Ranking gier o religii, mitach i filozofii

Na dzisiaj przygotowaliśmy dla was niecodzienne zestawienie gier planszowych, ponieważ jeszcze na mitach wzoruje się całkiem sporo pozycji – mowa oczywiście o mitologii greckiej i rzymskiej, częste są też nawiązania do mitów Cthulhu prozy H.P. Lovecrafta ale już tematykę wiary poruszają nieliczne z nich, odnosząc się do filozofii – jest zazwyczaj gdzieś w tle, czuje się ją w mechanice prowadzenia rozgrywki. Listę tworzą pozycje uznane przez nas za najciekawsze w poruszanej tematyce.

Karmaka” – uniwersum karmiczne, rozgrywka toczy się przez kolejne wcielenia, życia wspinając się na drabinie bytów, tutaj pragniemy osiągnąć transcendencję. Interesującą mechaniką jest przechodzenie kart pomiędzy konkurującymi stronami, zatem nieczyste zagrania powracają i mszczą się na nas, zachodzi zjawisko tytułowej karmy.

Domus Domini” – jako opat rozwijasz swój własny klasztor będący w ciężkiej sytuacji gospodarczej. Generując najwyższe dochody – wydajność opactwa w rundzie, zyskujemy najwięcej punktów chwały, natomiast najniższe wsparcie finansowe na inwestycje – ciekawa gra z klimatem, odrobinę jak w „Imieniu róży”.

Soulaween” – jak „Halloween” tylko podczas tego festiwalu Śmierci zbieramy dusze rozproszone w chaosie i jest to gra logiczna z klimatycznymi ilustracjami. Pojawiają się takie postaci jak Papa Death, Osiris, Hei & Bai Wuchang, celem jest odwrócenie pionów i zebranie zestawów.

Tzolkin Kalendarz Majów” – słynna gra z obracanymi kołami na planszy, o której pisaliśmy już w wielu rankingach, tutaj bóstwa pojawiają się podczas składania ofiar z czaszek ponadto otrzymujemy punkty za przychylność w poszczególnych świątyniach sił wyższych.

Pięć plemion” – nawiązania mitologiczne odnoszą się do lampy Aladyna i wychodzącego z niej dżina spełniającego życzenia, w grze zdobywamy specjalne akcje i dodatkowe punkty z tych kart, które zyskujemy oddając piony Starszych i niewolników – w kolejnych edycjach są to fakirzy, żeby było grzecznie i poprawnie.

Kemet” – w grze pojawia się cały panteon bóstw starożytnego Egiptu, są to jednostki specjalne mające znaczący wpływ na odział, w skład którego wchodzą. Piękne miniaturowe figurki będące nośnikiem emocji. Kluczem do zwycięstwa jest kontrolowanie świątyń i umiejętna rozbudowa piramid.

Osiris” – tutaj nawiązujemy do podróży faraona do zaświatów, który płynie na swej pośmiertnej barce do grobowca, a my oddajemy pokłony zmarłemu budując na brzegu Nilu. Śliczna i klimatyczna gra.

Chaos w starym świecie” – wizja apokalipsy, w której wcielamy się w bóstwa walczące ze sobą o panowanie, wysyłające demony, kultystów i pogrążające zdegradowany świat w chaosie. Świetna gra strategiczna.

Ra” – znakomita gra z kuszeniem losu, ryzykowaniem szczęściem, w której pojawia się figurka bóstwa wyznaczająca aktywną, ostatnią osobę w licytacji, a także żetony Ra oznaczające stratę możliwości zebrania kafelków i przybliżające nas do końca epoki.

Cyklady” – walczymy o wyspy starożytnej Grecji, gracze składając hołd proszą o przychylność bogów zsyłających przysługi. Ares odpowiada za armię, Zeus za świątynie, Atena za uniwersytety, Apollo za dochód.

Ghost Stories” – ochraniamy wioskę przed inkarnacjami władcy piekieł Wu-Fenga walcząc z legionami duchów, przejmujemy role taoistycznych mnichów. W tej grze nasi kapłani muszą mocno współpracować, ponieważ ich życie jest wyjątkowo kruche.

Similo” – w wersji mity pojawiają się postacie z mitologii – pięknie ilustrowane portrety bóstw, które należy eliminować z zestawienia porównując z innymi kartami. Celem jest identyfikacja ostatniej postaci.

Troia” – walka pomiędzy Trojanami i Grekami o słynne miasto z Iliady Homera. Świetnie pomyślana plansza, po której przemieszczamy nasze oddziały – każdy w przeciwną stronę, odwzorowano również Olimp i zmieniający się na nim układ sił.

Stworze” – gra o Słowianach i ingerencji bóstw w ludzkie losy – krzywdzeniu lub pomaganiu, nawiązania do Dziadów oraz Jare Gody, czyli festiwalu równonocy wiosennej. Mocne oparcie w ludowości bardzo nam odpowiada, jak również ilustracje.

Tygrys i Eufrat” – kontrolujemy liderów odpowiedzialnych za religię, handel, rolnictwo i władzę. Konflikty pojawiają się kiedy cywilizacje połączą ziemię lub kiedy pojawia się rebelia – konflikt wewnętrzny.

Kleropol” – dla Katolika może to być gra kłopotliwa, wywołująca dylematy, ukazuje degradację urzędu księdza i instytucji sprawowania władzy w Kościele. Rozgrywka prowadzona jest na wzór „Monopoly”, treści są interesujące, również dla osoby wierzącej, ponieważ wszyscy oczekujemy przejrzystych struktur i uczciwości w powołaniu do duchowieństwa.

Pandemic Czas Cthulhu” – słynna epidemiologiczna seria, z której u nas w kolekcji pozostała „Pandemic Legacy Sezon 1” doczekała się wersji nawiązującej to mitów z prozy H.P. Lovecrafta. W tej grze zamiast usuwania ognisk choroby lub przesyłania zaopatrzenia walczymy z istotami z zaświatów.

Santorini” – gra logiczna i strategiczna, w której konstruujemy budowle i poruszamy się, celem jest osiągnięcie trzeciego poziomu wysokości. Moce bohaterów i greckich bogów wprowadzają wiele zmian do rozgrywki czyniąc każą wyjątkową. Piękne komponenty odpowiadające zabudowie wyspy.

7 Souls” – niedawno recenzowana przez nas gra, w której stajemy po stronie zła i walczymy o duszyczki – jest zatem inaczej niż w standardowych pozycjach tej tematyki. Tytuł kojarzy się także z grzechami! Pozycja ładnie wydana, stosunkowo prosta i lekka w rozgrywce, pomimo że będąca nośnikiem oczekiwanej przez nas atmosfery.

Chakra” – gra o sterowaniu przepływem mocy w kanale energetycznym i czakrach ciała. Wielobarwne kryształki i śliczne ilustracje spodobają się dziecku, dorosłemu zaś zasady gry logicznej. Atmosfera nawiązuje do wierzeń buddyjskich i hinduizmu, a także praktyki uprawiania jogi i ajurwedy.

Eldritch Horror”, „Arkham Horror”, „Posiadłość szaleństwa” – trzy klasyki! Duże, zaawansowane i piękne gry, u nas pozostała w domu pierwsza, ponieważ areną walki jest cały glob, jeśli wolicie miasteczko z literatury to wyszła właśnie najnowsza wersja Arkham z modułową planszą, trzecia spodoba się miłośnikom łączenia tradycyjnej planszy z multimediami.

Odnoszenie się do wierzeń jest potrzebne w rozrywce, ponieważ to religie i filozofie jako pierwsze poruszają dylematy moralne, a wybory podejmuje każdy z nas. Występowanie przeciwko złu to ofiara i wezwanie do działań etycznych oraz życia w pokoju i spokoju ducha. Oswojone sacrum staje się nam bliższe i niekoniecznie musi zostać obdarte z mistycznej tajemnicy i cudowności.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!