Recenzja gry Kameleon

O grze „Kameleon” z pewnością powiedzieć mogę, że to mistrzostwo w projektowaniu opakowania – tytuł wydaje się być ukryty w gąszczu pikseli, zakamuflowany jak ten gad wśród szachownicy dwukolorowych kwadratów tworzących kratkę. Widząc na sklepowej półce takie zjawisko na wieczku podchodzisz, aby sprawdzić, co to za oryginał.

The Chameleon” to bestsellerowa gra od „Big Potato Games”, my mieliśmy już okazję dużo rysować i odgadywać z Scrawl”, śledzić i nakłaniać do nietypowych czynności pozostałych graczy z Don’t Get Got!”, opowiedzieć córce o klasyce kina i kasetach VHS zBlockbuster”, lepiej skoncentrować się na bajeczkach z Disney Edition Color Brainczy też skorzystać z byczej klepsydry zarezerwowanej dla 20 Second Showdown” – każda z nich jest wyśmienitą grą party, polecaną przez nas na imprezę, wszystkie o interesującym wzornictwie i nietuzinkowych pomysłach na prowadzenie rozgrywki.

Kameleon” jest najwyżej ocenianą grą wydawcy, przeznaczoną dla 3-8 uczestników, w wieku od 14 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 15 minut. Granica wielu mocno zawyżona, śmiało startujcie z dzieckiem w wieku od 8 lat, w wersji polskiej pudełkowe wskazanie to 10 lat. Autorem tytułu jest Rikki Tahta, znamy go z gry „Królestwo” oraz „Światowy konflikt”.

Zastosowane tu mechaniki to gra zespołowa i głosowanie – jedna osoba jest kameleonem i ukrywa swoją tożsamość w drużynie, która przekazuje sobie informację o wylosowanym wyrazie, identyfikuje pojedynczą cechę. Kameleon przysłuchuje się i na podstawie usłyszanych wypowiedzi pozostałych również stara się dopasować najwłaściwsze określenie. Następnie gracze głosują, kto się podszywa pod członka zespołu, kto jest zdrajcą nieznającym ukrytego kodu i wylosowanego obiektu, sekretnego słowa. Następuje głosowanie, jeśli poprawnie wytypowano kameleona, ten ma jeszcze szansę wygrać partię wskazując poszukiwany wyraz na arkuszu kategorii (przy składzie 7-8 osób blankiet z hasłami pozostaje zakryty).

Możemy prowadzić rozgrywkę z notacją. Za poprawne wytypowanie kameleona, który błędnie wskazał hasło, pozostali gracze otrzymują dwa punkty. Jeśli kameleon został wytropiony, ale nie odgadł wyrazu, tylko on otrzymuje pojedynczy punkt. Jeśli kameleon nie został złapany, bierze dwa punkty. Bawimy się, aż któryś z graczy zdobędzie 5 punktów.

Komponenty nie wyglądają specjalnie urodziwie – arkusze z napisami o rozmaitej tematyce, kostki losujące położenie na tabliczkach z kodami, tutaj ważna jest jednak idea – pomysł na rozgrywkę jest udany! Każdy z członków zespołu znający hasło musi pojedynczym słowem udowodnić, że wie o jaki termin chodzi, ale jednocześnie nie może naprowadzić kameleona na wskazanie, jednak podając zbyt ogólnikową cechę możesz stać się podejrzanym o bycie kameleonem. Zabawa jest ciekawa i wesoła.

Poza arkuszami z kategoriami – zwierzaki z animacji, jedzenie, historyczne osoby, przedmioty szkolne, zwierzęta z ogrodu zoologicznego, bajki, miasta i państwa, mistyczne potwory, wynalazki, zawody, gatunki muzyczne i wiele innych – otrzymujemy jeszcze pusty arkusz i pisak do skonstruowania własnej kategorii i nowych wyrazów. Gra zatem stale ewoluuje, my sami wymyślamy hasełka do wskazania.

Polecamy ten produkt jeśli możecie się spotkać w więcej osób, ponieważ zabawa wtedy nabiera rumieńców, pojawiają się większe emocje i kupa śmiechu. Dla graczy lubiących gry dedukcyjne z blefowaniem jest to produkt typu „must have”, jedna z fajniejszych gier słownych na imprezę, którą gorąco polecamy.

W wersji oryginalnej, w języku angielskim sprawdzi się dodatkowo jako gra edukacyjna, kiedy macie ochotę na naukę języka poprzez rozrywkę, poznawanie nowych wyrazów w ramach wesołej zabawy, prościej jest w ten sposób zapamiętywać i powtarzać słówka, a każdy arkusz staje się mapą myśli, chmurą rodziny terminów o pokrewnym znaczeniu, tym bardziej warto.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BIG POTATO GAMES

Film: „The Chameleon” – unboxing

Film: „The Chameleon” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!