Ranking gier o jedzeniu

Potrawy to wdzięczna tematyka, ponieważ każdy z nas lubi dobrze zjeść! W grach planszowych przekąski pojawiają w grach edukacyjnych – promowanie zdrowego żywienia, rozwoju umiejętności dzieci związanych z zakupami i relacjami społecznymi, ponadto w produkcji – gry farmerskie i ekonomiczne, w których zbieramy lub wytwarzamy dobra, aby wyżywić naszych podopiecznych, ograny motyw to również prowadzenie restauracji – kompletowanie zamówienia, serwowanie dania. Najczęściej spotykane kuchnie to włoska – spaghetti oraz pizza, azjatycka – szaszłyki przygotowywane jako kushi, zdrowe warzywa i owoce – promowanie diety i popularyzacja wytycznych piramidy żywieniowej. Dzisiaj proponujemy wam zestawienie gier z potrawami, gotowaniem, żywieniem na pierwszym planie lub w tle – rozmaite mechaniki i zaawansowanie rozgrywki, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Ranking gier planszowych o jedzeniu, zestawienie pozycji uznawanych przez nas jako Best of, Top, przebojów w danej kategorii, po prostu – smakowite bestsellery!

Po kliknięciu w tytuł gry przeniesie was do recenzji i filmów, zapraszamy!

Spaghetti” – wspaniała gra zręcznościowa, w której otrzymujemy górę makaronu – wybieramy kolorowe sznurówki poskręcane jak w gniazdach, ale postępujemy bardzo ostrożnie, żeby nie stoczyły się klopsiki (piłeczki) ustawione na wierzchu potrawy, same smaczne nitki również nie mogą upaść na stół. Ślicznie wygląda, jest pomysłowo zrobiona i potrafi zaangażować.

Kushi Express” – kolejna gra manualna, w której musimy się uwijać z nabijaniem odpowiednich składników na patyczki, zanim te pójdą na rożen. Uwagę zwracają duże, trójwymiarowe komponenty przekładane paskami soczystego boczku. Dynamiczna zabawa rozgrywana jest bez podziału na tury, oferowane dania podawane na wzór azjatycki.

Yeti in my spaghetti” – nieco futurystyczne zestawienie, ale gra bardzo wesoła i ładnie wykonana. Tym razem makaron przypomina patyczki, zatem al dente. Interesujące jest to, że wyleguje się na nich milusia figurka mitycznego człowieka śniegu rodem z Himalajów. Nie wolno nam strącić do miski białego stworka, w końcu to legenda i symbol wysokich gór.

Point salad” – znakomita gra karciana w sam raz na imprezę! Komponujemy sałatki warzywne tworząc odpowiednie zestawy. Udanym pomysłem jest przedstawienie na karcie celu oraz na odwrocie składnika potrawy. Mnogość połączeń, za które zdobywamy noty jest bardzo szeroka. Maksymalizacja wyniku silnie angażuje, gra się bardzo wygodnie.

Bites” – gra wyścigowa z resztkami jedzenia transportowanymi przez okazałe mrówki. Rewelacyjne figurki i wzornictwo ukazujące ugryzienia na komponentach, ponadto ogrom połączeń z kart, które zmieniają podstawowe reguły dla każdej partii. Szybka, rodzinna gra.

Big Fat Burger” przenosi nas na zaplecze restauracji typu fast food. Linie hamburgerów ciągną się po materiałowej planszy, co od razu zwraca naszą uwagę, każdy kolejny etap przybliża gracza do wydania wielkiej buły. Ilustracje kojarzą się z kulturą amerykańską serwowania dań na wynos w ekspresowym tempie i pierwszą pracą dorywczą nastolatków.

Gotowanie” – mnogość wariantów rozgrywki fascynuje i zdumiewa, to prawdziwy kombajn z ogromem pomysłów, aby każde spotkanie z grą było innowacyjne i zaskakujące. Zabawy pamięciowe, na szybkość reakcji, z układaniem historyjek, na powtarzanie słówek w obcym języku – naprawdę jest w czym wybierać i jak kształcić!

Monster bar” – prowadzimy bar z prawdziwego zdarzenia, bo dla potworów! W tej grze postawiono nie tyle na potrawy, co na obsługę klienta i to oryginalne ujęcie tematu przypadło nam do gustu. Wyspecjalizowany personel i kultura to podstawa udanego biznesu i najlepsza droga do sukcesu w kuchni.

Buła, Pizza, Kot, Ser, Koza” – czy potrafisz zapamiętać i powtórzyć? Gry z wyliczaniem są atrakcyjne, zwłaszcza dla rozbawionych gości na naszej imprezie, ale także dla młodszych dzieci. Jeśli dochodzą do tego odpowiednie zachowania przy stole związane z pojawieniem się kart specjalnych, teatr gestów jest tym bardziej zabawny i angażujący.

Pizza Memory” – tradycyjne memo z mechaniką odsłaniania pary z układu zasłoniętych kafli. System gry jest prosty i popularny wśród najmłodszych uczestników, natomiast wcale nie jest tak łatwo odróżnić od siebie różnych smaków pizzy – przekonacie się sami! Gra dla spostrzegawczych i trenujących zapamiętywanie.

Smaki świata Dzieci kontra Rodzice”, „Dobre maniery Dzieci kontra Rodzice”, „Rodzina przy stole Dzieci kontra Rodzice” – znana seria, którą dopasować można do zainteresowań każdego odbiorcy. Wraz z tymi kartami poznajemy kuchnie rozmaitych regionów oraz uczymy się kultury przy stole i znajdujemy wspólne tematy do rozmów podczas niedzielnego obiadu. Rozgrywka funkcjonuje na zasadach quizu, istotną rolę odgrywa rywalizacja międzypokoleniowa.

Na językach” – polujemy na rozmaite owady niczym te kameleony wystawiając swoje długie, lepkie języczki i walcząc o każdy soczysty kawałek przyklejony do podniebienia. Nietypowa mechanika gry skusi każdego malucha.

Jęzorki szybciorki” – tym razem naszymi języczkami są imprezowe dmuchawki, trąbki napełniane powietrzem, a celem przewrócenie stojących kart z robaczkami. Idealna dla dzieci lubiących gry zręcznościowe i chętnie zakładające na buzie gumowe pyszczki.

Evolution” – większa od wcześniejszych, bardziej też zaawansowana gra, w której konsumpcja jest szalenie istotna, ponieważ prowadzi do wzrostu populacji, zwiększenia rozmiarów ciała i ostatecznie do przetrwania gatunku. Świetnie pokazano podział na roślinożerców i zjadających ich mięsożerców, koncentracja na ewolucji i dostosowaniu cech do potrzeb środowiskowych. My uwielbiamy negatywną interakcję w tej grze i polowanie na konkurentów przy stole.

Głodostwory” – gra warta polecenia, ponieważ uczy nas komunikacji i dbania o wspólne dobro drużyny, której zadaniem jest nakarmienie głodnego potwora w określonym czasie i konkretnymi potrawami. W trakcie zabawy przekazujemy sobie karty dań, zabezpieczamy się przed upływem czasu, zmieniamy kolejność pojawiania się stworów.

Cukierki” – cukierkowa gra logiczna z dopasowywaniem kafli na zasadzie układanki. Słodkie i jednocześnie wciągające mozaiki nie szkodzą na zęby, a rozwijają umysł. Ta gra długo pozostawała w naszej kolekcji i cieszyła również dorosłych.

Hej, to moja ryba” – jedna z najlepszych na rynku gier logicznych, w której pingwiny polują na ryby odcinając fragmenty terenu – lodowej kry i tym samym stwarzając sobie indywidualne łowiska, żerowiska. Pomysł z usuwaniem kafla, na którym stoimy i okrajaniem przestrzeni jest kapitalny, ponieważ pojawia się emocjonująca negatywna interakcja i zamykanie konkurentów!

Jungle boogie” – przyznam, że zastanawiałem się, czy wstawić ją tutaj, ale w końcu pchły nas gryzą i pasożytują na swym żywicielu. W trakcie zabawy zajmujemy kolejne futerka w kolorowej dżungli, a uciekające przed nami małpy rozprzestrzeniają nasze kolonie. Nietypowa, oryginalna, wyjątkowa gra, polecana zwłaszcza dla pełnego składu uczestników.

Kawerna” – wykarmienie rodziny krasnoludów to tylko jeden z elementów tej wielkiej gry, w której uprawiamy pola, hodujemy zwierzęta i kopiemy naszą jaskinię. W zestawieniu, ponieważ aspekt głodu jest tutaj mocno wyeksponowany i istotny dla przebiegu rozgrywki.

Finca” – dostarczamy owoce do określonych prowincji na wyspie. Grę zapamiętacie z powodu okazałych, drewnianych owoców i ciekawego mechanizmu poruszania się pionków po skrzydłach wiatraka.

Reykholt” – tematyka prowadzenia upraw szklarniowych, co ciekawe w Islandii i opartych o gorące źródła. Tematyka pokazana została w wyjątkowo okazałej oprawie graficznej – duże, kształtne komponenty, śliczne wzornictwo. Podoba nam się, że rolnicy walczą z przeciwnościami losu, ale potrafią też biesiadować przy suto zastawionym stole.

Pupile podziemi” – chochliki prowadzą sklep zoologiczny dla potworów! Karpią swoich podopiecznych, organizują dla nich wystawy, dom. Stwory rosną, jedzą i wydalają, należy zatem dbać o klatki, ale też zapewniać rozrywkę.

Pora liczyć” – nauka matematyki na soczystych owocach. Ćwiczymy dodawanie na atrakcyjnych wizualnie komponentach, a przy okazji rozmawiamy o owocach, witaminach i diecie.

La Cucaracha” – odrobinę na siłę w zestawieniu, ale w zgodnie z prezentowana tematyką, ponieważ uczymy dzieci, aby w miejscu przygotowywania posiłków było czysto i schludnie, ponadto zwracamy baczną uwagę na posługiwanie się sztućcami – tutaj akurat tworzącymi ruchome ścianki w labiryncie, po którym porusza się karaluch zmuszony do ewakuacji z kuchni.

Cocobanana” – gra z owocami na kartach i testowaniem szybkości reakcji na ilustrację, w której furorę robią jednak nakrycie głowy i oręż dziecka, ponieważ broniący się zabezpiecza się skorupą orzecha kokosowego, a atakujący próbuje trafić pluszowym bananem. Sympatyczna, śmieszna, pozwalająca się w bezpieczny sposób wyładować i wyszumieć.

Robinson Crusoe Przygoda na przeklętej wyspie” – jedna z najlepszych gier polskiego pomysłu! Tutaj żywienie jest tylko tłem dla historii mówiącej o przetrwaniu i kooperacji rozbitków na bezludnej wyspie, ale dla sztuki surwiwalu na tyle istotne, że zapamiętujesz je jako najważniejszy z procesów w tej ambitnej grze.

Klany Kaledonii” – kolejna świetna propozycja dla odrobinę starszego odbiorcy. W kręgu naszych zainteresowań pojawia się produkcja dóbr, w tym leżakowanej whisky! Rozgrywka zwraca uwagę na przemianę dóbr podstawowych w surowce przetworzone, a także handel płodami rolnymi i produktami spożywczymi. Wyśmienita gra!

Pola zieleni” – gra o współczesnym, nowoczesnym rolnictwie i prowadzeniu gospodarstwa nastawionego na sprzedaż rynkową, nie tylko na wykarmienie rodziny i utrzymanie się. Gramy rozkładając karty w odpowiedniej relacji do siebie, zatem potrzeba odrobinę powierzchni. Gra z pewnością o wsi i rolnictwie, ale na pewno nie wsiowa!

Dzielne myszki” – gonitwa za serem, która uczy nas, że własne bezpieczeństwo jest ważniejsze niż pełen brzuch, chociaż chcąc wygrać i zdobyć okrągły ser musicie czasem zaryzykować i zmierzyć się z głodnym, polującym kotem. Z pewnością zapamiętacie rewelacyjne figurki – drewnianego kota i myszki z długimi ogonkami.

Przypuszczalnie znajdziecie na rynku jeszcze inne interesujące was gry, o których nam się zapomniało lub nie mieliśmy jeszcze przyjemności ich rozegrać, udanych łowów! Jedzenie to życie, ale nie ograniczajmy egzystencji jedynie do konsumpcji i tym akcentem zakończymy. Smacznego i na zdrowie!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!