Recenzja gry planszowej Drogi do Rzymu

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” – jest takie polskie przysłowie, które oznacza, że do jednego miejsca można dojść na różne sposoby. Warto skorzystać z ludowej wiedzy kiedy bawimy się w „Roads to Rome”, czyli fantastyczną grę familijną, jedną z najciekawszych jakie wydała „Granna”.

Drogi do Rzymu” to gra planszowa dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 30 minut. Jest to propozycja z kategorii gier cywilizacyjnych z mechanizmem budowy sieci komunikacyjnej – tytułowych dróg łączących Rzym z miastami prowincji Imperium, ponadto zbieramy zestawy surowców stawiając na dobra zróżnicowane bądź powtarzające się w ramach danego rodzaju.

Po otwarciu opakowania widzimy naprawdę uroczą grę – okazałą, kolorową planszę, żetony dróg, warto zaznaczyć z oznaczeniami dla osób, które nie rozróżniają barw. Są także papierowe pudełka, które po złożeniu służą nam lepiej niż woreczki strunowe, a przy okazji to ekologiczne materiały. Krążki z dobrami są maleńkie, ale ilustracje ładne, całość bajkowa, jasna, wywołująca przyjemne emocje i poczucie estetyki.

Pierwsze skojarzenie – dla nas jest to „Wsiąść do pociągu” dla młodszych dzieci połączone z wizualizacją oraz przygotowaniem gry rodem z „Concordia”. Z „Ticket to Ride” gra bierze pomysł na budowę połączeń pomiędzy miastami, tutaj nie zagrywamy kart do zajmowania pól, po prostu dodajemy je kolejno, aby tworzyły nieprzerwane łańcuszki prowadzące ze stolicy. „Bonus za drogi” odrobinę nawiązuje do funkcji karty „exspress” – najdłuższy odcinek w grze o pociągach, tu największa liczba niewykorzystanych żetonów dróg (zdarza się, że przesądza o zwycięstwie podobnie jak w grze kolejowej). Legenda mapy z najważniejszymi oznaczeniami to kolejny znajomy styl prezentacji przypominający ten widoczny na planszy „Wsiąść do pociągu: Europa”. W „Concordia” otrzymujemy podobną mapę oraz identyczną formę oznaczania surowców w miastach, plansze graczy również są bardzo zbliżone. Oczywiście te porównania dla gry są tylko zaletą, ponieważ dwie pozostałe należą do klasyki, uznawane są za kultowe, natomiast są odrobinę bardziej skomplikowane od dzisiaj recenzowanej. Przyznam, że podoba nam się, że teraz młodsi gracze mogą poczuć ten fantastyczny klimat starożytności i w antycznej scenerii bawić się podobnie jak z pociągami po prostu super!

Przygotowanie zabawy odrobinę potrwa. Po wybraniu strony planszy dla odpowiedniego składu graczy rozkładamy żetony lokacji dopasowując barwę i numer do pozycji miasta, następnie losowo uzupełniamy produkowane w nich surowce, które będziemy transportować do Rzymu.

Wychodzimy od wiecznego miasta, a potem kontynuujemy trasy wydłużając nasze drogi – możemy dołożyć 1-2 żetony, aby zagospodarować dany odcinek. Interesujące jest to, że przechodząc przez miasto będące już w sieci możemy zająć więcej niż jeden odcinek – jest to istotne szczególnie na późniejszym etapie zabawy, ponieważ pozwala połączyć cel z inną trasą. Zawsze należy jednak pamiętać, że surowiec zostanie przewieziony najkrótszą drogą – z najmniejszą liczbą żetonów! Ilość wyłożonych żetonów ogółem jest ważnapatrz wspomniany wyżej „bonus za drogi”, ale także sprawdzanie ich liczby w posiadaniu uczestnika podczas rozpatrywania remisu.

Noty otrzymujemy za każdy fragment drogi, w tym konkurenci – aktywowana jest najkrótsza trasa. Żeton surowca bierze gracz aktywny, dokładający odcinek. Jeśli zasobem jest złoto, punkty za elementy drogi są podwajane. Ostateczne wyniki obejmują dobra identyczne, ale również zróżnicowanie surowca, osobny pasek wskazania dla sakwy ze złotem i najwyższe wartości z miasta każdej barwy w posiadaniu gracza.

Gra kończy się w momencie połączenia ostatniego miasta. Sumujemy noty i gratulujemy mistrzowi budowy. Świetnie zorganizowane są wskazania na planszy indywidualnej uczestnika – bardzo łatwo kontrolować na bieżąco wyniki z podziałki poziomej i pionowej, symbolika z planszy również pomaga w analizowaniu stanu gry.

Drogi do Rzymu” to fantastyczna alternatywa dla „Wsiąść do pociągu”, miłośnicy tej serii będą zachwyceni, dzieci oczarowane. Osoby preferujące bardziej zaawansowane produkcje mogą poczuć delikatny niedosyt, ale i tak poczują satysfakcję ze wspólnej zabawy z dziećmi. Idealny wybór dla młodszego odbiorcy, rodziny z małymi dziećmi. Przypuszczalnie to największy przebój wydawcy w bieżącym roku, chociaż oczywiście życzymy kolejnych tak udanych pozycji w ofercie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Drogi do Rzymu” – unboxing

Film: „Drogi do Rzymu” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Megableu, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!