Recenzja gry Pchełki i Bierki 2w1

Przy okazji miłej współpracy i testowania dla was serii „Sport&Fun”, otrzymaliśmy również od wydawcy grę klasyczną, w którą grywaliśmy sami będąc dziećmi – mowa o dwóch pozycjach zręcznościowych zamkniętych w jednym opakowaniu – „Pchełki” i „Bierki”. Zapraszamy was w nostalgiczną podróż, aby pokazać własnym maluchom gry z innej epoki, gry ze wspomnień. Moda powraca i warto o tym pamiętać, a także projektować na bazie już sprawdzonych produktów. Może kiedyś powstaną nowe bestsellery, wzorowane na klasycznych pomysłach, jak „Kingdomino” i „Queendomino” rozwinęło się z domino, czy też „Zamek smoków”, jednak tylko stylizowany na „Mahjong”.

Pchełki i Bierki 2w1” to rozrywka za drobne, za grosze, ale zabawa jak dawniej może silnie zaangażować, a dla współczesnych dzieci przyzwyczajonych do gigantycznych planszy i ich integracji ze smartfonem będzie czymś odkrywczym i niecodziennym. Pozycja dla 2-6 uczestników w wieku od 5 lat.

Pchełki” przypominają nam zabawę z pingwinami w „Ice Cool”, które także podskakują i przeskakują bandę, ale pstryknięte palcem. Inne skojarzenie to oczywiście „Jungle Boogie”, czyli granie w „swędzące małpki” i rozwijanie kolonii pcheł na futrzanych żywicielach. Zabawa pchełkami w wersji tradycyjnej polega na pstryknięciu płaskim dyskiem w drugi, odrobinę wypukły, który pod wpływem nacisku podskoczy i wyleci do przodu. Przyznam, że obecnie nie było nam łatwo umiejętnie obsługiwać pchełek, celowanie na powrót stało się wyczynem i ambitnym zadaniem. Pchełki uciekały nam do przodu, ewentualnie uderzały o bok miseczki, do której wnętrza mają trafić. Fajnie jednak, że ten przyjemny upominek zamknięto razem z bierkami.

Bierki” dobrze pamiętamy z czasów komuny, wtedy graliśmy w szachy, warcaby, młynek, „Eurobiznes”, w karty – różne gry na klasycznych taliach, były też te słynne patyczki – harpuny, łopatki, szpikulce – dzidy, halabardy, bierki z grotem.

Bierki należało skręcić i upuścić, była też metoda, aby zrzucić je na powierzchnię gry z pewnej wysokości – ważne, żeby nie leżały płasko obok siebie, a stworzyły konstrukcję piętrową, z kilkoma poziomami, szparami pomiędzy patyczkami, rozłożone były jedne na drugich.

Bierkę trzeba wyciągnąć ze stosu, ale nie można poruszyć innych położonych obok, poniżej lub nad obecnie manipulowaną. Zaczynało się od tych na wierzchu, ewentualnie wysuwało te, które można było przeczołgać po podłodze, wyślizgnąć spod konstrukcji opierającej się na kilku głównych filarach. W działaniu można było wspierać się już zdobytymi bierkami – podważyć, podnieść na łopatce lub widełkach. Dobry sposób to nacisk na jeden z końców, aby drugi podniósł się w górę. Zabawa była przednia, dalej taka jest, zwłaszcza z własnym, mocno skupionym na wygranej dzieckiem.

Zabawa uczy koncentracji na zadaniu, delikatności, planowania kolejnych ruchów, ostrożności i płynności w manipulacji. Ćwiczymy panowanie nad dłonią, palcami, nadgarstkiem – należy pohamować drżenie ręki, stłumić emocje. Poznajemy rozłożenie sił w naruszanej strukturze.

Pchełki i Bierki 2w1” to gra zręcznościowa, którą warto mieć w kolekcji, czasem do niej powrócić, żeby opowiedzieć przy okazji, jak żyło się kiedyś, jakie były rozrywki, jak prosta koncepcja potrafiła sprawić wiele frajdy, bo przecież najważniejsze było towarzystwo i integracja. Pamiętam, że opakowanie z dzieciństwa zawierało więcej bierek, ale na szybką rozgrywkę i te nam wystarczają. Gra się zestarzała, z innymi nie ma już szans w rywalizacji, ale młodszemu dziecku przypadnie do gustu, a jeśli zaprosicie dziadka i babcię do wspólnej zabawy z pewnością sprawicie im wielką radość. Fajne klimaty, lekko odpustowe. Wydawca pakuje w komplety różne klasyczne gry, warto przejrzeć ich ofertę. 

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: „Pchełki i Bierki 2w1” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!