlepsze karty dla rozwoju imperium. Zapraszamy, do głosowania w plebiscycie „Golden Geek”, typujcie waszych faworytów, może jednym z nich będzie właśnie ten tytuł?

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Nowy wspaniały świat” – unboxing

Film: „Nowy wspaniały świat” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!