Recenzja gry Kebab Shop Istanbul Mini Expansion

Kontynuujemy przegląd czasopism z mini – dodatkami, czyli „Spielbox” – oferta dla miłośników gier towarzyskich, teksty do wyboru w języku angielskim lub niemieckim. Dzisiaj otwieramy numer #3 z 2014 roku, ponieważ wtedy właśnie „Istanbul” otrzymała „Kennerspiel des Jahres”, czyli nagrodę gry planszowej roku w Niemczech dla zaawansowanych graczy.

Kebab Shop” to mini – rozszerzenie, aby skorzystać z nowej lokalizacji musicie posiadać bazową wersję gry „Istambuł”, pozycja dla 2-5 uczestników w wieku od 10 lat, czas rozgrywki ok. 40-60 minut. O podstawowej wersji gry już pisaliśmy, kliknijcie na tytuł, to przeniesie was do recenzji, dziś skupimy się na nowej planszy i pokrótce opowiemy, za co uwielbiamy „Istanbul”, który pozostał w naszej kolekcji.

Zacznijmy jednak od czasopisma. Znajdziecie w nim artykuł o wydawnictwie „Kosmos”, recenzje gier „Camel Up”, „Caverna”, „Istanbul”, „Burgenland”, „Norderwind”, „Euphoria”, „Invaders”, „Blood Bound”, „Steam Park”, o wybranych z nich możecie też przeczytać u nas na blogu. Wraz z gazetą otrzymujecie „Mini Expansion Kebab Shop”.

Kebab Shop Mini Expansion” to pojedyncza lokacja, którą wymieniamy z „Fontanna”, czyli płytką startową. W podstawowej grze uruchamia ona kolekcjonowanie, czy też składanie w całość stosu krążków – kupca i jego asystentów. W „Istanbul” poruszamy się pion-poziom, docelowo na aktywowanych kaflach pozostawiając lub zbierając naszych pomocników. Kiedy kończą się krążki, należy się cofać po śladach i na nowo budować stos, szybkie jego odnowienie gwarantuje „Fontanna” lub właśnie „Kabab Shop”.

Sklep z kebabem ma jednak dodatkową zaletę, drugą opcję, która polega na wysłaniu członka naszej rodziny do dowolnej placówki na planszy, jeśli oczywiście nie jest aresztowany i nie przebywa na posterunku policji. Za opłatę 2 liry, czyli zakup kebaba nasz bliski odwdzięcza się i aktywuje wybraną przez nas akcję z planszy – istotne, że nie reaguje na spotkania z innymi pomocnikami, czyli nie musimy płacić konkurentom przebywającym na tej samej planszy, co nasz ziomek. Oczywiście może zostać odesłany przez wrogiego handlarza do więzienia i wtedy staje się pasywny. Członek naszej familii kontaktuje się z pionem „burmistrza” i „przemytnika” z danej lokacji, zatem może w naszym imieniu zakupić surowce z czarnego rynku czy też dobrać kartę bonusową.

Dla „Fontanny” nie potrzeba mieć żadnego pomocnika, aby uruchomić akcję zbierania naszej drużyny, podobnie jest z „Kebab Shop”. Natomiast wykonując opcję wysłania członka rodziny musimy zapłacić wspomniane już 2 liry każdemu z kupców przeciwnika, którzy stoją z nami w kolejce po kebaba na płytce sklepu, a także odłożyć (lub zebrać, jeśli był już rozdzielony i leżał osobno) krążek z naszego stosu. Akcja jest bardzo fajna i przydatna, ponieważ w podstawowej grze członka rodziny wysyłało się na zakupy po uwolnieniu z rąk stróżów prawa (przeciwnik musiał go jednak najpierw odesłać za kraty). Teraz korzystamy z usługi z płytki centralnej (lokacja zawsze ustawiana jest w środkowej strefie obszaru gry), ponadto możemy to robić wielokrotnie, jeśli oczywiście posiadamy fundusze, a bliski może się znajdować na każdej innej płytce – w sumie staje się ważną personą w naszej drużynie. Nowa lokacja jest wydrukowana ma kartonie, nie na kafli, zatem jest cieńsza, to jej jedyny słaby punkt.

Istanbul” to fantastyczna gra, którą uwielbiamy za jej niepowtarzalny, orientalny klimat – czujemy się jak na arabskim suku, ponadto za mechanikę poruszania się i oryginalny pomysł z rozbudową naszego wózka z towarami. Wzbogacona o omawiany mini – dodatek, nasza gra staje się jeszcze ciekawsza oraz bardziej dynamiczna, sprawia nam jeszcze więcej radości, a przy okazji otrzymujemy czasopismo.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy W. NOSTHEIDE

Film: „Kebab Shop Istanbul Mini Expansion” – unboxing

Film: „Kebab Shop Istanbul Mini Expansion” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!